הכפר הקטן שהצליח לכופף את השלטון הסיני

הפגנות של תושבי הכפר ווקאן שבגואנדונג במחאה על הפקעת קרקעות חקלאיות גרמו לשלטונות לוותר על כוונתם המקורית, ואף להודות בטעות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

תושבי הכפר הסיני ווקאן הצליחו לכופף את השלטונות ואת בכירי המפלגה הקומוניסטית באזורם, ולמנוע החרמת אדמות חקלאיות לצורך פיתוח. התושבים חסמו את כניסת המשטרה לכפר, ערכו עצרות מחאה במשך שבוע והכריחו את השלטון לסגת מכוונתו המקורית. אתמול (רביעי) הסתיימו ההפגנות לאחר שהשלטונות הודיעו שיענו לבקשת התושבים. נכונותו של השלטון לסגת מול אזרחים הנחושים לנקוט פעולה הוא מחזה נדיר בסין.

מחאת תושבי הכפר, שנמצא במחוז גואנדונג הדרומי, עסקה לא רק בהחרמת הקרקעות, אלא גם במותו של אחד הפעילים נגד החרמת הקרקעות, שױאֶה ג'ינבו, בעת ששהה במעצר. משפחתו דחתה את טענת הרשויות כי הוא מת מוות טבעי. אתמול, לאחר שיחות עם בעלי התפקידים במחוז, הורו נציגי הכפר לתושבים להסיר את כרזות המחאה ולחזור לחייהם הרגילים, כל עוד הממשלה תעמוד בהתחייבויותיה.

"מאחר שהשגנו את מה שרצינו, אין לנו כל עניין להמשיך ולהרעיש", הטעים יאנג סמאו, אחד המארגנים, בפני האספה של נציגי הכפר ועיתונאים. הוא גם הודיע כי כרזות המחאה יוסרו."הם נענו לבקשותינו הראשונות", סיפר יאנג. עם זאת, הוסיף דברי אזהרה: "אם הממשלה לא תעמוד בהתחייבויותיה, נשוב למחות".

פקידים בכירים שנשאו ונתנו עם אנשי הכפר הסכימו לשחרר גם שלושה גברים המוחזקים במעצר מאז ספטמבר בעקבות השתתפותם בהפגנות נגד תפיסת הקרקעות. בהפגנות אלה נהרס בניין ובו שוכן משרד ממשלתי. הפקידים גם הסכימו לערוך בדיקה חוזרת בדבר מותו של שואה.

הפגנה של תושבי הכפר ווקאןצילום: רויטרס

טינג ואי, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה בהונג קונגאמר כי בוויתורים אלו מצד השלטונות המקומיים יש כדי להצביע על כך שמנהיגים בכירים יותר רצו מאוד להימנע מהידרדרות לאלימות ומשפיכות דמים. "לדעתי הממשל המקומי לא היה מוכן לוותר. ככל שעבר הזמן והאנשים נעשו יותר ויותר מתוסכלים, נוצרה מעין פצצת זמן, וכדי למנוע את התפוצצותה, היה על ממשלת המחוז לעשות מעשה", אמר.

הפגנה נוספת, שנערכה ביום שלישי בהיימן, עיירה ממזרח לווקאן, היא ביטוי נוסף לחששות הממשלה מפני תסיסה אפשרית במדינה. תושבי המקום הפגינו מול משרדי הממשלה וחסמו את הכביש המהיר בגלל תוכנית לבנות תחנת כוח במקום.התקשורת הממלכתית הודיעה אתמול כי הממשלה הסכימה לעצור את הבנייה, אם כי הפגנה נוספת חסמה חלקית את הכביש המהיר.

פקידים סיניים עושים לעתים ויתורים קטנים נוכח מחאות מקומיות, בעיקר לאחר סיומן, וגם מענישים את מארגניהן. אולם המשא ומתן שנערך בווקאן היה חזיון ציבורי נדיר, שעקבו אחריו כתבים זרים והיה לשיחת היום ברחבי סין, למרות הצנזורה הפנימית המוטלת על החדשות.

תחת השמש הקופחת, התאספו אלף מבני הכפר להאזין ללין זולואן, אחד המארגנים, שהסביר מהם הוויתורים שעשתה הממשלה והם התקבלו במחיאות כפיים סוערות.מאוחר יותר מסר לעיתונאים כי בני העיירה לא ייענשו על השתתפותם במחאה.

דבריו של לין התקבלו בחשדנות בידי חלק מתושבי הכפר."הלב שלנו כבד", אמרה ז'ונג שיאנמיי, תושבת המקום בשנות השלושים לחייה. "הגופה לא הוחזרה, האם העצורים חזרו הביתה? האם יתחשבו במה שיגידו?

ואנג יאנג, ראש המפלגה הקומוניסטית בגואנגדונג, הודה בעקיפין כי הייתה הצדקה לתלונות של אנשי הכפר. דבריו פורסמו אתמול ביומון הרשמי של המחוז. "זו תוצאה של סכסוכים שהצטברו במשך תקופה ארוכה בתוך מהלך של פיתוח כלכלי וחברתי", אמר ואנג, שפרשנים רבים רואים בו אדם המטפח תקוות להשתבץ במנהיגות המרכזית בסין.

הפגנה של תושבי הכפר וואקןצילום: רויטרס

גואנגדונג הוא מחוז משגשג, אולם השינויים שהולידו העיור והתיעוש עוררו מורת רוח בקרב אזרחים שנעשו דעתניים יותר, ומאשימים לא אחת את הפקידים המקומיים בשחיתות ובהתעללות. האדמה החקלאית בסין רשומה בדרך כלל על שמם של קולקטיבים כפריים. אבל למעשה, פקידי הממשלה רשאים להורות על החרמת האדמות לטובת פיתוח תמורת פיצויים, שלעתים קרובות טוענים אנשי הכפרים, אינם הולמים.

מחאות נגד שחיתות, זיהום, תפיסת קרקעות, שהפקידים מצדיקים בשם הפיתוח, והפגנות למען העלאות שכר, הולכות ונעשות שכיחות יחסית בסין. מומחים למדינת הענק מעריכים כי מספר "התקריות ההמוניות", כפי שההפגנות מכונות בסין, הגיע ל 90 אלף בשנה בשנים האחרונות. מנהיגי סין נחושים בדעתם לשמור על שלטון חד מפלגתי ודואגים כי התפרצויות מעין אלו עלולות להתפשט ולהיהפך לאתגרים גדולים ועקשניים יותר לשלטונם.

הפגנה של תושבי הכפר וואקןצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ