מסר למערב

סוריה ערכה תרגיל טילים נרחב

הצבא תירגל שיגור טילי יבשה-ים מתקדמים היכולים לאיים על ספינות בים התיכון וטילים נגד מטוסים. 250 הרוגים ביומיים של לחימה קשה עם המורדים בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

צבא סוריה ערך היום (רביעי) תרגיל צבאי משולב של כוחות קרקע ואוויר, בו השתתפו מטוסי קרב ונורו טילי יבשה-ים מדגם יאחונט וטילי קרקע-אוויר מדגם SA-17 - שניהם דגמים מתקדמים תוצרת רוסיה. הצבא מסר כי התרגיל התקיים כחלק מתוכנית האימונים השנתית, אולם נראה כי כוונתה של דמשק היתה להפגין את יכולותיה כצעד הרתעתי מפני תקיפתה על ידי מדינות המערב. בתרגיל נכח גם שר ההגנה הסורי, עבד אללה ראג'חה, ששיבח את יכולות הצבא.

במקביל, הגבירו מאוד הכוחות הנאמנים למשטר הסורי את היד הקשה שהם מפעילים כלפי האזרחים. בשלושת הימים האחרונים נהרגו ברחבי סוריה 250 בני אדם, וביממה האחרונה לבדה נהרגו לפחות 111.

בכפר עווייד, כ-50 ק"מ מגבול טורקיה, נהרגו אתמול כמאה בני אדם באחת ההתקפות הקטלניות ביותר מאז החלה ההתקוממות הסורית לפני כתשעה חודשים. עדי ראיה ושני ארגוני אופוזיציה דיווחו כי כוחותיו של בשאר אסד ירו טילים ופגזים לעבר בתי התושבים והרגו את כולם. בעווייד, הנמצא במחוז ג'אבל אל-זאוויה, אירעו בשבועות האחרונים הפגנות המוניות וחילופי אש בין חיילים לבין עריקים.

שיגור טילי נ"מ מדגם SA-17, בתרגיל של צבא סוריהצילום: רויטרס

לדברי התושבים, המתקפה באזור עווייד החלה ביום שבת. "זה היה טבח מאורגן", סיפר רמי עבד אל-רחמן מארגון זכויות האדם סורי "החיילים כיתרו את התושבים ואחר כך הרגו אותם". אזרח אחר המתגורר באזור סיפר כי עשרות תושבים נמלטו שלשום בבוקר לעמק בודנאיה הסמוך, שם כותרו על ידי החיילים ונורו למוות.

עליית המדרגה באלימות שמפעילים כוחות הביטחון הסוריים כלפי המפגינים, התרחשה ימים ספורים לפני הגעתם של עשרות פקחים מטעם הליגה הערבית לדמשק. מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, קרא למשטר אסד לעמוד במחויבויותיו, על רקע ההחלטה להשעות את חברותה של סוריה בליגה ולהטיל עליה סנקציות כלכליות ודיפלומטיות. אל-ערבי הביע גם דאגה חמורה מהדיווחים על ההסלמה באלימות, בעיקר במחוזות אידליב, חומס, דרעא ודיר אל-זור.

הסכמתו של אסד לאפשר את כניסת הפקחים, באה לאחר שמנהיגים ערבים הזהירו כי ייפנו למועצת הביטחון של האו"ם במטרה למנוע הרג אזרחים נוסף בסוריה. למרות זאת, גם אתמול המשיכו ארגוני אופוזיציה ואזרחים לדווח על מעשי הרג באחד מפרברי הבירה דמשק, בסראקב ובעיר חומס בה נהרגו אתמול חמישה בני אדם. 

טיל קרקע-ים מדגם יאחונט משוגר בתרגיל סוריצילום: רויטרס

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ