שבוע אחרי נסיגת ארה"ב: 57 הרוגים בסדרה של 12 פיצוצים בבגדאד

באזורים השיעים בבירה העיראקית התעוררו לבוקר של טרור מתואם ומאורגן, על רקע משבר חריף בין רה"מ לסגן הנשיא שמאיים להצית עימותים דתיים במדינה

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

לפחות 57 בני אדם נהרגו הבוקר (חמישי) ועוד 176 נפצעו בסדרה של עשרה פיצוצים ברחבי הבירה בגדאד, בהתפרצות האלימות הראשונה במדינה מאז נסיגת הכוחות האמריקאים בתחילת השבוע. הפיצוצים, שחלקם בוצעו על ידי מחבלים מתאבדים, התרחשו בעיקר באזורים שיעים.

האירוע הקשה ביותר אירע ברובע קראדה, שם התפוצץ אמבולנס בו נהג מחבל מתאבד, סמוך למשרד ממשלתי. הפיצוץ גם לנזק רב, וענן האבק שעלה כתוצאה ממנו נראה גם ממרחק רב. "שמענו את המכונית בולמחת ופתאום שמענו פיצוץ אדיר. כל הדלתות והחלונות התנפצו ועשן שחור מילא את דירתנו", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס אחד מאזרחי השכונה.

הפיגועים היום, שכללו בין השאר פיצוץ מטעני חבלה ומכוניות ממולכדות, פקדו את הבירה העיראקית שלושה ימים לאחר שממשלת עיראק בראשות ראש הממשלה השיעי, נורי אל-מאליכי, נקלעה למשבר בעקבות הוצאת צו מעצר נגד סגן הנשיא הסוני, טארק אל-האשמי שמואשם בניהול יחידת חיסול שהרגה פקידי ממשלה ובכירים במערכת הביטחון בעיראק.

4 מתוך 4 |
כלי רכב שנשרף באחד הפיצוצים בבגדאד, הבוקר
1 מתוך 4 |
הפיצוצים בבגדאד, הבוקר
2 מתוך 4 |
זירת אחד הפיגועים בעיראק, הבוקר

ההאשמות הקשות נגד אל-האשמי, אחד המנהיגים הסונים הבולטים בעיראק, מאיימות להצית עימותים בין עדתיים ופוליטיים נרחבים במדינה.

רוצים לדעת עוד על המתרחש בעולם? עשו לנו לייק וקבלו עדכונים ישירות לפייסבוק

ביום שני עזב את עיראק החייל האמריקאי האחרון אחרי תשע שנות מעורבות צבאית שגבו 4,500 קורבנות אמריקאים, 100,000 הרוגים עיראקים והוצאות בסך 800 מיליארד דולר. שר ההגנה של ארה"ב לאון פנטה אמר בהודעתו על סיום המלחמה כי  "המחיר הכבד היה שווה את זה כיוון שהוא העלה את עיראק על המסלול לכיוון הדמוקרטיה".

הנסיגה האמריקאית התבצעה מוקדם מהמתוכנן, וחלק מראשי הצבא הביעו את דאגתם כיוון שלדעתם התנאים עדיין לא הבשילו לעזיבה משום שכוחות הביטחון העיראקים לא מגובשים מספיק כדי להבטיח את היציבות במדינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ