איראן: מוכנים לאפשר לפקחי סבא"א לבקר במדינה בינואר

לדברי שליח טהראן לסוכנות לאנרגיה אטומית, המדינה מוכנה לדון בשקיפות בתכניותיה הגרעיניות. במערב מעריכים כי ההזמנה נועדה להפיג לחץ בינלאומי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שליח איראן בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מעריך כי נציגי הסוכנות יוכלו לבקר במדינה בינואר. עלי אסגר סולטנייה אמר הבוקר (רביעי) בראיון לסוכנות רויטרס, כי איראן מחדשת את הזמנתה לפקחי הסוכנות לבקר במדינה. לדבריו, בכירים איראנים מוכנים לשוחח על הדאגות הבינלאומיות בנוגע לתכניות הגרעין של המדינה.

סולטנייה העריך, כי ההכנות לביקור יערכו בשבוע הראשון של החודש הבא. "ברגע בו הסוכנות תרכיב את המשלחת שלה, היא תוכל לבוא לאיראן. אני מניח שההכנות יסתיימו כך שהביקור יתבצע בינואר". דוברת סבא"א אמרה הבוקר כי הסוכנות "עובדת על ביקור אפשרי באיראן", אולם לא הוסיפה פרטים.

דיפלומטים מערביים נוטים לראות הזמנות כאלה כנסיונות מצד איראן להרוויח זמן, ולהפחית את הלחץ הבינלאומי, בלי להיכנע לדרישות האו"ם להפסיק את ההתחמשות או להפוך את תכניותיה הגרעיניות לשקופות. בכיר אירופי הגדיר השבוע את הצעתה של איראן כנסיון התגוננות, שלא מהווה התחייבות לדון על הנושאים המהותיים.

עובד בכור הגרעיני בבושהר, איראןצילום: אי-פי

באוקטובר הזמינה איראן את הרמן נאקרץ, ראש האגף לחקירות בינלאומיות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, להגיע למדינה. אולם ההזמנה ירדה מהפרק לאחר פרסום דו"ח הסוכנות בתחילת נובמבר, לפיו טהראן מבצעת ניסויים המצביעים על כוונה לייצר נשק גרעיני.

ביקורים קודמים של פקחי הסוכנות במדינה לא קידמו באופן משמעותי את הדיון בנושאים המהותיים המעוררים דאגה במערב. ראש הסוכנות יוקיה אמנו הבהיר אם אנשיו יבקרו בטהראן, הם יהיו חייבים לדון בסכנות הגוברות של הסוכנות לגבי שימוש צבאי במתקני הגרעין האיראנים.

השבוע החריף הטון של בכירים אמריקאים נגד טהראן. ביום שני העריך שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה כי בתוך שנה יוכלו האיראנים לייצר נשק גרעיני, אם יתקדמו בקצב מהיר. פאנטה אמר כי איראן גרעינית אינה מקובלת על ארה"ב, וכל האופציות לעצירתה קיימות. לדבריו, "אם נקבל מידע מודיעיני שלפיו הם מתקדמים בפיתוח נשק גרעיני, נעשה את כל הצעדים הדרושים בשביל לעצור את זה. זהו קו אדום בשבילנו וזה בבירור קו אדום גם בשביל הישראלים. אם נצטרך, נתמודד עם זה".

בהמשך השבוע הזהיר רמטכ"ל ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, את הממשל האיראני מפני "הערכה מוטעית" של כוונות האמריקאים ונחישותם בסוגיית הגרעין. "זה עלול להיות אסון לאזור ולעולם כולו", אמר דמפסי על מצב בו האיראנים ייאלצו את האמריקאים לפעול צבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ