מדוודב: כן לטלוויזיה חופשית, לא ל"פרובוקטורים"

בנאומו האחרון לאומה לקראת הבחירות דיבר נשיא רוסיה בזכות רפורמות אך הדגיש כי רוסיה "צריכה דמוקרטיה, לא כאוס"

אלי שווידלר
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
רויטרס
אי-פי

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב נשא היום (חמישי) את נאומו האחרון לאומה, לפני הבחירות במארס שצפויות להביא לחילופי תפקידים בינו לבין ראש הממשלה, ולדימיר פוטין. על רקע ההפגנות ההמוניות נגד המשטר בעקבות הטענות לזיופים בבחירות לפרלמנט בתחילת החודש, מדוודב קרא בין השאר לביצוע רפורמה מקיפה בפוליטיקה הרוסית.

מדוודב הבהיר עם זאת כי "הממשלה לא תתיר לפרובוקטורים וקיצוניים לערער את יציבות רוסיה", והוסיף כי "רוסיה צריכה דמוקרטיה, לא כאוס". בטרם העלה את הצעותיו הבהיר הנשיא כי  הממשלה תתנגד בתוקף לכל לחץ חיצוני, ברומזו להתבטאויות החריפות במערב בדבר טוהר הבחירות במדינה.

מדוודב העלה שלוש הצעות מרכזיות לשינוי. תחילה אמר כי "אני מציע רפורמה מקיפה במערכת הפוליטית שלנו... אנחנו צריכים לתת לכל האזרחים את האפשרות לממש את זכותם להשתתף בחיים הפוליטיים". ההצעה האופרטיבית שהציע מדוודב לשם כך היא יישום בחירות ישירות לתפקיד מושלי המחוז, במקום המצב הנוכחי בהם הם ממונים עיל ידי הקרמלין.

דימיטרי מדוודב בנאומו לאומה, היוםצילום: רויטרס

מדבדב גם הציע להקטין את מספר החתימות, הדרושות להצגת מועמד לנשיאות רוסיה משני מיליון ל300- אלף ושל המועמדים החוץ-פרלמנטריים ל100- אלף. הצעה נוספת חלוקה פרופורציונלית של הנציגות לדומא ב225- אזורי בחירה. לפי כך, כל אזור יוכל להנות מנציג ישיר בפרלמנט.

בנוסף הציע מדוודב "להקים בקרוב טלוויזיה ציבורית, שלא תהיה כפופה לרשויות השלטון וייתכן שאף תהיה מבוססת על אחד מהערוצים הנוכחיים". יש לציין כי התקשורת הרוסית זכתה לביקורת חריפות על אופן סיקור ההפגנות נגד פוטין לאחר הבחירות, וגם לפניהן.

רפורמה נוספת אותה הציע ליישם היא חיובם של גורמים רשמיים במדינה לדווח על הוצאותיהם, צעד שבא כתגובה לטענות הגוברות והולכות על שחיתות שלטונית. "אני חושב שיהיה נכון לאכוף פיקוח על הוצאות של פקידי הרשמיים במדינה, ולוודא שהן אינן גדולות  מהכנסותיהם", אמר.

פוטין מאזין לנאום מדוודבצילום: אי–פי

נאומו של מדוודב מהווה צעד נוסף בהתגוננות המשטר בראשותו ובראשות פוטין מפני הביקורת הרבה בפניה הוא ניצב. הלחץ גבר אחרי שאתמול המליצה מועצת זכויות האדם הכפופה לנשיא לבטל את פסק הדין נגד חברת הנפט "יוקוס", שהוביל למאסרו של יו"ר החברה, איל ההון מיכאיל חודורקובסקי. החוקרים האשימו את בית המשפט בחוסר אובייקטיביות וביחס מפלה כלפי יוקוס במשפט. בנוסף הם קבעו כי בפסק הדין נכללו עובדות שכלל לא נבדקו במהלך המשפט או שלא נמצאו להן הוכחות. כזכור ולדימיר פוטין הוא שהוביל את המהלך שהוביל לכליאתו של חודרקובסקי. עם זאת, פוטין עצמו אמר לאחרונה כי במידה שייבחר שוב לנשיא, הדבר הראשון שיעשה יהיה לחון את חודורקובסקי.

דבריו של מדוודב כבר נתקלו בתגובה חריפה מצד אנשי התקשורת הביקורתיים. העיתונאי אלכסנדר פלושצ'ב הגדיר בבלוג שלו את דברי מדוודב: "מלים מאוחרות וריקות מתוכן, כמו כל המילים והבטחות של דמיטרי אנאטולייביץ', אשר אינו יכול להיחשב עוד כפוליטיקאי רציני, אחרי התנהלותו בכנס "רוסיה המאוחדת". לדברי פלושצ'ב, כל מה שהציע מדוודב, יכול היה להיות אקטואלי לפני שנה "ואז הוא היה נבחר לנשיא לקדנציה השנייה כבר בסיבוב הראשון, ללא עזרה מצ'ורוב". "המטרה היחידה של הדיבורים האלה ¬ להוריד את האקטיוויות הפוליטית של האזרחים, להטביע את יוזמת ההמונים בביצה וברברת פוליטית. כעתה זורקים את נשיא מדינת הענק לפיזור הפגנה ¬ קטן מדי ומאוחר מדי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ