ניל מקפרוואר, ניו יורק טיימס

ביירות. מכלל המפגינים בעולם הערבי, דווקא הסורים, ובעיקר אלה שבעיר חומס, משלבים בהתקוממות גם פן מוסיקלי.

בתשעת חודשי המחאה נגד משטרו של בשאר אסד, הולכת וגוברת הדרישה לשינוי באמצעות לחנים קליטים וכוריאוגרפיה המונית, עד כדי כך שמשתתפי הלוויה של אחד המפגינים צעדו תוך כדי ריקוד.

"זו תערובת של תגובה פיזית ופסיכולוגית. אף אחד לא אמר לי לרקוד, זה התחיל כך סתם, כמובן מאליו", סבור שחקן צעיר שחולל לצלילי מוסיקה באחת ההפגנות בדמשק. "בתחילה זה היה קצת מוזר, אבל מצא חן בעיניי. משהו משתנה בראש של הסורים".

לדברי מפגינים, משמעות התופעה היא שלמרות חודשים של דיכוי עקוב מדם, המאבק לחופש מעורר דווקא אופוריה בלבם של האזרחים.

קרדיט: מפגינים ורוקדים בחומס, היום אחרי הצהריים

מפגינים ורוקדים בחומס, היום אחרי הצהריים

"אחד הדברים העיקריים שהעם הסורי גילה באחרונה, הוא שמחה", אומר אוסאמה מוחמד, קולנוען שנמלט לפאריס. "האזרחים גילו חיים חדשים, הם גילו את עצמם".

מקור ריקודי הרחוב אינו ברור, אך על פי חלק מההערכות הן נועדו להפריך את טענת השלטון לפיה המפגינים הם ג'יהדיסטים. זאת, כיוון שמרבית הקיצוניים האיסלאמיים מתעבים שירה וריקודים.

ברוב המקרים, הכוריאוגרפיה נולדת בריקוד הדבקה המסורתי, שהותאם להפגנות המוניות. המחוללים נראים לעתים כגל אנושי בתוך איצטדיון. הם מניפים באגרופיהם, מוחאים כפיים ומזכירים יותר מחזמר בברודווי. בעבור הסורים, השירים וריקודי הרחוב הם חלק מתחושה רבה יותר של שגשוג תרבותי.

מפגינים ורוקדים בחומס, הערב

מעורבים בו גם הרבה הומור וסאטירה, הבאים לידי ביטוי ברשת האינטרנט שבה המפגינים מרגישים מוגנים יחסית. "הפחד הוא שליכד אותנו עד כה כחברה", אומר מפיק הקולנוע אורוואה ניארבייה. "אבל עכשיו, יש רגש פטריוטי חדש שצומח מלמטה וזה לא משהו שהמשטר יכול להכתיב".

הסורים משתאים אל מול ההתעוררות התרבותית הזו. דף פייסבוק המכונה "המהפכה הסינית", מתייחס לפעילות נגד משטרו של הנשיא אסד כאילו היא מתקיימת בסין, ומלגלג על המשטר הסורי ועל טיעונו המרכזי שההתקוממות היא פרי מזימה זרה.

מדי ערב תושבי חומס מעלים ליוטיוב סרטונים של העצרות. צפו

ובכל זאת, ההתעוררות התרבותית בסוריה אינה יכולה עדיין להתקיים בלי הפחד. רבים משוכנעים שחיילים הנאמנים למשטר הפכו את האמנים, מקצועיים וחובבים כאחד, למטרה. בקיץ לדוגמה, שיספו אלמונים את גרונו של המשורר איברהים קאשוש, אחרי ששר שיר שהפך להמנון: "קדימה בשאר, תסתלק".

לפני ההתקוממות, נהגו מרבית האמנים הסורים לנהל את שיחותיהם על דמוקרטיה ב"קפה ראוואדה" אפוף העשן בדמשק. תביעותיהם לשינוי לא נפלו בשעתו על אוזניים קשובות, דבר שעורר בהם מידה של זלזול כלפי הציבור.

אולם, פרץ היצירתיות העממי הנוכחי, שינה את פני הדברים.אם בעבר, רבים מהאזרחים נהגו לצעוד בעצרות הזדהות עם הממשלה ביום ולגדף אותה בלילה, כעת הם רוקדים משמחה ברחובות על כך שהם מפגינים את תחושותיהם האמיתיות בגלוי. "זה הרגע שבו היום והלילה נפגשו", מסכם הקולנוען מוחמד, "זה הרגע שבו התחלנו לחיות כבני אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ