אפוקליפסה מחר: מקסיקו מתחילה לחגוג את שנת הקיום האחרונה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מקסיקו. 52 שבועות נותרו עד ל-21 בדצמבר 2012, היום שבו על פי תחזיות שבט המאיה, יבוא הקץ על העולם. בניגוד למאמינים בתחזיות אפוקליפטיות אחרות, הממליצים בדרך כלל להצטייד בערכות הישרדות, מתכננות הרשויות בצפון מזרח מקסיקו, לב ארץ המאיה, חגיגות שיימשכו שנה תמימה.

משרד התיירות של מקסיקו מצפה למשוך השנה 52 מיליון מבקרים לאזורים צ'יאפאס, יוקטאן, קווינטאנה רו, טבאסקו וקאמפצ'ה. לשם השוואה, מספר המבקרים השנתי במקסיקו כולה מסתכם בדרך כל ב-22 מיליון.

משרד התיירות משווק את עונת חגי החורף הבאה כתקופה של התחדשות. ואכן, ארכיאולוגים רבים טוענים ששנת 2012, הנזכרת על גבי לוח אבן בן 1,300 שנה, מתייחסת לסוף של מחזור בלוח השנה של המאיה. "לא מדובר בסוף העולם, אלא בקצו של עידן", אמרה יאנט סלדו, דוברת משרד התיירות של המדינה הקאריבית קווינטאנה רו, "אנחנו רואים בזה מסר של תקווה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

שלשום נפתחה ספירה לאחור שתימשך שנה שלמה. בעיר טאפאצ'ולה בצ'יאפאס שעל גבול גואטמאלה תתנהל הספירה על שעון דיגיטלי בגובה שלושה מטרים, שהוצב בלב הפארק המרכזי; באתר החפירות הארכיאולוגיות איסאפה יציינו כוהני מאיה את האירוע בתפילות, שירה והבערת קטורת; בג'ונגל הטרופי בקווינטאנה רו, בין אתרי הנופש בקאנקון ופלאיה דה קארמן, טמנו באדמה לתקופה של 50 שנה קפסולת זמן המכילה מסרים בכתב ותצלומים; מדינת יוקטאן הכריזה על תוכניותיה להשלים בניית מוזיאון המוקדש לתרבות המאיה בעיר מרידה. "תושבי כפרי המאיה יקיימו טקסים פתוחים שיציעו לקהל המבקרים לחזור בזמן ולחוות את חוכמת המאיה העתיקה", אמרה סלדו.

שבט המאיה הקדום נודע בחוכמתו ונראה שזו הסיבה לכך שרבים מתייחסים לתחזיותיו בכובד ראש. תרבות המאיה, שהגיעה לשיאה בין 300-900 לספירה הנוצרית, הצטיינה בתחום האסטרונומיה.

לוח הספירה הארוכה של המאיה מתחיל בשנת 3,114 לפנה"ס. הוא מחלק את הזמן ל"בקטונים" - תקופות הנמשכות כ-394 שנים. 13 נחשב מספר רב משמעות וקדוש. הבקטון ה-13 יסתיים ב-21 בדצמבר 2012.

מקורן של תיאוריות יום הדין הוא בלוח אבן שהתגלה בשנות ה-60 באתר הארכיאולוגי טורטוגוארו במדינת טבאסקו שעל מפרץ מקסיקו. הכתובת על הלוח מתארת שובו של אל בסופו של הבקטון ה-13.

תגיות קשורות:

תגובות