ארה"ב: לצנזר מחקרים על נגיף קטלני מחשש שישמש טרוריסטים

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

בצעד חסר תקדים ביקש הממשל האמריקאי משני כתבי עת מדעיים שלא לפרסם ממצאי מחקרים הקשורים לניסויים בזן של שפעת עופות בעל תכונות קטלניות במיוחד, המסוגל להרוג 50% מהנדבקים בו. החשש הוא שאם יפורסם הקוד הגנטי של הנגיף, יוכלו ארגוני טרור ליצור אותו כנשק ביולוגי.

את המחקר ביצע חוקר הולנדי והוא הציג את הממצאים בכנס מקצועי במלטה בספטמבר. ניסוי דומה בוצע גם בארה"ב. מאז הכנס, קיימת מחלוקת בקרב מדענים אם יש לפרסם באופן מלא את ממצאי הניסויים. רבים טענו כי אם יפורסמו הממצאים במלואם, ישנו חשש סביר שיוכלו לשמש גם גורמים עוינים.

שני המגזינים, "סיינס" ו"נייצ'ר", הסכימו על פי הדיווחים שלא לפרסם את רשימת מרכיבי הנגיף, אך הם כן צפויים לפרסם כמה מסמכים על הניסויים ואת המסקנות שלהם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בפני ועד היועצים המדעי הלאומי לביטחון הביולוגי (NSABB) עמדו כמה אפשרויות: להמליץ לכתבי העת לוותר על הפרסום לגמרי, לצנזר אותו עם מחיקת כמה פסקאות משמעותיות, כולל חומרים ופירוט תהליך הניסוי, או לאפשר את פרסום המסמכים במלואם. הוועד בחר באפשרות השנייה וכתב בהסברים כי אינו ממליץ על ויתור מלא על הפרסום בגלל חשיבות הגילויים, אך ממליץ שלא לכלול בו פרטים שיאפשרו לשחזר את הניסוי.

גם הצנזורה החלקית גררה ביקורת: מן הימין טענו שפרסום חלקי חושף מספיק פרטים בשביל שטרוריסט מתוחכם יוכל להיעזר בו, בעוד מנגד טענו שהצנזורה מקשה על חוקרים "טובים" המעוניינים בפרטי הגילוי.

ברוס אלברטס, עורך המגזין סיינס, כתב שהמגזין "תומך בתוקף במשימה החשובה של ועד היועצים המדעי הלאומי לביטחון הביולוגי, של קידום המדע בצורה שתשרת את החברה. אך אנו גם מודאגים ממניעת מידע חשוב מחוקרים אחראים של השפעת". פיליפ קאמפבל, עורך המגזין נייצ'ר, אמר כי "זה חיוני לבריאות הציבור שפרטים מלאים של כל מחקר מדעי על שפעת יהיו נגישים לחוקרים", וכי המגזין שלו בודק כעת דרכים כיצד לאפשר "גישה ראויה" לחומר המפורט לחוקרים העוסקים בנושא.

הדיון בפרסום המחקר עורר גם שאלה נוספת - מדוע עוסקים החוקרים ברקיחת נגיפים מסוכנים, שלא תהיה להם דרך לעצור אותם במקרה שייצאו אל מחוץ למעבדה המאובטחת, ועד כמה היא באמת מאובטחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ