במותו ציווה קים לתרבות המערב בן מצחיק לא פחות

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

הוא היה רודן אכזר ונורא שייסר את עמו בעקרבים ובשוטים. אבל קים ג'ונג-איל, המנהיג היקר של צפון קוריאה שמת השבוע, ניחן גם במבנה גוף גוצי ובפנים תפוחות ושטוחות. ועל מה שבירך אותו הטבע הוסיף מגע אישי משלו: הוא לבש חליפת חאקי שלא החמיאה לגזרתו והדגישה דמיון גיאומטרי מסקרן בין כרסו לפניו. ואפילו כך, הבטת בקים ג'ונג-איל והרגשת שלפניך דיקטטור עם חוש אופנה.

יחד עם רעמתו התפוחה, המגולחת למשעי סביב הצדעים, קים ג'ונג-איל הגיש את עצמו בכפית ללוע התרבות הפופולרית של מה שמכונה "המערב".

הדמות המשונה שהופיעה בפרסומי התעמולה של צפון קוריאה כמעט לא נבדלה מהקריקטורה התרבותית שלה. ג'ורג' וו. בוש הדף את קים עמוק יותר לתחום הפארסה כאשר, בטרמינולוגיה של סרטי אימה ירודים, תייג אותו כאחד משלושת מנהיגי "ציר הרשע" (מווהההא). הוא מת, ובטוויטר דיברו לא עליו כי אם על הבובה שגילמה אותו ב-2004 בסרט "טים אמריקה". הוא מככב בבלוג "קים ג'ונג-איל מסתכל בדברים", יצירתו של בלוגר חד עין. קים מסתכל במשקה קל. קים מסתכל בפס ייצור. בנייר, במנוע, בנקניקיות, בדגים.

    "אין לי מושג למה זה מצחיק", כותב ג'ואו רוצ'ה, האיש שמאחורי הבלוג, מליסבון בפורטוגל. אבל זה מצחיק. הוא כבר יצר את בלוג ההמשך, "קים ג'ונג-און מסתכל בדברים".

    עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

    המשכיות אינה מובטחת לצופי הסדרה "רוק 30" של טינה פיי. קים, בגילומה של מרגרט צ'ו, חטף את העיתונאית הבלונדית איוורי ג'סאפ (אליזבת בנקס) וכפה עליה נישואים לבנו. כתבי טלוויזיה וצופים מודאגים עוסקים מאז מותו של קים בשאלה מה יעלה כעת בגורלה.

    שכפול פארודי אחר של קים, בגילומו של בובי לי, זכה לתוכנית אירוח במערכונים של "מד טי-וי", שירדה מהמסך לפני כשנתיים. האולפן של "קים ג'ונג-איל שואו" מעוטר דגלי צפון קוריאה ופורטרטים של המנהיג היקר. כשהוא עולה לבמה, נמצאים מאחוריו חבריה המעונים של להקת "האסירים הפוליטיים", שרים בשבחו וגם מהללים את איבר מינו במשחק על המלה דיק-טטור. מאחורי הקלעים מגיח חייל ומרסס למוות כל מי שלא מריע. אפשר שקים, מעריץ של סרטי פעולה, היה מעריך את המחווה.

    תגובות