בהלת שתלי הסיליקון הדולפים מתפשטת באירופה

הדיווח בצרפת לפיו השתלים מתוצרת PIP עלולים לגרום לסרטן נדיר מכה גלים: אלפי נשים ברחבי אירופה שוקלות לתבוע את בתי החולים שבהם נותחו

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן

גורמים במשרדי הבריאות של כעשר מדינות מתמודדים באחרונה עם חרדתן של עשרות אלפי נשים, ששתלי השדיים שלהן יוצרו בצרפת מסיליקון תעשייתי זול. השתלים המדוברים דולפים או נקרעים בקצב מהיר. לא ברור עדיין אם השתלים מסרטנים או מהווים סכנה בריאותית אחרת, אולם ממשלת צרפת אמורה להחליט בקרוב אם לקרוא לכ-30 אלף נשים בצרפת להוציאם.

אם אכן תתקבל החלטת ממשלה בדבר הוצאת השתלים, ההליך יבוצע על חשבונה, אולם לא יכלול את החלפתם בשתלים חדשים. מומחים אמורים לקבוע אם הסיכון הכרוך בהוצאת השתלים רב יותר מאשר הסיכון הלא ברור והחרדות הנובעות מהשארתם בגוף.

רשויות הבריאות בבריטניה ניסו שלשום להרגיע את הנשים המודאגות, והודיעו כי אין הוכחות לכך שהשתלים מתוצרת (PIP Poly Implant Prothese) אכן מסרטנים. משרד הבריאות הבריטי הודיע כי לאחר דיונים עם נציגים ממשרדי הבריאות בצרפת, הולנד, פורטוגל, איטליה, אירלנד, הונגריה, אוסטריה, דנמרק ומלטה, הסתבר כי "לדעת כולם אין ראיות לעלייה במספר מקרי תחלואה בסרטן הקשורים לשתלים מתוצרת PIP או לשיעור גבוה במיוחד של קרעים ודליפות באותם השתלים". אגודות המנתחים בבריטניה ניסו גם הן להרגיע את הרוחות. "המסר שלנו הוא לא להיתפס לחרדה", אמר ד"ר דגלאס מקג'ורג' בשם האגודה לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

העיתון הבריטי גרדיאן דיווח שלשום כי לפחות 250 נשים בריטיות הנושאות שתלי סיליקון מתוצרת PIP, מתכוונות להגיש בקרוב תביעות משפטיות נגד ששה בתי חולים ברחבי הממלכה. כיום חיות בבריטניה כ-40 אלף נשים הנושאות שתלי סיליקון מתוצרת PIP, בהן מאות נשים שעברו ניתוחי שחזור שדיים על חשבון ביטוח הבריאות הממלכתי.

בעיית השתלים מתוצרת PIP התעוררה לאחר שאשה אירופאית שאחד משתליה נקרע, מתה לפני כחודש מסרטן נדיר ) anaplastic large-cell lymphoma). התקשורת הצרפתית דיווחה כי מדובר במקרה המוות השמיני של מושתלת סיליקון מתוצרת PIP, והבהלה החלה.

מלשכות התביעה בבתי המשפט בצרפת נמסר כי PIP השתמשה בסיליקון תעשייתי זול, חומר שעלול לגרוםל דלקות ברקמות במקרה של קרע בשתל. גורמים במשרד הבריאות הצרפתי ציינו כי עד כה לא נמצא קשר בין דליפות מהשתלים למחלת הסרטן.

יותר מ-1,000 מכ-30 אלף הצרפתיות שבהן הושתל החומר הזול חוו קריעה או דליפה מהשתל. עשרות אלפי נשים במדינות אחרות נושאות גם הן את השתלים הפגומים של PIP, שכ-80% מתוצרתה מיועדים ליצוא, בעיקר לבריטניה ולספרד.

השתלים שימשו מנתחים פלסטיים גם בברזיל, צ'ילה, ונצואלה וקולומביה. בברזיל אסרה סוכנות התברואה המקומית על יבוא ושימוש בשתלי PIP באפריל 2010, לאחר שבצרפת התעוררו החששות לגבי איכותם.

המוסד לבריאות הציבור בצ'ילה קרא לכ-1,000 נשים שעל פי הערכה נושאות שתלי שדיים מיובאים מצרפת, לפנות לרופאיהן כדי להוציא את השתלים במקרע של קרע או דליפה. בנוסף המליצו רשויות הבריאות הצ'יליאניות על ביקורת רפואית ובדיקות אחת לשנה.

מנהל האגודה הברזילאית לכירורגיה פלסטית, סבסטיאו גרה, אמר כי "לא קיבלנו מידע על קרעים או על סרטן הקשורים לשתלי PIP". איוו חדד, עורך דינו של מייסד ומנהל PIP ז'אן קלוד מאס, אמר כי אין ראיות לכך שהמוצר, גם אם איכותו לא מאושרת, מסוכן לבריאות.

מאות ישראליות יתבקשו להיבדק

מאות ישראליות שעברו הגדלת שד עם שתלי PIP יעברו בדיקה רפואית לבירור דלף. משרד הבריאות והאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הפיצו אתמול הנחיות לישראליות שעברו השתלות שדיים שבהן נעשה שימוש בשתלי סיליקון מסוג PIP, שאובחנו באחרונה בצרפת כמסוכנים לאירועי דליפת סיליקון מהשתל. לפי ההערכות, 850 נשים בישראל שהושתלו בהן שתלים מסוג PIP הן כ-5% מכלל הנשים שעברו הגדלת שד באמצעות שתלי סיליקון. לפי ההודעה, לא בוצע שימוש בשתלים מסוג PIP בבתי חולים ציבוריים ובמרבית בתי החולים הפרטיים לרבות אסותא, הרצליה מדיקל סנטר, המרכז הרפואי חורב, אלישע ורמת מרפא. לפי ההודעה, השימוש בשתלים מסוג PIP נעשה עד כה במרכז רפואי פרטי עתידים, סינופסיס (מירב), נארא, מרפאת רפאל ברמת גן, מרפאת התאומים, סניטס, מרכז רפואי רמת אביב, מרפאת אריאל (לשעבר) ומרכז רפואי אסתטי בנתניה - בייחוד בקרב עשרה רופאים שביצעו ניתוחי הגדלת שד עם שתלים אלה.

במשרד הבריאות קוראים לנשים שעברו ניתוחי הגדלת חזה לברר עם הרופא מהו סוג השתל שבו נעשה שימוש. רשימת הרופאים שעשו שימוש בשתלי PIP תהיה החל מיום ראשון במוקד המידע הטלפוני של משרד הבריאות. נשים שבגופן הושתלו השתלים מסוג PIP יתבקשו בהתאם להנחיות החדשות להיבדק על ידי כירורג פלסטי באופן פרטי או במרפאת קופת החולים או בית חולים ציבורי.

דן אבן

עובדי מפעל PIP מפגינים בחודש מאי נגד השתלים. אשה שאחד משתליה נקרע מתה לפני כחודש מסרטן נדירצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ