ארדואן: סרקוזי צריך ללמוד מאביו על רצח עם

בעקבות אישור החוק הצרפתי האוסר את הכחשת השואה הארמנית, מאשים ר"מ טורקיה את פאריס בצביעות: "צרפת ביצעה טבח המוני באלג'יריה"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, האשים היום (שישי) את צרפת בביצוע רצח עם באלג'יריה בשנות הארבעים והחמישים, כתגובה להחלטת הפרלמנט הצרפתי אתמול לפסוק מאסר של שנה וקנס של 45 אלף אירו על הכחשת רצח עם.

"באלג'יריה בשנת 1945, כ-15 אחוזים מהאוכלוסיה נטבחו על ידי צרפת. זה רצח עם". בהמשך דבריו התייחס לאביו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, ששירת בצבא הצרפתי. "אביו של סרקוזי שירת בליגיון הצרפתי באלג'יריה בשנות הארבעים, אני בטוח שיש לו הרבה מה לספר לבנו על הטבח שהתרחש שם", אמר ראש הממשלה.

אתמול העביר הבית התחתון בפרלמנט הצרפתי ברוב קולות את הצעת החוק, שיוזמתה עוררה מתח רב בין פאריס ואנקרה. בתגובה הודיע אתמול ארדואן על החזרת השגריר הטורקי, וכן על ביטול כל הפגישות הפוליטיות, הכלכליות והצבאיות בין נציגי המדינות. כמו כן, הוא אסר על מטוסים צרפתיים לנחות ועל כלי שיט צרפתיים לעגון בטורקיה. "פאריס פותחת פצע שיהיה קשה לסגור", אמר.

ארדואן וסרקוזי בוועידת הג'י-20, לפני חודשצילום: אי–פי

בתגובה הזהיר אמש שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה טורקיה מפני השהיית הקשרים. "אני מקווה שחברינו הטורקים לא יגזימו בתגובתם בנוגע להחלטה של הפרלמנט הצרפתי", אמר השר ז'ופה לכתבים בעיר בורדו, ודרש מאנקרה לפעול בהיגיון ובאיפוק. הוא ציין כי לצרפת ולטורקיה יש "עוד הרבה דברים לעשות יחדיו".

"חוקים שנחקקים בבית נבחרים זה לא יכולים להיות מוכתבים על ידי אנקרה", אמר אתמול ז'אן כריסטוף לגארד, סגן יושב ראש מפלגת המרכז החדש. יוזמת החוק, ואלרי בוייר, אמרה כי היא "המומה" מהניסיונות להתערב בענייני הפרלמנט והוסיפה: "הצעתי לא מתייחסת לאף מדינה באופן ספציפי. היא מושפעת מהחוק האירופי שקובע שיש להטיל סנקציות על גורם שמכחיש רצח עם".

ארמניה מיהרה אף היא להגיב על ההתפתחויות והביעה תודה רשמית לצרפת. "צרפת הוכיחה שזכויות אדם הן הדבר החשוב מכל", אמר שר החוץ במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ