9 הרוגים בתימן; הנשיא: אעזוב לארה"ב

הנשיא, עלי עבדאללה סאלח, הודיע כי ימסור את השלטון לממשלה הזמנית עד לקיום הבחירות, על רקע דיווחים על אש חיה לעבר מפגינים בבירה צנעא

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, הודיע הערב (שבת) כי יפרוש מתפקידו ומהחיים הפוליטיים, יעזוב את ארצו לארצות הברית וימסור את השלטון לידי ממשלת ביניים, עד לקיום בחירות במדינה. עם זאת, הוא לא ציין את מועד נסיעתו.

"אלך לארצות הברית", אמר הנשיא בשיחה עם כתבים. "(אך) לא לטיפול רפואי, מפני שאני בסדר, אלא כדי להתרחק מתשומת הלב, ממצלמות וכדי לאפשר לממשלת אחדות להיערך לבחירות כראוי". הוא הוסיף כי "אשהה שם (בארצות הברית) ימים רבים, אך אשוב מפני שלא אזנח את בני עמי ועמיתיי שנותרו יציבים במשך 11 החודשים האחרונים. לדברי, סאלח, "אסוג מעשייה פוליטית ואלך לרחוב כחלק מהאופוזיציה".

דברי סאלח נאמרו על רקע התחדשות העימותים בתימן בין כוחות הביטחון ולגורמים המתנגדים לשלטונו. תשעה בני אדם נהרגו וכ-90 נפצעו במהלך צעדת מחאה ענקית שהחלה בעיר טאיז, אל הבירה צנעא, המרוחקת כ-270 קילומטרים. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון ירו לעבר המפגינים, בין השאר, אש חיה.

מפגינים צועדים לעבר צנעא, אתמולצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם לפייסבוק שלכם

גם בעבר הכריז נשיא תימן על פרישתו, אך לבסוף נותר בתפקידו. לפני כחודשיים חתם סאלח על הסכם בריאד שבו הוא מתחייב למסור את השלטון לידי ממשלה זמנית. השמחה על פרישתו של הנשיא, המכהן בתפקיד 33 שנים, היתה קצרה ומעורבת בחששות. מעטים אכן מאמינים שסאלח, הידוע כתכסיסן, מבטיח בתום לב לוותר על השלטון.

על פי ההסכם, אשר הוצע במאי על ידי שכנותיה העשירות של תימן במועצת מדינות המפרץ, ימשיך המנהיג בן ה-67 להיקרא נשיא כתואר של כבוד, אבל יעביר את סמכויות השלטון לסגנו משכבר הימים, עבד רבו מנסור אל-האדי. אל-האדי, פוליטיקאי בלתי מתבלט, הבטיח להרכיב ממשלה שתייצג את כל הפלגים, ונקט צעד ראשון בכיוון זה כאשר הטיל על מוחמד באסינדווה, איש אופוזיציה מהדרום, להרכיב קבינט. אל-האדי גם קבע מועד לבחירות - 21 בפברואר.

בה בעת אותת סאלח שאין לזלזל בהשפעתו. אף שהצהיר שבכוונתו לטוס מריאד לארה"ב להמשך הטיפול בפציעתו מניסיון ההתנקשות ביוני, חזר לארמונו בצנעא. משפחתו ובעלי בריתו של סאלח מחזיקים עדיין בעמדות בכירות בכוחות הביטחון, גם ביחידות עילית בצבא ובחיל האוויר. בניסיון להבהיר שדבר לא השתנה, למרות הפסקת העימותים בין אנשי סאלח לבין הסטודנטים, כוחות האופוזיציה, השבטים המורדים ועריקי הצבא שנלחמו זה בזה מאז ינואר, ממשיכים נאמני המשטר הקודם לתקוף מפגינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ