אסד מאשים את מתנגדיו בפיגועי התאבדות בדמשק

אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

אלפי בני אדם השתתפו אתמול בהלוויה המונית שבה נקברו 44 בני אדם, קורבנות שני פיגועי התאבדות שהתרחשו ביום שישי סמוך למתחם המודיעין הסורי בדמשק. באירוע, שהפך לעצרת תמיכה בנשיא בשאר אסד, הניפו האבלים דגלי סוריה וקראו קריאות בגנות המערב: "שאהיד אחרי שאהיד, אנחנו לא רוצים איש מלבד אסד".

ארונות ההרוגים כוסו בדגלי הלאום, והאבלים נשאו אותם אל מסגד אומייד בבירה, שם הונחו על הרצפה. האירוע הועבר בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית.

הפיגועים שלשום, בהם נפצעו כ-166 בני אדם, הם פיגועי ההתאבדות הראשונים מאז פרצה ההתקוממות העממית בסוריה באמצע מארס, ומטלטלים עוד יותר את המדינה שכבר נמצאת על סף מלחמת אזרחים.

המחבלים המתאבדים נסעו במכוניות ממולכדות למתחמי הביון, והפיצוצים התרחשו בזה אחר זה. הפיצוצים העזים זיעזעו את הבירה, שעד כה לא נחשבה למעוז התקוממות בולט.

לטענת השלטונות בסוריה, חקירה ראשונית של האירוע מצביעה על מעורבות של ארגון אל-קאעדה באירועים. עוד נטען כי שפיכות הדמים וההרס בבירה מחזקים את הטענה לפיה ארגוני טרור - ולא מפגינים המוחים נגד המשטר - עומדים מאחורי האלימות במדינה.

שייח סייד אל-בוטי, מטיף ידוע בדמשק ותומך בולט באסד, האשים את האופוזיציה בפיגועים. "המתנה הזאת נשלחה אלינו מבורהן גאליון (ראש ארגון האופוזיציה, המועצה הסורית הלאומית) וחבריו", אמר אתמול בטקס ההלוויה.

מנגד, האופוזיציה במדינה הטילה ספק באמינות הדיווח של הממשלה, ורמזה כי ייתכן שהמשטר עצמו עומד מאחורי הפיגועים - במיוחד לנוכח העובדה שהם התרחשו יום אחרי בואם של משקיפי הליגה הערבית לסוריה.

תנועת האחים המוסלמים טענה כי ממשלת סוריה מנסה להטיל עליה את האחריות לפיגועים. "הריגת בני עמנו אינה בקוד האתי של תנועת האחים המוסלמים בסוריה", אמר בכיר בתנועה, אנאס עיירוט.

מנהיג התנועה במדינה, מוחמד ריאד א-שקפה, האשים את השלטונות באחריות לפיגועים הקשים. "זהו משטר של שקר", אמר. לטענתו, המודיעין הסורי יצר אתר אינטרנט מזויף ששייך לכאורה לתנועה, ובו הודעה על נטילת אחריות לפיגועים.

באופוזיציה הביעו חשש כי המשטר ינצל את ההרס כדי לשלוח תגבורת צבאית למרכז סוריה, לקראת מתקפה מקיפה נגד מעוזי התקוממות חשובים. בינתיים, פעילי זכויות אדם דיווח על 15 אזרחים שנהרגו בהפגזה שנערכה אתמול על העיר חומס. "אנו מאמינים שאלה הכנות להתקפה רחבת היקף", אמר אתמול בסאם אישאק, מזכ"ל המועצה הסורית הלאומית.

אישאק אמר כי הוא חושש שהפיגועים "תואמו כדי להסיח את הדעת מההתקפה הגדולה שהיתה היום בחומס". לדבריו, ארגונו קיבל מידע מחומס על כך שה"משטר מנסה להשאיר את פקחי הליגה הערבית שהגיעו למדינה במלון ומעכב את יציאתם לחומס".

אתרי אינטרנט של האופוזיציה טענו אתמול כי דמשק שחררה את כל האסירים האיראניים כדי לפנות מקום לאסירים פוליטיים נוספים. הם קראו לפקחי הליגה הערבית לבקר במהרה בחומס, שם מתחוללים הקרבות הקשים ביותר בין מתנגדי המשטר לחיילים מצרים.

הפיגועים בשישי התרחשו זמן קצר אחרי שהמשטר החליט להחריף את הדיכוי נגד המפגינים, רגע לפני בואם של המשקיפים. יותר מ-200 בני אדם נהרגו בסוריה ביומיים, בכלל זה בהתקפה שהתרחשה בשלישי ושבה, לפי העדויות, ירו חיילים ביותר ממאה כפריים נמלטים, שנלכדו בעמק סמוך לכפרם.

תגובות