המחאה בעקבות הבחירות |

הצעירים ברוסיה גילו לפתע שאכפת להם

עד כה הם היו אדישים, אבל החודש הכל השתנה. המוני רוסים משכילים וביקורתיים קמו מהמחשב ויצאו לרחובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוסקווה. יום לפני הפגנת הענק, כינס דניס טרחוב את עובדיו לישיבה מאולתרת. רובם צעירים בשנות ה-20 לחייהם ומכורים לעבודה. כמה מהם סבלו מכאב ראש אחרי ששתו לא מעט במסיבה שנערכה במשרד, אחרים כבר עמדו לצאת לחופשות החורף במצרים או בטורקיה. ואולם, לטרחוב היתה מטרה מיוחדת לכינוסם. "תשמרו על עצמכם אם אתם הולכים להשתתף בהפגנה נגד הממשלה", אמר.

"יש למישהו הצעה איך להתנהג בבית הסוהר?", שאל אחד מהם וכולם צחקו. כשחזרו למקומות העבודה שלהם, אמר אחד המנהלים: "מספרי הטלפון של עורכי הדין יינתנו בנפרד". טרחוב לא צחק. "תתקשרו אלי אם יקרה משהו", אמר.

בחודש האחרון מתרחשת כאן תעלומה שבמרכזה העובדים הצעירים. המוני רוסים משכילים וביקורתיים החליטו שביכולתם לשנות את מהלך האירועים הפוליטיים. הם התארגנו מחוץ לערוצים הפוליטיים המרכזיים, והפתיעו את הנהגת המדינה, בדיוק כפי שקרה בקיץ במקומות אחרים בעולם, בהם ישראל, ספרד וארה"ב.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

איש אינו יודע מה תהיה עוצמת הפעילות הנוכחית ואם תוכל להיות בסיס לכוח פוליטי קבוע. ואולם, משהו השתחרר בקרבם אחרי הבחירות לפרלמנט, שכולם מערערים על אמינותן וטוענים שתוצאותיהן זויפו. המעמד הבינוני המתפתח ברוסיה, עירונים צעירים, בעלי מקצועות חופשיים, המחוברים לרשתות החברתיות כמו עובדיו של טרחוב, החליטו פתאום שאין הם מוכנים יותר לקבל את המערכת הפוליטית הקיימת.

"לא חשבתי שאנשים כמוני יבואו", אמרה יוליה פוצ'נקו, 35, מנהלת חשבונות. "אבל יש רבים כמונו במדינה והם חושבים שמשהו לא בסדר, שהם רומו. הם לא מאמינים יותר לאף אחד. כשהאנשים האלה התחילו לשמוע את הקריאה לצאת לרחובות, התרחש השבר".

לדברי אחד המנהלים, דמיטרי פיטירימוב, בן 40, העובדים בחברה, ששמה "הסוכנות לרשתות חברתיות" והעוסקת בתקשורת ושיווק באינטרנט, "מצייצים בטוויטר ושולחים זה לזה מאה מסרים ביום". הם אוהבים "ללכת למקומות מגניבים, ועד כה, לא היה אכפת להם מי יושב בקרמלין". ואולם, לדבריו, זו תקופה שאפילו המוסקוואים הלא-פוליטיים ביותר כבר אינם יכולים לשתוק עוד.

אירוע אחד שעורר עוד יותר את עובדי החברה נבע מטעות: ב-5 בדצמבר נעצר מיכאיל קזאקוב, אחד ממנהלי הפרויקטים המכונה בידי חבריו לעבודה "פנדה". קזאקוב, צעיר בן 27, הנוהג ללבוש לעבודה מכנסי ג'ינס, מתנגד לפוליטיקה ואף לא הצביע בבחירות. הוא גם ספקן בכל הנוגע לאופוזיציה. בליל ההפגנה מצא את עצמו שותה בבית קפה, ובצאתו, סחפו אותו ההמונים שהפגינו נגד תוצאות הבחירות.

קזאקוב הסביר שבמקרה היה בהפגנה, אך השוטרים פקדו עליו להניח את הקפה שלו על המדרכה ודחפו אותו לתוך אוטובוס. הוא הואשם אחר כך ב"התנגדות" לשלטונות. למחרת, כל המשרד דיבר על כך וחש אי נוחות רבה. "היתה תחושת ייאוש, משום שמיכאיל נעצר ללא סיבה", אמרה אירינה לוקיאנוביץ', 23. "הרגשנו שכולנו חשופים".

עד כה, הקבוצה הזו חשה אדישות כלפי הפוליטיקה, אבל בדצמבר הכל השתנה. כשאנשים נקראו דרך פייסבוק להפגין, טרחוב ציפה שמעטים מעובדיו ישתתפו. הוא נדהם, שעה שעשרות מהם יצאו לרחובות, כולם צעירים. ואכן, תנועת ההתנגדות הנוכחית ברוסיה היא של הצעירים. טרחוב, 32, כבר נחשב למבוגר והוא מביט על עובדיו בדאגה. "הם לא מבינים שמהפכה אינה משחק", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ