השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה

טהראן (אי-פי). חיל הים של איראן פתח אתמול בתרגיל של עשרה ימים במים הבינלאומיים ליד נתיב הנפט האסטרטגי העובר במיצרי הורמוז. במסגרת התרגיל "וליאט 90" עשויות ספינות הצי האיראניות לחלוף סמוך לספינות צי אמריקאיות באזור.

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי התרגיל הצבאי יתפרש על כ-2,000 ק"מ במימי המפרץ, מצפון האוקיינוס ההודי ועד למפרץ עדן, סמוך לכניסה לים האדום. במערב יש שרואים זאת כהפגנת כוח מצד איראן, על רקע ביקורת בינלאומית גוברת והולכת על תוכנית הגרעין שלה.

מפקד הצי, חביבואללה סייארי, אמר כי התמרונים נועדו להראות את יכולות ההגנה של איראן. "כדי להראות את כוחו, הצי צריך להיראות במים הבינלאומיים. הכרחי להראות את יכולות ההגנה של הצי", אמר. סאייארי אמר כי בתרגיל ישתתפו צוללות, טילי ים-קרקע, ספינות טילים, ספינות טורפדו ודבורים.

מיצרי הורמוז הם שטח אסטרטגי המשמש למעבר של כשליש ממכליות הנפט בעולם. מעבר להם משתרעים ימים רבים, בהם הים הערבי ומפרץ עדן. הצי החמישי של ארה"ב פועל גם הוא באזור ובסיסו נמצא בבחריין, וכך גם ספינות קרב של כמה מדינות המסיירות שם כדי למנוע פעילות של פיראטים. איראן עורכת תרגילים באופן שגרתי, אך גם נאבקת בפיראטים במפרץ עדן.

בתוך כך, בכיר לשעבר בממשל אובמה פרסם מאמר שבו דיבר בזכות תקיפה אמריקאית באיראן. פרופ' מתיו קרוניג, ששימש עד הקיץ האחרון יועצו של שר ההגנה לשעבר רוברט גייטס, פרסם מאמר בכתב העת למדיניות חוץ "foreign affairs", שבו טען כי אם האופציה הצבאית תיושם בזהירות, ייחסך מהאזור ומהעולם איום מוחשי ביותר. ארה"ב אף תשפר את הביטחון הלאומי שלה לטווח הארוך. הוא העריך שארה"ב תוכל לספוג תקיפות סמליות מצומצמות מצד איראן, אך עליה להבהיר מה ייחשב חציית גבול שתוביל למלחמה שעלולה להוביל לבסוף לנפילת המשטר.

"איראן גרעינית", כתב קרוניג, "תגביל באופן משמעותי את חופש הפעולה של ארה"ב במזרח התיכון. עם גיבוי גרעיני, טהראן תוכל לבלום כל יוזמה אמריקאית באזור, להפיץ טכנולוגיה לבעלות בריתה ולארגוני טרור, דבר שעלול להביא להסלמה בעימות בין ישראל לחמאס וחיזבאללה".

קרוניג מנסה להפריך כמה חששות שמעורר תסריט התקיפה. על הטענה שארה"ב עשויה להחטיא כמה מתקנים קריטיים הוא אומר כי הסבירות לכך היא נמוכה. אם ארה"ב תפעל במהירות, לא יהיה זה חיוני להשמיד את המתקן בקום ובו ציוד גרעיני.

חשש נוסף בארה"ב הוא מפני תגובה איראנית, אולם קרוניג סבור כי "איראן תבקש למנוע סכסוך שעלול להוביל להשמדת הצבא או המשטר שלה", וניתן יהיה להנמיך את הלהבות אם ארה"ב תבהיר שמטרת התקיפה אינה להפיל את המשטר.

מפקד חיל הים האיראני, חביבואללה סייארי, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ