הפגנת ענק ברוסיה: רבבות דרשו את פיטורי פוטין

גל המחאה נגד ראש הממשלה הרוסי אינו שוכך. שבועיים לאחר הפגנת ההמונים הראשונה נגד תוצאות הבחירות, יצאו עשרות אלפי בני אדם לרחובות הבירה מוסקווה וערים אחרות במדינה, באחת ההפגנות הגדולות מאז נפילת בריה"מ

אלי שווידלר וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר וגרדיאן

עשרות אלפים הגיעו אתמול לשדרות סחרוב כדי למחות נגד הזיופים בבחירות שנערכו בתחילת החודש. משתתפי ההפגנה קראו "רוסיה ללא פוטין" ודרשו "בחירות נקיות". לפי המארגנים, להפגנה, שנערכה בטמפרטורות נמוכות במיוחד, באו 120 אלף בני אדם. עם זאת, לפי ההערכה הרשמית של המשטרה, 29 אלף איש היו בשדרות בעת ההפגנה. פרט למוסקווה, נערכו אתמול הפגנות בעשרות ערים ברחבי רוסיה.

בסיום ההפגנה במוסקווה, שנמשכה יותר מ-4 שעות, גיבשו חלק מהמשתתפים החלטה רשמית - לדרוש עריכת בחירות חדשות, לפטר את יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ולדימיר צ'ורוב ולחקור את הפרות החוק בבחירות. על פי בוריס נמצוב, מראשי האופוזיציה, הפגנת הענק הבאה מתוכננת לפברואר 2012, מעט לפני הבחירות לנשיאות.

אחד הנואמים בהפגנה היה אלכסיי קודרין, שר האוצר לשעבר, שפוטר על ידי הנשיא מדוודב בעקבות חילוקי דעות. הוא התקבל על ידי המפגינים בשריקות בוז, לאחר שבאחד הראיונות טען שהוא מתייחס לפוטין "בהערכה מלאה". בנאומו אמר קודרין כי יש צורך בשיחות בין השלטון למפגינים. הוא הזהיר כי אם לא יקרה כך, "תהיה מהפכה". קודרין קרא לערוך בחירות חדשות לדומא בעוד שנה.

המיליארדר מיכאל פרוחרוב, שהציע את מועמדותו לנשיאות, בא גם הוא להפגנה. "באתי למחות נגד הבחירות השקריות", אמר. מיכאיל גורבצ'וב, מנהיג ברית המועצות לשעבר, שלא בא להפגנה, התבטא בחריפות נגד ראש הממשלה פוטין. לדבריו, על פוטין להתפטר מיידית ולא להתמודד לתפקיד הנשיאות, כדי ש-12 שנותיו בהנהגת רוסיה ייזכרו לחיוב.

עם ראשי האופוזיציה שבאו להפגנה, נמנו בוריס נמצוב, אלוף העולם בשחמט לשעבר, גארי קספרוב והבלוגר אלכסיי נבאלני, אשר בעיני רבים מהמפגינים נחשב למתאים ביותר לתפקיד מנהיג האופוזיציה לפוטין. נבאלני, ששוחרר לפני כמה ימים ממעצר, כינה את מפלגתו של פוטין "חבורת פחדנים קטנים" והזהיר אותם מהתעלמות מעמדת העם. "אם תתעלמו מהקולות שלנו", הצהיר נבאלני, "אנו נשיב אותם לעצמנו". הוא הוסיף כי "אנחנו מאמינים שבשנה הבאה השלטון יעבור לידיים של מי שצריך להחזיק בו", אמר. "אני מזהיר את מפלגת השלטון - אנחנו נמשיך לצאת לרחובות עד שהצדק ייעשה. אנחנו לא רוצים לנקוט אלימות, אבל הסבלנות שלנו מתחילה לפקוע".

נציג בולט אחר של האופוזיציה, הסופר בוריס אקונין, קרא להקים מפלגה חדשה שתייצג את מתנגדי פוטין. "עשו הכל כדי לשלוח את פוטין לא לקרמלין, אלא לפנסיה", קרא אקונין למפגינים.

לעומת ההפגנה הגדולה שנערכה לפני שבועיים, שבה השתתפו בעיקר צעירים, בלטו בקרב הקהל בכיכר, שנקראת על שם מתנגד המשטר הסובייטי, אנדריי סחרוב, אנשים מבוגרים. "רוסיה לא יכולה להמשיך כך", אמר אלכסיי פרולוב, בעל חנות בדגים במוסקווה. "פוטין צריך לעזוב את תפקידו, הוא מנותק מהמציאות". פרולוב אמר כי לא הצביע בעד מפלגתו של פוטין, רוסיה המאוחדת, וזעם לאחר שראה סרטוני וידאו, שבו נראו אלמונים ממלאים את תיבות ההצבעה בפתקים מזויפים.

"כשראיתי בטלוויזיה את ההפגנה שהתקיימה לפני שבועיים, הבנתי שמדובר באנשים כמותי, שרוצים להגן על הזכות לבחירות הוגנות. אז החלטתי להצטרף", הוסיף פרולוב.

נטליה דיקשווילי, מנהלת משרד פרסום בת 30, הפגינה גם היא נגד פוטין. "אני לא מכירה אפילו אדם אחד שהצביע עבור מפלגת רוסיה המאוחדת", אמרה. "איך יכול להיות שהם קיבלו יותר מחצי מהקולות?". לדבריה, "אנחנו זקוקים לבחירות נקיות והוגנות. אנחנו לא מוכנים לשמוע על שום דבר אחר". כשנשאלה איזה צעד היא מצפה מפוטין לנקוט, ענתה כי "הם צריכים לעזוב את תפקידם, כדי שאנחנו נוכל להתחיל מחדש".

בתגובה למחאה על תוצאות הבחירות, מסרה דוברת נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב, נטליה טימאקובה, כי רוסיה תקל על רישום המפלגות.

"אנחנו מקווים שהחוק שיקצר את התהליך לרישום מפלגות יעבור במהרה את הדומא, כדי שהנשיא יוכל לאשרו. אנו מצפים שמספר המפלגות ברוסיה יגדל כבר בזמן הקרוב", אמרה טימאקובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ