להתראות, דמוקרטיה

מתנגדי הממשלה הימנית בהונגריה מתריעים מפני הרס הדמוקרטיה באמצעות הגבלת התקשורת ומערכת המשפט. פרשנים חוששים שהמתרחש מסמן את העתיד לבוא במדינות מזרח אירופה

ניו יורק טיימס
ניקולס קוליש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ניקולס קוליש, ניו יורק טיימס

טימיאה ז'אבו מכהנת כחברת פרלמנט פחות משנתיים, אך לדבריה, במשך תקופה זו היא מתבוננת בחוסר ישע כשמפלגת פיד"ס מנצלת את הרוב המוחלט שיש לה בפרלמנט כדי להדק את אחיזתה בתקשורת ובבתי המשפט, לחלק את מחוזות ההצבעה לפרלמנט בצורה שמועילה לה ולמלא את בית המשפט החוקתי בתומכיה. ב-1 בינואר תיכנס לתוקף חוקה חדשה, שנכתבה ואושררה על ידי פיד"ס.

"הם מכינים את הלוויה של הרפובליקה ההונגרית", אומרת ז'אבו. מפלגות אופוזיציה קטנות, כולל המפלגה הירוקה של ז'אבו ("פוליטיקה יכולה להיות שונה", LMP), ארגנו הפגנה ביום שישי, נגד "הרס הדמוקרטיה" על ידי ראש הממשלה ויקטור אורבן.

מתנגדי הממשלה אומרים שהדמוקרטיה ההונגרית גוססת. לא בגלל מכה אחת גדולה - אלא בגלל חתכים קטנים רבים. בפעולותיה לכיוון ממשל אוטוריטרי, הממשלה נעזרת בהתמרמרות שחשים האזרחים וההתמקדות שלהם במצב הכלכלי הקשה. כתוצאה מכך, עולה החשש שהונגריה היא דוגמה מבשרת רעות למה שעלול להתרחש במדינות מזרח אירופה האחרות, הנאבקות בקשיים הכלכליים, ושהמסורת הדמוקרטית אצלן חדשה יחסית ורופפת עדיין.

נאמני ראש הממשלה מוצבים לתקופות כהונה של תשע עד 12 שנים במוסדות רבי עוצמה, כגון משרד התובע הכללי והמשרד לביקורת המדינה. שופטים נאלצים לעזוב את תפקידם, לאחר שנקבע כי גיל הפרישה לשופטים יירד מ-70 ל-62, ותהליך מינוי שופטים חדשים קוצר כדי לאפשר מינויים מהירים של מועמדי הממשלה. ורק בשבוע שעבר, הודיעה מועצת העיתונות כי תסגור תחנת רדיו עצמאית, הקשורה לאופוזיציה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"יש כאן הרס שיטתי של הבלמים והאיזונים בממשלה", אמר פטר האק, פרופסור למשפטים באוניברסיטת אווטווס לוראנד בבודפשט, שעסק במשפט כחבר פרלמנט ממפלגת "הדמוקרטים החופשים". "המצב דומה לבניין שיסודותיו נחלשו".

אורבן, פוליטיקאי ותיק ומנוסה שהתחיל את הקריירה שלו כמתנגד לשלטון, טוען שהוא בסך הכל מנסה לעמוד בהבטחות הבחירות שלו - לסלק את הסדר הישן, שלדבריו הבטיח מעבר חלק מהקומוניזם, אך הותיר מורשת של חסמים ובעיות. תומכי הממשלה מציינים את הטענות המנוגדות של האופוזיציה השמאלנית, שטוענת כי פיד"ס מכוננת שלטון אוטוריטרי, ובמקביל מזהירה שהסכנה האמיתית היא שמא מפלגת יוביק, הימנית קיצונית, תשתלט על מערכת שלטון שהוסרו ממנה הבלמים והאיזונים. בית המשפט החוקתי ביטל בשבוע שעבר חלקים מחוק התקשורת השנוי במחלוקת והחוק המתייחס לכנסיות, אך החוקה החדשה תגביל את הביקורת של בית המשפט הגבוה ועצמאותה של מערכת המשפט תיפגע.

לפני כשבועיים פרשו נציגי קרן המטבע הבינלאומית והנציבות האירופית מהמשא ומתן על העזרה להונגריה, השקועה בחובות כבדים, אחרי שהממשלה הציגה הצעות להגביל משמעותית את עצמאות הבנק הלאומי ההונגרי. ככל שגדל קצב השינויים, הביעו משקיפים בינלאומיים - כולל שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון - חששות משחיקת עצמאותם של מוסדות רבים.

לאחרונה יצאה ז'אבו מישיבה של מפלגתה, בבניין הפרלמנט השוכן על גדות הדנובה. "אנחנו דנים במשבר הדמוקרטיה", אמרה. מאחר שמפלגת פיד"ס מציעה ומאשרת חוקים כרצונה, לז'אבו ולחברי האופוזיציה האחרים יש לעתים קרובות התרעה של שעות ספורות בלבד לפני תחילת הדיונים על חוקים מורכבים. לכן, החליטה מפלגתה להחרים את הדיון של יום שלישי על חוק הבנק המרכזי.

"אנחנו מרגישים יותר ויותר כי בישיבתנו בפרלמנט, אנחנו נותנים לגיטימציה למה שמתרחש, ללא יכולת לעשות משהו בנדון", היא אומרת, ומציינת כי החוקה החדשה משנה את שם המדינה בצורה המתאימה לשלטון הנוכחי - היא משמיטה את ה"רפובליקה" ומשאירה רק את "הונגריה".

זולטן קובץ', דובר הממשלה, אומר שמפלגות האופוזיציה והפרשנים האוהדים אותן מציגים את השינויים במערכת המשפט באור קודר בגלל חילוקי דעות פוליטיים. "לא משנה מה נעשה, ההאשמה הראשונה שלהם תהיה שאנחנו פוגעים בעצמאותה. זה נראה מהיר, זה נראה יותר מדי בבת אחת, אבל למעשה אנחנו ממלאים את הבטחות שלנו. אנחנו משפצים, אנחנו מחדשים את המדינה".

האיבה בפוליטיקה ההונגרית גוברת מאז ספטמבר 2006, כשתחנות רדיו השמיעו הקלטה פיראטית של דברי ראש הממשלה דאז, פרנץ ג'ורצ'אן, שהודה כי שיקר לציבור על מצבה הכלכלי הקשה של המדינה לפני הבחירות. ג'ורצ'אן, שהקים את מפלגת "פוליטיקה יכולה להיות שונה", הוא כעת מהמתנגדים החריפים לממשלה הנוכחית, ואף נעצר בסוף השבוע שעבר בהפגנה מול הפרלמנט.

ממשלת הונגריה התחילה לקצץ בהוצאותיה עוד לפני שהמלה צנע נהפכה לצו השעה במדינות כמו יוון, אירלנד וספרד. כבר ב-2007 היא העלתה מסים והטילה מסים חדשים בניסיון להשתלט על הגירעונות התקציביים. מחסומי פלדה הוקמו מסביב לפרלמנט, כדי להגן עליו מפני עשרות אלפי מפגינים.

ההתמרמרות על הקיצוצים ונאומו של ג'ורצ'אן סייעו לעליית "יוביק" הלאומנית קיצונית והאנטישמית. המפלגה, שהיתה בעבר קבוצה שולית, קיבלה בבחירות של 2010 קרוב ל-17% מהקולות.

הנהנית העיקרית מכעס הציבור על הסוציאליסטים היתה פיד"ס, שקיבלה רוב של שני שלישים בפרלמנט. ואולם, פיד"ס מאבדת במהירות את הפופולריות שלה בסקרי דעת קהל. האק, הפרופסור למשפטים, אומר שהוא מודאג מהאפשרות שיוביק תעלה ככל שיגבר הכעס נגד הממסד. "הרבה אנשים אומרים שאורבן אינו עושה יותר מדי, אבל שהוא עושה מעט מדי", הוא מוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ