שוחרר הבלוגר המצרי שהפך לאחד מסמלי ההתנגדות לשלטון הצבא

עלאא עבד אל-פתאח, שהואשם בתקיפת חיילים בהתנגשויות בין מפגינים לצבא באוקטובר, שוחרר לאחר שריצה מאסר של חודשיים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בלוגר מצרי שהואשם בתקיפת חיילים בהתנגשויות האלימות שאירעו באוקטובר במדינה שוחרר מהכלא אחרי מאסר של חודשיים, שבהם הפך לאחד מסמלי המאבק נגד השלטון הצבאי במצרים.

תחנתו הראשונה של עלאא עבד אל-פתאח לאחר שחרורו שלשום היתה כיכר תחריר, מוקד ההתקוממות שהפילה את הנשיא מובארק בפברואר. הכיכר ממשיכה להיות הזירה העיקרית של המחאה נגד הצבא, המנהל את ענייני המדינה מאז הדחת הנשיא לשעבר.

אל-פתאח, שנעצר ב-30 באוקטובר, הואשם בין היתר בהסתה לאלימות בעימותים שהתחוללו בתחילת אותו חודש ושבהם נהרגו 27 בני אדם, אבל לא הוגש נגדו כתב אישום רשמי. מעצרו יצר מתיחות בין הפעילים שעמדו מאחורי הדחתו של מובארק, לבין המועצה הצבאית בראשותו של חוסיין טנטאווי. היחסים בין הצדדים הגיעו לשפל החודש, לאחר שחיילים הכו באכזריות מפגינים ומפגינות בעימותים בקהיר, בהם נהרגו 18 בני אדם ועשרות נפצעו. "עלינו להביא לסיום השלטון הצבאי", אמר אל-פתאח, מראשוני הבלוגרים שפעלו נגד מובארק, דקות ספורות אחרי שיצא מהכלא. קבוצה של תומכים שהריעו לו קראו "העם רוצה להדיח את הפילד-מרשל", בהתייחסם לטנטאווי.

עלאא עבד אל-פתאח בראיון טלוויזיוני, אתמול. "עלינו להביא לסיום השלטון הצבאי", אמר עם שחרורוצילום: אי-אף-פי

חברי מועצה מייעצת שהוקמה בידי הצבא הודיעה שהגנרלים מוכנים לבחון הצעות להקדמת מועד העברת הסמכויות מידיהם לשלטון אזרחי. לפי לוח הזמנים הנוכחי שקבע הצבא, העברת הסמכויות תתבצע אחרי הבחירות לנשיאות, בסוף יוני 2012.

מעצרו של אל-פתאח, שעורר תרעומת בינלאומית, מלמד, לטענת המפגינים, שהגנרלים בשלטון דבקים באותה המדיניות של מובארק. לדבריהם, יותר מ-12 אלף אזרחים מצרים נשפטו בבתי דין צבאיים מאז ינואר. ההחלטה לשחרר את אל-פתאח, אבל לאסור עליו לנוע בחופשיות, חלה גם על 27 פעילים נוספים שהואשמו בהשתתפות בהתנגשויות האלימות שאירעו באוקטובר.

בתוך כך, מאות בני אדם הפגינו שלשום נגד הצבא בנמל התעופה של קהיר, שבו חיכו לשובו של המפגין אחמד הררה. הררה טס לצרפת כדי לקבל טיפול רפואי, אך לדברי חבריו, הטיפול נכשל. הררה איבד את עינו בעימותים עם כוחות הביטחון בינואר, ובאמצע נובמבר נורה בעינו השנייה בהתנגשויות בכיכר תחריר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ