חרדים בארה"ב: ההקצנה בישראל גורמת נזק לכולנו

"אם יהודים מכים יהודים מה יאמרו הגויים?" התרעם רב חסידי מבורו פארק. אחר אמר: "אם צעיר חסידי היה יורק על אשה כאן, הוא היה נעצר מיד"

כתב הארץ בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתב הארץ בניו יורק

המקרים האחרונים של הדרת נשים במרחב הציבורי בערים שונות בישראל, זוכים לתשומת לב בשיח הציבורי גם בקרב קהילות חרדיות בנכר. "ההתנגשויות האלימות בין חרדים למשטרה בישראל מציגים את המדינה באור נורא וגורמים נזק עצום לתדמיתה באמריקה", מתריעים רבנים ועסקנים בכירים בשכונות החרדיות בברוקלין.

"אם יהודים מכים יהודים מה יאמרו הגויים?", אמר בשיחה ל"הארץ" רב חסידי, תושב ותיק בשכונת בורו-פארק, שרוב אוכלוסייתה מורכב מיהודים חרדי וחסידים. החדשות על המהומות המתחוללות בבית שמש והדיווחים על ההסלמה וגילויי התוקפנות והאלימות מצד קבוצות קיצוניות בציבור החרדי בישראל מתפשטים לאט בשכונות הדתיות בברוקלין.

אבל כשגורמים מובילים ומשפיעים בקהילה הדתית נתבקשו להתייחס לחדשות מישראל התגובה הייתה מלוכדת ותקיפה - הסתייגות וגינוי חד משמעיים לתופעות של קיצוניות ואלימות. "הקיצוניים במחנה החרדי בארץ מוציאים שם רע לערך הצניעות", אמר הרב החסידי.

חרדים הבשכונת בורו פארק בניו יורק צילום: ניר כפרי

בשיחות עם רבנים ועסקנים מובעת תדהמה ממה שמוגדר "התגובה המתונה" של רשויות החוק בישראל מול המתפרעים החרדיים. "אם בשכונת בורו פארק צעיר חסידי היה יורק על אישה או פוגע בילדה הוא היה נעצר מייד ומטופל באופן הקשוח ביותר", אמר דוב הייקינד, עסקן חרדי ותיק, חבר בית הנבחרים של מדינת ניו יורק, המייצג מחוז בחירה הכולל את בורו-פארק וחלקים משכונות דתיות בברוקלין.

"מקרים של הצקה ופגיעה בבני אדם ללא הבדל דת ומוצא הם בלתי מקובלים ובלתי נסלחים במחוזותינו", אמר. כאשר נתגלה לא מכבר כי קו אוטובוסים עירוני הפועל בין שכונות בברוקלין מנהיג הפרדה בין נשים וגברים הרשות העירונית הגיבה באופן מיידי והקו הופסק.

רבנים הסבירו כי מקרים של גילויי קיצוניות דתית בשכונות החרדיות בברוקלין הם נדירים משום שהציבור המתגורר בשכונות אלה הוא הומוגני ברובו הגדול. "כ-95 אחוזים מתושבי בורו פארק הם יהודים חסידיים", אומר דב הייקינד. "וכך גם בשכונות ויליאמסבורג או פלטבוש".

גם בקרב קהילות אלו ובחצרות של אדמו"רים מתרחשים סכסוכים והתפרצויות של מתיחויות אבל מסיבות פנימיות שאינן גולשות לרשות הרבים. " בשכונות החרדיות בברוקלין, גורם המונע התפרעויות מכוערות מהסוג שמתחולל בבית שמש, היא התחושה הכללית של 'מה יאמרו הגויים' שבקרבם אנו חיים", אומר הייקינד.

הקהילה החסידית הגדולה בברוקלין מבוססת בחלקה הגדול על ערכים של מתינות ומסורת של התרצות עם הסביבה שקבעו וטיפחו האדמו"רים מהדור הקודם שהיגרו לברוקלין אחרי מלחמת העולם השנייה והקימו את החצרות החסידיות בברוקלין. בשנים האחרונות השתקעו בלב השכונות הדתיות בברוקלין רבבות מהגרים מארצות ערביות ומוסלמיות ובין שתי האוכלוסיות שורר דו קיום למופת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ