בית משפט במצרים הורה לאסור עריכת בדיקות בתולין לאסירות

ההוראה באה בעקבות תביעה של ארגוני זכויות אדם. בתוך כך יתחדש היום משפטו של מובארק תחת אבטחה כבדה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

ארגוני זכויות אדם במצרים מסרו אתמול כי בית משפט במדינה אסר לבצע בדיקת בתולין באסירות ועצירות בבתי סוהר צבאיים. הסוגיה הגיעה לבית המשפט לאחר שארגוני זכויות אדם במדינה הגישו תביעה נגד ראש המועצה הצבאית העליונה, חוסיין טנטאווי, המושל במדינה מאז הדחתו של הנשיא חוסני מובארק.

שתי נשים, סמירה איברהים ומהא מוחמד מאמון, שנעצרו יחד עם 17 נשים נוספות במארס, הופיעו בבית המשפט יחד עם מאות תומכים. אלה הריעו בקול בזמן שהשופט קרא את הפסיקה. איברהים העידה כי השתיים אולצו לעבור בדיקת בתולין בחקירה של תובעים צבאיים. הן נעצרו בזמן שחיילי הצבא ניסו לפזר הפגנה בכיכר תחריר.

התקרית עוררה גינויים רבים מצד ארגוני זכויות אדם במצרים ובעולם. ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" דיווח במארס האחרון כי הנשים שנעצרו הוכו, הופשטו לצורך בדיקה והואשמו בידי התובעים הצבאיים בחילול כבודן של נשים. אף על פי שהצבא הכחיש בתחילה כי ערך את הבדיקות, כמה גנרלים הודו מאוחר יותר כי הבדיקה נעשתה "כדי למנוע מנשים מלטעון שהטרידו אותן מינית או אנסו אותן במעצר".

בתוך כך, משפטו של נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, יתחדש היום באקדמיה לשוטרים בקהיר. יותר מ-5,000 אנשי ביטחון יוצבו מחוץ ובתוך הבניין שבו יתקיים המשפט. האבטחה הכבדה תוכננה בתיאום בין הצבא למשרד הפנים. לפחות 20 משוריינים ו-30 כלי רכב צבאיים יגיעו למקום כדי להבטיח את העברתם של מובארק ושני בניו, עלא וגמאל, לאולם המשפט. כלי הרכב יישארו במקום לאורך המשפט. על אף האבטחה הכבדה בדיונים הקודמים, מהומות פרצו בין תומכיו למתנגדיו של מובארק מחוץ לבניין בית המשפט וגרמו לפצועים ולעצורים.

משפטו של הנשיא המצרי המודח חודש לאחר שהופסק לתקופה של שלושה חודשים, בעקבות בקשת התובעים להחליף את נשיא בית המשפט אחמד רפעת. הבקשה נדחתה ב-7 בדצמבר. מובארק, בן 83, נשפט בגין אישומים שונים, שהמרכזי בהם הוא כי הורה על הריגתם של כ-850 בני אדם במהפכה שבסופו של דבר הובילה להדחתו בפברואר. מובארק ושני בניו מואשמים גם בשחיתות. שר הפנים לשעבר, חביב אל-עדלי, ושישה עוזרים לענייני ביטחון מואשמים באישומים דומים. כל הנאשמים כפרו באשמה בדיון הראשון של המשפט, שהתקיים ב-3 באוגוסט.

נשים מפגינות בקהיר נגד המועצה הצבאית העליונה, אתמולצילום: רויטרס
מובארקצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ