ארה"ב תאפשר לנשיא תימן היוצא להיכנס לתחומה

ממשל אובמה קיבל החלטה עקרונית להתיר לעלי עבדאללה סאלח להיכנס למדינה לקבל טיפול רפואי. יריביו של הנשיא המודח בתימן חוששים כי ארה"ב תעניק לו מקלט

מארק לנדלר ואריק שמיט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק לנדלר ואריק שמיט, ניו יורק טיימס

ניו יורק טיימס

הונולולו. ממשל אובמה קיבל החלטה עקרונית להרשות לנשיא תימן היוצא, עלי עבדאללה סאלח, להיכנס לארה"ב כדי לקבל טיפול רפואי, בכפוף לתנאים מסוימים. כך אמרו שלשום שניים מבכירי הממשל. הבכירים הוסיפו כי התנאים, הכוללים הצעה ללוח זמנים, טרם הועברו לשגרירות האמריקאית בתימן וכי עדיין לא ניתנה לסאלח אשרת כניסה לארה"ב. בהודעה שהתפרסמה ביום ראשון בהוואי, שבה נופש השבוע הנשיא אובמה, נאמר כי אם סאלח אכן יקבל אשרת כניסה, הדבר יהיה לצורך קבלת "טיפול רפואי לגיטימי" בלבד.

דיונים רבים נערכו בממשל בשאלה אם להתיר לסאלח להיכנס לארה"ב. אחדים מהבכירים הביעו חשש מפני ביקורת קשה, העלולה להישמע לנוכח מה שעשוי להיראות כמתן מקלט למנהיג ערבי המואשם באחריות למותם של מאות מפגינים נגדו. הדיונים על בקשת סאלח מעידים על חששות הממשל, שרוצה להבטיח התקדמות פוליטית בתימן מחד, אך אינו רוצה שסאלח ינצל את הביקור כאמצעי לבצר את מעמדו הפוליטי, מאידך. אם יורשה להיכנס לארה"ב, יהיה סאלח המנהיג הערבי הראשון שמבקש ומקבל רשות לשהות בה תקופה ממושכת מאז תחילת המהומות בעולם הערבי.

אחד מבכירי הממשל אמר שאין מניעה להנפיק לסאלח אשרת כניסה, ושהוא יוכל להגיע לבית חולים בניו יורק כבר בסוף השבוע, לטיפול בבעיות שנובעות מהפיצוץ שבו נפצע ביוני.

עלי עבדאללה סאלחצילום: רויטרס

מתנגדיו של סאלח בתימן הודיעו בימים האחרונים כי הם חוששים שארה"ב תעניק לו מקלט. הם הדגישו כי אם אכן כך יקרה, הם ידרשו להחזירו לתימן כדי שיועמד לדין על הרג מפגינים. למרות שהממשל מודע לכך שאישור הכניסה לסאלח עלול להכעיס רבים, אחדים מהבכירים סבורים שאם ייצא מתימן, גם אם לא לצמיתות, עשוי הדבר להרגיע את הרוחות לקראת הבחירות שייערכו בשנה הבאה.

"בסופו של דבר אנו מרגישים שזה יסייע בניהול המשבר, גם אם ההחלטה תגרור ביקורת, כולל השוואות לאירועים שהתרחשו בעבר", אמר הבכיר. בדבריו רמז הבכיר להחלטת הנשיא ג'ימי קרטר ב-1979 להרשות לשאה האיראני המודח, רזה פהלווי, לבוא לארה"ב לטיפול רפואי. ההחלטה הכעיסה כל כך את המהפכנים האיסלאמים שהפילו את משטר השאה, עד שהתפרצו לשגרירות האמריקאית בטהראן ותפסו 52 אמריקאים כבני ערובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ