ארה"ב: לא נאפשר לאיראן לסגור את מצרי הורמוז

לאחר איום איראן על הגבלת השייט במיצרים במידה ויוטלו עליה סנקציות, הודיע דובר הצי האמריקאי החמישי כי ארה"ב לא נסכים לכל הפרעה בתנועה באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וושינגטון. סגן נשיא איראן, מוחמד רזה רחימי, איים שלשום כי אם יוחרפו הסנקציות הכלכליות על ארצו, היא לא תאפשר למכליות נפט לעבור במצרי הורמוז, עורק תחבורה ימי שבו עוברת כחמישית מאספקת הנפט העולמית. ההכרזה פורסמה לקראת אשרור חוק בידי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שאם ייושם במלואו עשוי להגביל במידה ניכרת את הכנסותיה של איראן מנפט, בניסיון ללחוץ עליה לשים קץ לתוכניתה לפתח נשק גרעיני.

"אם הם יטילו סנקציות על יצוא הנפט של איראן, אף טיפה אחת של נפט לא תעבור דרך מצרי הורמוז", הכריז רחימי, ככל הנראה על רקע החשש מהשפעתן של הסנקציות הנוספות על כלכלתה המקרטעת של ארצו, יצואנית הנפט השלישית בעולם. לדברי מפקד הצי האיראני, האדמירל חביבואללה סייארי, הצי שלו שולט בנתיב המים החיוני ומסוגל לסגור אותו בקלות אם יהיה בכך צורך, כדבריו.

בתגובה לדברים, הודיע אתמול דובר הצי האמריקאי החמישי, שבסיסו בבחריין, כי ארצות הברית לא תתיר את הפרעת התנועה במצרי הורמוז. "התנועה החופשית של סחורות ושירותים דרך מצרי הורמוז חיונית ביותר לשגשוג האזורי והעולמי", אמר הדובר בתגובה לאפשרות שאיראן תנסה לסגור את המצרים. "מי שיאיים להפריע לחופש השייט במצרים הבינלאומיים, נמצא ללא ספק מחוץ לקהילת האומות. לא נסכים לכל הפרעה בתנועה", נאמר בהודעת מפקדת הצי.

מצרי הורמוז

מקורות רשמיים בממשל אובמה ציינו באחרונה שארצות הברית גיבשה תוכנית להבטחת מעבר חופשי במצרי הורמוז, גם במקרה של משבר. דובר הבית הלבן בהוואי, שם נופש בימים האחרונים הנשיא אובמה, אמר שלממשל אין כוונה להגיב על האיום האיראני. אמירה זו עולה בקנה אחד עם מה שבממשל מכנים מאמץ להוריד את רמת העוינות בחילופי ההתבטאויות, בין היתר כדי למנוע השפעה על שוקי הכספים.

אולם, לנוכח תגובתה הבלתי צפויה של איראן לצעדי הענישה נגדה, נראה שהסנקציות טומנות בחובן סכנה של עימות ושל ערעור המצב הכלכלי העולמי. עצם פרסום האיום עשוי להיות חלק מאסטרטגיה איראנית להזניק את מחירי הנפט ובכך לגרום להאטה בכלכלת ארצות הברית, וגם להזהיר את שותפותיה לסחר שאם יצטרפו לסנקציות שהסנאט אישר באחרונה, הן עלולות לשלם על כך ביוקר.

מפקד הצי האיראני בטהראן בשבוע שעבר

על רקע דו"ח הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) וההשתלטות על שגרירות בריטניה בטהראן בנובמבר, גם האיחוד האירופי שוקל להטיל סנקציות מחמירות יותר על איראן, בהן גם הטלת חרם על הנפט האיראני.

בחמש השנים האחרונות ארצות הברית החריפה כמה פעמים את הסנקציות על איראן, בניסיון לאלץ את מנהיגיה לשקול מחדש את תוכניתם הגרעינית ולהשיב לשורה ארוכה של שאלות של סבא"א. אולם עד עתה, היא נמנעה מלהרחיק עד כדי פגיעה בייצוא הנפט של איראן, המממן כ-50% מתקציבה.


Read this article in English: U.S. Navy: We will not allow Iran to stop flow of oil

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ