התחדש משפטו של נשיא מצרים לשעבר מובארק

הדיון שהתקיים אמש בקהיר הוא הראשון במשפט מזה שלושה חודשים. בתמונות ששודרו בטלוויזיה נראה מובארק מובל ממסוק לביה"מ, על גבי אלונקה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

קהיר. נשיאה המודח של מצרים, חוסני מובארק, הובא אתמול לבית המשפט לחידוש משפטו. הדיון, שהתקיים אתמול באקדמיה לשוטרים בקהיר, הוא הדיון הראשון לאחר הפסקה בת שלושה חודשים. בתמונות שצילמה אתמול הטלוויזיה המצרית נראה מובארק, בן 83, מובל ממסוק לבית המשפט על גבי אלונקת בית חולים, כשהוא מכוסה בשמיכה ירוקה.

מובארק, הנמצא במעצר בבית החולים מאז אפריל, מואשם באחריות למותם של כ-840 מפגינים בהתקוממות העממית נגד השלטון, שאילצה אותו להתפטר מתפקידו בפברואר השנה. אם יורשע, עלול להיגזר עליו עונש מוות. אולם, מרבית העדים שנשמעו עד כה, בהם קציני משטרה, העידו שלא היה לו כל קשר להוראות הירי במפגינים. מדיווחים שמסרו הן מתנגדיו של מובארק והן תומכיו, עולה כי הדיון אתמול התנהל לטובתו.

בפתיחת משפטו באוגוסט התקשו רבים במצרים לעכל את מראה המנהיג ששלט במדינה קרוב ל-30 שנה, שרוע חולה על מיטה בתוך כלוב הנאשמים. בדיונים הראשונים, נפסק המשפט לא פעם בגלל עימותים חוזרים בין סנגוריו של מובארק לעורכי דין המייצגים את המפגינים. התקדמותו האטית של המשפט מכעיסה מצרים רבים, שבתחילה היו נלהבים מהעמדתו לדין של המנהיג הכל יכול לשעבר. משפחות מפגינים שנהרגו במהפכה הפגינו אתמול מחוץ לאולם בית המשפט, לצד קבוצה של תומכי מובארק.

כלי התקשורת מתקשים לדווח על המשפט, מאז אסר עליהם השופט להיות נוכחים בדיונים שבהם נשמעות עדויות של פקידי שלטון בכירים.

בספטמבר מסר חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית השולטת במדינה מאז הדחתו של מובארק, את עדותו בדיון שהתקיים בדלתיים סגורות. רבים במצרים סבורים שבידי טנטאווי, שכיהן כשר ההגנה של מובראק במשך 20 שנה, יש תשובות לשאלת המפתח, האם מובארק הורה לכוחות הביטחון להשתמש בנשק נגד המפגינים.

כוחה של התביעה להוכיח את אשמתו של מובארק תלוי בעיקר בעדותם של מקורבי הנשיא לשעבר. מובארק ושני בניו, עלא וגמאל, מואשמים גם במעשי שחיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ