מאות אלפי אמריקאים ביקשו לרכוש נשק בחגים

שיא בכמות הבקשות לרכישת רובים ותחמושת בארה"ב. דובר איגוד הרובאים: "אנשים מפחדים"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

לפי סוגי המתנות שהאמריקאים בוחרים לקנות בחגים של חודש דצמבר, ניתן ללמוד הרבה על האומה. כששמיכה עם שרוולים ב-15 דולר היא המתנה הכי פופולרית ותוכניות טלוויזיה מלמדות כיצד לעטוף מתנות שנקנו בחנויות "בדולר", אין צורך לבדוק את מצב הבורסה. המתנות מגלות גם מהם הצעצועים והגאדג'טים הכי חמים בעונה.

השנה, הנתון המעניין ביותר על מתנות החג לא הגיע ממכוני המחקר העוסקים בניתוח המגמות בשוק, אלא מהאף-בי-איי. מהתברר שבעונת החגים הזאת, האמריקאים שברו שיאים בכמות הבקשות לרכישת כלי נשק. בחודש דצמבר בלבד, בסיס הנתונים של האף-בי-איי קיבל 1,534,414 בקשות להנפקת אישורים לנשק חם. הוצאת האישור כרוכה בבדיקה שלבעל הנשק העתידי אין רקע פלילי. רק ב-1.3% מהמקרים הבקשות נענו בשלילה.

האף-בי-איי לא סיפק סיבות או פרשנויות לעלייה במכירות של אקדחים ורובים. ייתכן גם שאלה שקיבלו את האישורים, כבר מחזיקים בכלי נשק אחד, או בכמה, כפי שנהוג בבתים של חובבי נשק רבים. כמו כן, ייתכן שהם רכשו יותר מכלי נשק אחד. באיגוד הרובאים הארצי, לעומת זאת, מניחים שהמספרים מצביעים על כך שפחות אנשים מרגישים בטוחים וחושבים שהם זקוקים לנשק חם לצרכי הגנה עצמית, וזו גם הסיבה לטענתם לעלייה במספר הנרשמים לקורסי הכשרה של יורים טירונים. דובר איגוד הרובאים (NRA), אנדרו ארולננדם, אמר בראיון לסי-אן-אן שהאנשים מבינים שאם הם ייקלעו לצרה, רוב הסיכויים הם שהם יאלצו להתמודד איתה לבד.

בארגון המקדם צמצום כלי הנשק בארה"ב, "קמפיין בריידי למניעת אלימות בעזרת נשק חם", מציגים הסבר שונה לעלייה בדרישה לנשק חם: "המחקרים מצביעים על כך שמספר המחזיקים בנשק בפועל מצטמצם, ואילו פחות ופחות אנשים מחזיקים ביותר כלי נשק. מאז שברק אובמה נבחר לנשיא, איגוד הרובאים מפמפם את הפחד הזה ש'הדמוקרטים יבואו וייקחו את כלי הנשק שלנו', אז חסידי הנשק קונים רובים בערימות", אמרה נציגת הארגון קרוליין ברואר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אך עד כה, הנשיא אובמה לא גילה כוונות להחרים את הרובים אלא ההיפך. הרחבת החיסולים של ארה"ב מחוץ למדינה בעזרת מל"טים מבהירה שלמרות התנגדותו התקיפה בעבר למלחמה בעיראק, הנשיא אינו באמת פציפיסט. הוא אמנם מתנגד לשיגור החיילים האמריקאים לאזורים בעייתיים, אך הוא לא מהסס לשגר לשם מל"טים. לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט" ב-2009, כשאובמה הושבע לתפקידו, תקיפות מל"טים נערכו בפקיסטאן בלבד, עם 44 תקיפות בחמש שנים. מאז, מספר התקיפות עלה לכ-240, והתרחב גם לתימן וסומליה.

בגלל שהיטשטשו הגבולות בין חיל האוויר לסי-איי-איי, שמשתמשים באותם כלי הטיס הלא מאוישים, ולמרות שעם הצלחת החיסולים מן האוויר קשה להתווכח (והציבור האמריקאי לא באמת נחרד מהדיווחים על הנפגעים בקרב האזרחים), בקונגרס חוששים שקיימות לא מעט פרצות בפיקוח על המשימות. משימות הסי-איי-איי לא מופיעות בדיווחים הפתוחים, וועדות שונות של הקונגרס מקבלות דיווחים נפרדים מהצבא ולכן תמונת מצב של המציאות נותרת חלקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ