בגלל המחיר: הצעירים בדרום קוריאה כבר לא רוצים איחוד

הדור הצעיר בדרום לא מוכן לשלם את חשבון יציאתה לחופשי של המדינה, שעם בניה אין לו כמעט דבר במשותף

ג'ק קים, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק קים, רויטרס

הרעיון נשמע לכאורה מצוין. מותו של שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג-איל, יסלול את הדרך לאיחוד בין שתי המדינות שנמצאות בחצי האי הקוריאני לאחר 60 שנים של נתק ואיומים הדדיים. ואולם, מספר גדול של דרום קוריאנים, בעיקר הצעירים מביניהם, מעדיפים שהרעיון לא ייצא לפועל. "אני מעדיף שלא יהיה איחוד", אומר סטודנט מובטל בן 21 מסיאול. "אם נתאחד, העובדים בדרום ישלמו מסים גבוהים ויצטרכו לעבוד קשה יותר".

בשביל אוכלוסייה שמודעת היטב להומוגניות האתנית שלה, הותירו שנות הפיצול צלקות עמוקות בשני הצדדים של האזור המפורז, שכמויות הנשק המוצבות בו גדולות מאלה המוצבות לאורך כל גבול אחר בעולם. עם תום המלחמה ב-1953 (בשביתת נשק, ולא בהסכם שלום), נותרו שתי המדינות הרוסות. בשנים הראשונות נראה היה שמצבו של הצפון, בהנהגתו של המייסד והנשיא, קים איל-סונג, טוב יותר. אולם כיום, לאחר 60 שנה, המצב הפוך.

היקף הכלכלה של דרום קוריאה גדול פי 40 מזה של שכנתה מצפון. מנגד, אזרחי צפון קוריאה רעבים ולא מורשים לקבל כספים ממדינות אחרות בשל העיצומים החריפים שהוטלו על המדינה בעקבות סדרת הניסויים הגרעיניים שערכה. ל-25 מיליון התושבים בצפון קוריאה, יסמל האיחוד עם הדרום את קץ העוני והרעב. אך עבור תושבי הדרום, פירוש הדבר יהיה עשור של האטה כלכלית. עלות האיחוד עבור הדרום מוערכת בסכום עתק של כטריליון דולר, סכום המשתווה לתוצר הלאומי הגולמי של דרום קוריאה למשך שנה. "זו רק ההתחלה", אומרת קון מי-אה, בת 32, שהתפטרה מעבודתה כדי לטפל בילדיה. "האיחוד יעלה לנו סכומים אסטורונומיים".

תיירים באזור המפורז בין שתי הקוריאות, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

מספרם של מתנגדי האיחוד גדל בשנה שעברה לאחר שהצפון תקף אי ששייך לדרום סמוך לקו הגבול, ונחשד בכך שהטביע אונייה ששייכת לצי הדרום. בעקבות כך, עלתה המתיחות בין שתי הקוריאות לשיאים חדשים. ואולם, מותו של קים ג'ונג-איל לא צפוי לשנות את דעתם של תושבי דרום קוריאה. סקרי דעת קהל מראים כי בניגוד לאזרחי הדרום המבוגרים, שחיו בתקופה שבה היתה מדינה אחת בחצי האי הקוריאני, הדור הצעיר לא מוכן לשלם את חשבון יציאתה לחופשי של המדינה, שעם בניה אין לו כמעט דבר במשותף. סקר שנערך השבוע בדרום חשף עלייה משמעותית בשיעור המתנגדים לחבירה לצפון. אחד מכל ארבעה נשאלים בסקר התנגד לאיחוד. זאת לעומת 7% שענו כך לפני עשור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ