ניו יורק טיימס

מדען צעיר, בדרך כלל רגוע ומתון, נראה עצבני מאוד כשנכנס למשרד של מנהלו. "אתה לא תאמין", אמר למנהל, הווירולוג רון פוצ'ייר. "אני חושב שיש לנו נגיף שפעת H5N1 שתוקף דרך האוויר".

החדשות, שנמסרו באחד מימי יולי, היו מצמררות. הן קבעו כי צוות המחקר של פוצ'ייר ב"מרכז הרפואי ארסמוס" ברוטרדם לקחו את אחד מנגיפי השפעת המסוכנים ביותר בהיסטוריה והפכו אותו למסוכן שבעתיים, בכך שגרמו לו למוטציה גנטית שהפכה אותו למדבק עוד יותר. לדברי פוצ'ייר, מה שהדהים את החוקרים הוא הקלות שבה נעשה הדבר. נדרשו מוטציות ספורות בלבד כדי להפוך את הנגיף לכזה המועבר דרך האוויר.

יועצים של הממשל האמריקאי, שמימן את המחקר, התריעו מפני חשיפת פרטים ופרסום המחקר במגזינים מדעיים, כדי למנוע מטרוריסטים, מממשלות עוינות או ממדענים עצמאיים להעתיק את הניסוי. עורכי העיתונים מתייחסים ברצינות להתרעה, אף על פי שבדרך כלל הם מתנגדים לכל צורה של צנזורה. גם מדענים מתעקשים בדרך כלל על החופש לחלוק מידע ביניהם, אך הפחד מטרור גרם לכמה מהם להזהיר שהמידע מסוכן מכדי לחלוק אותו.

כמה מומחים לאבטחה ביולוגית אומרים שמלכתחילה אסור היה להתיר לשום מדען ליצור נגיף כה קטלני. המומחים מזהירים כי לא רק המחקר, אלא גם הנגיף עצמו, עלולים לדלוף או להיגנב מהמעבדה. הד"ר פוצ'ייר משתף פעולה עם הדרישה שלא לפרסם חלק מהמידע שהתגלה בניסוי, אך הוא אינו עושה זאת בלב שלם. הוא סבור שמדענים אחרים צריכים להיחשף אליו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הנגיף H5N1 הוא קטלני גם ללא מוטציה, וכבר גרם למספר חריג של מיתות בבני אדם (50% מתוך מקרי ההידבקות). ואולם, בני אדם אינם נדבקים בדרך כלל בנגיף, זן של שפעת העופות, וכמעט לעולם אינם מדביקים אנשים אחרים. עם זאת, אם הדבר ישתנה ושפעת העופות תפתח את היכולת לעבור מאדם לאדם, מדענים חוששים שהיא עלולה לגרום למגיפת השפעת הקטלנית בהיסטוריה. בניסוי ברוטרדם הפך הנגיף לנגיף העל מסיוטי הווירולוגים. המוטציה שהתפתחה מסוגלת לעבור מבעל חיים אחד למשנהו דרך האוויר. הניסוי בוצע בחמוסים, הנדבקים בשפעת באותו אופן שבני אדם נדבקים בה, ולכן נחשבים למקרה המבחן הקרוב ביותר לבני אדם.

"אסור היה לערוך את המחקר הזה", סבור ריצ'רד אברייט, מרצה לכימיה ומומחה לנשק ביולוגי באוניברסיטת רוטגרס, המתנגד זה שנים למחקרים מסוג זה. אברייט מזהיר שחיידקים שיכולים לשמש כנשק ביולוגי דלפו בשוגג מאות פעמים ממעבדות בארה"ב. הוא צופה שאותו הדבר יתרחש גם עם המוטציה החדשה. "בסופו של דבר הוא ידלוף, ובתוך עשור", אומר אברייט, אך מוסיף סייג לדבריו ואומר כי אם המידע על הנגיף יוגבל למעבדות ומדענים מועטים, יקטנו הסיכויים שהתרחיש המבהיל יקרה בקרוב.

מנגד, פוצ'ייר ומומחי בריאות רבים טוענים כי המחקר היה הכרחי. לדברי פוצ'ייר, אם מדענים יכולים להפוך את הנגיף למדבק יותר במעבדה, תהליך זהה יכול לקרות גם בטבע. ויתרה מזאת, הידיעה שהסכנה מוחשית צריכה להאיץ במדינות שבהן נפוץ הנגיף בציפורים לנקוט צעדים דחופים להילחם בו. כמו כן, הידיעה איזו מוטציה מובילה להדבקה דרך האוויר תסייע למדענים המפקחים על השפעת לזהות אם הנגיפים מפתחים פוטנציאל לחולל מגיפה.

"ישנם וירולוגים נכבדים מאוד שעד לפני כמה שנים האמינו כי H5N1 לעולם לא יוכל להפוך לנגיף המדביק יונקים דרך האוויר", אומר פוצ'ייר. "אני עצמי לא הייתי משוכנע. כדי להוכיח להם שהם טועים, היינו צריכים ליצור מוטציה כזו". פוצ'ייר חקר את נגיף האיידס כשפרץ הגל הראשון של שפעת העופות. הוא רותק מיד מהמחלה החדשה וויתר על מחקר האיידס כדי לחקור אותה. מאז הוא חוקר את שפעת העופות יותר מעשור.

ממשלת הולנד והמרכזים לפיקוח ולמניעת מחלות של ארה"ב אישרו את פעילותה של מעבדה מיוחדת שנבנתה לצורך המחקר. זהו מקום נעול בו מדענים עובדים בחליפות חלל ובתאים אטומים, מצייתים לאינספור כללי בטיחות כדי למנוע מהנגיפים להשתחרר וכדי להגן על החוקרים מהדבקה. פוצ'ייר אומר כי כעת, בעקבות הפרסומים על המחקר, תוגברו אמצעי האבטחה.

מאחר שיועצי הממשל המליצו בתוקף שלא לפרסם את כל תהליך הניסוי, פוצ'ייר מסרב להסגיר תמונה מקיפה שלו. עם זאת, לאחרונה הוא תיאר את הניסוי בפגישה פתוחה. כמו כן, בכמה פרסומים דווח שהמדענים יצרו כמה מוטציות בנגיף והזליפו אותו לדרכי הנשימה של חמוסים. כשהחמוסים חלו, יכלו המדענים לאסוף הפרשות מאפיהם ולחשוף חמוסים נוספים לנגיף. לאחר כמה חזרות על התהליך, התפתחה בקיץ האחרון מוטציה של הנגיף המסוגלת להדביק בעלי חיים בכלוב סמוך, במעבר דרך האוויר בלבד. לפי פרסומי התקשורת, נדרשו חמש מוטציות בלבד כדי להגיע לתוצאה זו. פוצ'ייר מסרב לאשר או להכחיש, ורק אומר שנדרש לא יותר מקומץ מוטציות.

כשהוא מסתכל על היום שבו בישר לו הד"ר סנדר הרפסט, מחברי הצוות שלו, את הידיעה, אומר פוצ'ייר: "היינו צריכים בירה כדי לצאת מההלם". אחרי הבירה הם תיכננו את הצעד הבא שלהם: חזרה על הניסוי כדי להבטיח שהתוצאות אמינות. אך מכשול גדול אחד עמד בדרכם - החמוסים נגמרו. הם הזמינו חדשים מסקנדינוויה, ולכן נאלצו לחכות כמה שבועות כדי לאשר שהתגלית שלהם אמיתית. הם ערכו את הניסוי שוב, וכמו בפעם הראשונה, התגלתה המוטציה החדשה של הנגיף כמדבקת דרך האוויר.

תרגום: גיתית גינת. עריכה: מור לינק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ