שישה ימים לאחר בוא המשקיפים |

29 הרוגים ביום דמים נוסף בסוריה

צוות הפקחים מטעם הליגה הערבית מרחיב את פעילותו אך סופג ביקורת חריפה מהאופוזיציה, בטענה שהוא משתף פעולה עם אסד

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

האופוזיציה הסורית דיווחה כי עד עתה נהרגו היום (חמישי) ברחבי המדינה לפחות 29 אזרחים מאש כוחות הביטחון. רוב ההרוגים נמנו בפרבר של הבירה דמשק, בעת הפגנה נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד. המשך ההרג במדינה מתרחש על רקע פעילותם של משקיפי הליגה הערבית באזורים המורדים, הביקורת ההולכת וגוברת לעבודתם וטענות האופוזיציה במדינה כי הם עושים מעט מדי כדי לעצור את אלימות המשטר כלפי המפגינים.

ועדות התיאום של האופוזיציה הסורית דיווחו כי מלבד ההרוגים ליד דמשק, שחלקם נורו סמוך למתחם בו שהו משקיפים של הליגה הערבית, חמישה מפגינים נוספים נהרגו בחמה כשכוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר התקהלות אופוזיציונית, בעוד חמישה נוספים נהרגו בעיר חומס.

פקחי הליגה הערבית מתכוננים לצאת בקרוב למחוזות אידליב ודרעא, בהם הוכרזה שביתה. "מטרת המשימה היא לא רק לחקור את המצב על הקרקע אלא גם לוודא שהמשטר הסורי מציית להחלטת הליגה הערבית להביא לסיום האלימות במדינה", אמר בורהן גיילון, ראש ארגון האופוזיציה הלאומית היושב הקהיר.

תוכנית השלום של הליגה הערבית קובעת כי על סוריה להסיג את כוחות הצבא מאזורים אזרחיים, לשחרר את כל האסירים והעצירים הפוליטיים ולקיים דיאלוג עם האופוזיציה. מקור הבקיא בפרטי משימת המשקיפים מסר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי עד סוף החודש יסיירו בסוריה בין 150-200 משקיפים.

ראש הצוות, הגנרל הסודאני מוסטפה אל-דאבי אמר היום כי המשימה עדיין בימיה הראשונים וצריך עוד זמן כדי לאמוד את הבעיות על הקרקע. הוא הוסיף כי 16 פקחים חדשים הצטרפו ל-50 שכבר פועלים במדינה. "תנו לנו עוד זמן ורק אז בקרו את עבודתנו", ביקש. אתמול ספג הגנרל הסודאני ביקורת חריפה לאחר שאמר כי הוא לא ראה שום דבר מפחיד בביקורו הראשון בחומס.

"איך הוא יכול לומר דבר כזה? זה מאוד מאכזב", אמר חבר האופוזיציה היושב בטורקיה והוסיף כי "המשטר הזה משחק בכולם וזו טרגדיה". בתוך כך דרשה היום האופוזיציה בסוריה להחליף את ראש הצוות בשל עברו כמפקד צבאי במשטרו של שליט סודאן לשעבר, עומאר אל-באשיר, הנאשם ברצח עם בדארפור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ