חרף התנגדות ישראל: ארה"ב תמכור לסעודיה 84 מטוסי קרב

שוויה של עסקת ה-F-15SA שאושרה לאחר מו"מ ממושך - 29.4 מיליארד דולר. ישראל ניסתה לסכל אותה מחשש שתפגע באיזון באזור

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

ממשלות ארה"ב וסעודיה חתמו היום (חמישי) על הסכם לאספקת 84 מטוסי קרב מסוג F-15SA ושדרוג של כ-70 מטוסים נוספים. המטוסים המיוצרים בידי חברת בואינג נחשבים למתקדמים ביותר ובעלי יכולות אוויריות מהטובות בעולם. היקף העסקה - 29.4 מיליארד דולר.

ההסכם צפוי לסייע לכלכלה האמריקאית המדשדשת. בהצהרה מטעם הממשל האמריקאי נאמר "ההסכם מחזק את מערכת היחסים בין המדינות ואת מחויבות ארה"ב ליכולות ההגנה הסעודית כמפתח להגברת הביטחון באזור".

בעבר ניסתה ישראל לסכל את העסקה. בשנה שעברה אמר מקור ביטחוני בכיר, כי ישראל הציגה שורה של הסתייגויות בעניין הזה לממשל האמריקאי.

  לדברי המקור הביטחוני, הממשל האמריקאי מעוניין להעניק את הסיוע הצבאי לסעודיה, כדי לחזק את חיל האוויר הסעודי מול איראן, ולהעביר למשטר בטהראן מסר מרתיע. ישראל מעוניינת להבטיח שגם לאחר ביצוע העסקה, יועברו לסעודים מטוסים מדגמים פחות מתקדמים מאלה שיש בידי ישראל, ובעיקר מטוסים ללא מערכות טכנולוגיות שיפגעו ביתרון של חיל האוויר הישראלי. "היום המטוסים האלה הם נגד איראן, אבל מחר הם יכולים להיות מכוונים נגדנו", אמר המקור הביטחוני.

  דאגה אחרת, ספציפית יותר, נוגעת לאפשרות שטייס סעודי בודד ייצא לפיגוע התאבדות מוטס, בהשראת התעמולה של אל-קאעדה. בעבר היה סיכום עם האמריקאים שהסעודים לא יציבו מטוסי קרב בבסיס טאבוק בצפון סעודיה, הקרוב יחסית לאילת. סעודיה הפרה הבטחה זאת, ופרט למטוסי קרב אירופיים מתקדמים המוצבים בבסיס היא פורסת לשם מדי פעם גם טייסות אף-15.

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ