מאבק בעמותות עם מימון זר - גם במצרים

כוחות של צבא מצרים פשטו על משרדיהן של 17 עמותות והחרימו ציוד בטענה שמדובר בהתערבות בענייניה הפנימיים של המדינה. ארה"ב: "מודאגים"

ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי

כוחות משטרה וגורמים משפטיים במצרים פשטו היום (חמישי) על משרדים של 17 עמותות וארגונים לא ממשלתיים, בהם שני ארגונים אמריקאים בכירים הפועלים לקידום הדמוקרטיה ומפעילים תכניות הכשרה למפלגות. סוכנות החדשות המצרית "מנה" מסרה כי 17 ארגוני חברת אזרחית סומנו במסגרת חקירה הבודקת מימון זר שהוזרם לארגונים הללו.

"החיפוש התבצע בהתבסס על ראיות המצביעות כי נעשתה הפרה של החוק המצרי כולל אי המצאותם של אישורים מתאימים". נציגי הארגונים, "המכון הרפובליקני הבינלאומי" ו"המכון הדמוקרטי הבינלאומי" מסרו כי אנשי כוחות הביטחון החרימו ניירות ומחשבים, ומנעו מהעובדים לעזוב את המשרדים.

הצבא המצרי התחייב לחקור את מקורות המימון של ארגונים פרו-דמוקרטיים וארגוני זכויות אדם, וציין כי לא יסבול התערבות זרה בענייניה הפנימיים של מצרים. הארגונים האמריקאיים של משרדיהם פשטו ציינו כי הם נוקטים עמדה ניטראלית ומעוניינים לחזק את הדמוקרטיה במצרים באמצעות הדרכה והכשרה של מפלגות חדשות שאינן בקיאות בהליך הדמוקרטי.

ארה"ב הביעה את דאגתה ובהצהרה מטעם משרד הביטחון נאמר "אנחנו מודאגים כיוון שאין זה ראוי באווירה הנוכחית". עוד נאמר כי גורמים אמריקאים בכירים עומדים בקשר עם בכירים בצבא המצרי ומצפים כי הנושא ייפתר באופן מיידי.

עשרות נציגי ארגוני זכויות אדם התכנסו הערב בקהיר בכדי לדון בצעדים שיינקטו בעקבות הפשיטה. הכנס מתקיים במטה הארגון המצרי לזכויות אדם ובהשתתפות ראשי הארגונים לזכויות אדם ועורכי דין. בהודעה שמסרו לפני הישיבה אמרו שמדובר במכה אנושה והגדירו את פעולת הממשלה המצרית כניסיון לסתום את הפיות של הארגונים ולמנוע מהם לייצג נאמנה את משפחות הקורבנות והאזרחים שנפגעו מכוחות הביטחון במהלך השנה האחרונה, בדגש על השבועות האחרונים.

בתביעה המצרית דוחים את הביקורת ואומרים שהם פשטו על המשרדים לא בכדי לעצור אף אחד או למנוע פעילות, אלא להחרים מסמכים על מנת לחקור את מקורות המימון של אותם ארגונים.

בתוך כך בית משפט במצרים זיכה היום חמישה שוטרים שהואשמו בהריגת חמישה מפגינים במהלך הפגנות נגד המשטר בחודש פברואר השנה. משפחות ההרוגים אשר הגיעו לאולם בית המשפט הביעו את זעמם וקראו לגזור עונש מוות על הנאשמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ