צבי בראל

"האם המערב מצפה מאיתנו לסבול איומים והתקפות ולהיכנע? יש לנו די אופציות לעקוף את הסנקציות", כך הבהיר השבוע מנהל סוכנות הידיעות האיראנית "אירנא", שמונה על ידי הנשיא אחמדינג'אד, על רקע ההכנות במערב לסבב נוסף של סנקציות על טהראן.

בעוד ארה"ב וישראל נוקטות קו עמום וגורסות כי "כל האופציות פתוחות", איראן מניחה את הקלפים על השולחן. "קל מאוד לסגור את מיצרי הורמוז", הסביר השבוע מפקד הצי האיראני, חביבואללה סייארי, והקפיץ את מחירי הנפט בעולם.

"אף טיפת נפט לא תעבור במפרץ הפרסי אם יטילו על איראן סנקציות", המשיך סגן נשיא איראן, מוחמד ריזא רהימי, וגרם לנשיא ארה"ב להצהיר את ההצהרה הלוחמנית ביותר נגד איראן, בה הזהיר מפני הצעד. פגיעה בנפט, כך מתברר, מאיימת על ארה"ב והמערב, יותר מהתגרענות איראן - שעד כה לא הניבה תגובה דומה.

בית יתומים בעיר רוסטוב. "הפוליטיקאים הורגים את הילדים", אמר פעיל למען זכויות הילד צילום: רויטרסצילום: רויטרס

אין זו הפעם הראשונה שאיראן מאיימת לסגור את מיצרי הורמוז, המקשרים בין המפרץ הפרסים לאוקיינוס ההודי ומשמשים נתיב מרכזי למעבר סחורות ובפרט נפט. ב-2008, בתקופת כהונתו של הנשיא בוש הבן, הצהיר מפקד משמרות המהפכה האיראניים, מוחמד עלי ג'עפרי, כי "האויב יודע שאנחנו יכולים לסגור בקלות את המיצרים". גם אז, כמו היום, לא היתה מחלוקת בין המומחים הצבאיים על יכולתה של איראן לפגוע באופן משמעותי בתנועת כלי השיט במפרץ.

משמרות המהפכה פיתחו בשנים האחרונות יכולות טקטיות חשובות: אנשיהם הצטיידו בספינות מהירות ובטילי ים-ים, שיאפשרו להם לתקוף מכליות נפט. על פי מחקר שנערך במכון ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת הרווארד, אחד האיומים העיקריים מצד איראן הוא זריעת מוקשים ימיים במימי המפרץ, שעלולים לאיים על השיט במשך שנים ארוכות.

אבל יכולות צבאיות כלשעצמן אינן מספיקות. סגירת מיצרי הורמוז, דרכם עוברים 17% מכלל הנפט בעולם, היא במידה רבה ירייה ברגל מצד איראן. בשנה האחרונה הרוויחה טהראן כ-100 מיליארד דולר מייצוא נפט, המהווים למעלה מ-80% מהכנסות המדינה. דרך המפרץ הפרסי עובר הנפט האיראני ללקוחה הגדולה ביותר שלה - סין - ש-11% מכלל הנפט שלה בא מטהראן, וכמותה גם דרום קוריאה ויפאן.

איראן, שמצויה עכשיו בתנופת חיפושי נפט (רק באחרונה חתמה על הסכם בהיקף מיליארד דולרים עם חברת הנפט האוקראינית), פועלת בימים אלה להרחיב את ייצוא הנפט שלה לטורקיה, ולבנות צינור גז שיגיע לפקיסטאן. לכך מתווספת השקעה של 50 מיליארד דולר בהפקת נפט בים הכספי. למרות הלחצים האמריקאיים, היא אינה זקוקה למופע של אש במימי המפרץ.

האיום האיראני מופנה גם לעבר מדינות האזור, שצפויות להשתתף בדיונים בחודש הבא על הטלת סנקציות נוספות על טהראן. בעוד סעודיה יכולה לייצא נפט גם דרך הים האדום ואיחוד הנסיכויות כבר בנה צינור נפט אלטרנטיבי שיעקוף את המפרץ, הנפגעות העיקריות עלולות להיות עיראק, קטר וכוויית.

עיראק היא כיום שותפת הסחר החשובה היותר של איראן במזרח התיכון, וקטאר מקיימת עמה יחסים הדוקים. סגירה בפועל של המיצרים תקים נגד איראן חזית ערבית מאוחדת - דווקא בתקופה שבה היא מתאמצת לבנות לעצמה קשרים חדשים ולשמר את הקשרים הקיימים.

אולם, לא רק העימות עם המערב ועם שכנותיה של איראן מכתיב את ההחלטות. בעוד שלושה חודשים יתקיימו הבחירות לפרלמנט שבאמצעותן שואף אחמדינג'אד, שיסיים בשנה הבאה את כהונתו, להותיר יסודות חזקים שימשיכו את מדיניותו. החשש הוא שקולות המלחמה יחזקו את יריביו, שמנסים בשנה האחרונה לקצץ בכנפיו.

בינתיים נראה שקולות הנפץ אינם מעלים או מורידים. באופוזיציה היו כבר מי שהודיעו כי אינם מתכוונים להתמודד בבחירות, ואחרים שטרם קיבלו החלטה. בתקופת בחירות, דיבורים רמים - במיוחד כאלה שנועדו להפגין שרירים לאומיים - יכולים לפחות להשתיק יריבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ