ארה"ב בוחנת דרכים להגביר הסיוע לאופוזיציה בסוריה

בין האפשרויות הסבירות יותר: ניסיון לתאם מאמץ בינלאומי להגברת הלחץ, הסדרת מעבר בטוח לאזרחים סורים בגבול הטורקי וסיוע הומניטרי לקבוצות אופוזיציה

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

בכירים בממשל אובמה בוחנים דרכים לסייע לאופוזיציה בסוריה ולהפעיל לחץ נוסף על ממשלו של הנשיא בשאר אסד. בין האפשרויות הסבירות יותר שעומדות על הפרק גם ניסיון לתאם מאמץ בינלאומי להגברת הלחץ, הסדרת מעבר בטוח לאזרחים סורים בגבול הטורקי וסיוע הומניטרי לקבוצות אופוזיציה.

אפשרויות נוספות, סבירות פחות, שעלו בדיונים, כוללות את סגירת המרחב האווירי בסוריה והכרזה עליו כאזור ללא טיסה, בדומה להתערבות שהיתה בלוב. בינתיים הקונגרס האמריקאי מעמיד את ממשל אובמה במצב בעייתי, כשמחד יש התנגדות למימון מבצע צבאי גדול נוסף מעבר לים, ומאידך יש ביקורת על ההססנות שמפגין הממשל כלפי מימדי ההרג בסוריה - מעל 5,000 עד כה, לפי הערכת האו"ם.

כוחות הביטחון של סוריה הרגו אתמול לפחות 32 בני אדם, שישה מהם בעיר חמה, בה ביקרו פקחי הליגה הערבית. ארגון הפיקוח הסורי לזכויות אדם דיווח כי כוחות הביטחון פתחו באש על 17 מפגינים בערים ברחבי המדינה. בנוסף, נורו למוות חמישה תושבי העיר אידליב שזהותם טרם התבררה.

מפגיני משטר בחומס צילום: אי–פי

ביקור פקחי הליגה הערבית נתפש במערב כהתערבות בינלאומית ראויה לציון, אך בסוריה הוא גורר ביקורת מצד תושבים ופעילי אופוזיציה. באופוזציה טוענים כי צוות הפקחים קטן מדי וכי כוחות הביטחון בסוריה, המבקשים להסוות על מעשיהם, יכולים להגביל את פעילותו בקלות. ראש צוות הפקחים, הגנרל הסודאני מוסטפא אל-דאבי, מוכר כמי שממשלתו התחמקה מהסגרתו לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג, על מעורבותו בטבח בדארפור.

אתמול היו אמורים הפקחים לסייר בערים דרעא, חמה ואידליב בצפון סוריה. ואולם, פעילי אופוזיציה טענו כי לא ראו כל סימן לפקחים ברחובות הערים, וגם לא יכלו ליצור עמם קשר טלפוני. לדבריהם, כוחות מתוגברים של הצבא התפרסו סביב אזורים שלפי הצפי היו אמורים להיכלל בסיור. גורם בליגה הערבית בקהיר אמר כי היתה בעיית תקשורת, אך משימת הפקחים נמשכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ