אורוגואי אישרה הפלות לנשים בתחילת הריון וביטלה חוק משנת 1938

המדינה ממשיכה בחקיקה הליברלית וביטלה את האיסור. לפני כשלוש שנים דחה נשיא אורוגואי לשעבר, הצעת חוק דומה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הסנאט של אורוגואי אישר השבוע חוק המתיר לנשים לבצע הפלות ב-12 השבועות הראשונים של ההריון. החוק, שמדגיש את גישתה הליברלית של אורוגואי חרף ריבוי הקתולים בה, צפוי להיות מאושר באופן סופי בחודש פברואר. בתום דיון סוער, הצביעו 17 סנאטורים הצביעו בעד החוק לעומת 14 שהתנגדו.

"איננו צנזורים בתחום המוסר, אנו חברי קונגרס. אין לנו זכות לומר לאשה שלהמשיך בהריון וללדת הוא הדבר הנכון או לא", אמרה הסנאטורית מוניקה סבייה חברת מפלגת השלטון מיד אחרי ההצבעה. לעומת זאת, מתנגדי החוק טענו כי התרת ההפלות מהווה למעשה אפליה כלפי גברים. "כיצד יכול החוק להשאיר את ההחלטה על סיום הריון בידיה של האשה בלבד. מה לגבי הגבר?", הסביר הסנאטור אלפרדו סולארי ממפלגת האופוזיציה "קולורדו".

לפני כשלוש שנים דחה נשיא אורוגואי לשעבר, טברה ואסקז, הצעת חוק דומה בטענה כי היא מפרה את הזכות לחיים. ואולם, הסוגיה נשארה על הסדר יומה של המדינה הדרום אמריקנית ועלתה שוב לדיון לאחר המהפך הפוליטי.

הפגנה נגד הפלות מחוץ לבניין הקונגרס בבירהצילום: אי-אף-פי

מאז 1938 היו ההפלות אסורות באורוגוואי ובתי המשפט התירו אותם רק במקרים של אונס או במקרים שבהם בריאות האשה נמצאה בסכנה. עמדה זו, בדומה למדיניות ממשלות במדינות אחרות בדרום אמריקה בסוגיות אישות, שיקפה באופן מסורתי את עמדת הכנסייה הקתולית.

לעומת מדינות אחרות באמריקה הלטינית, אורוגואי מחזיקה בחוקים ליברלים למדי. היא היתה המדינה הלטינית הראשונה שהתירה ברית זוגיות להומואים והשוותה את זכויותיהם לאלה של זוגות נשואים בעניינים כמו ירושה, פנסיה ומשמורת ילדים. אורוגואי גם מתירה להומואים לשרת בכוחות הביטחון ובצבא, ומתירה לחולים סופניים לסרב לקבל טיפול רפואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ