נטשה מוזגוביה

שעות לפני תחילת השנה החדשה בוושינגטון, הנשיא ברק אובמה חתם על חוק מימון ההגנה הלאומית לשנת תקציב 2012, בשווי 662 מיליארד דולר. החוק המשתרע על מאות עמודים, כולל סעיף שאמור להעניש כל בנק שנמצא בקשרים עסקיים עם הבנק המרכזי של איראן.

ממשל אובמה הביע הסתייגות מהחמרת הסנקציות מחשש שהצעד יפגע ביכולת של ארה"ב לגייס מדינות נוספות להצטרף לסנקציות נגד איראן - ובמקום משטר סנקציות בינלאומי, תתקבל בעיקר רטוריקה לוחמנית של ארה"ב, עם השפעה מוגבלת בלבד על איראן. הקונגרס מעניק כעת לממשל אפשרות לערער על נוסח הסעיף במשך חצי שנה.

אך מה שעורר את התנגדות הליברלים לחוק - כולל גם הסתייגות של הנשיא עצמו - היו הסעיפים הדורשים להחזיק חשודים בטרור בבתי כלא צבאיים. ארגוני זכויות האדם גם התנגדו למה שהם פרשו כמתן סמכויות נרחבות יותר למערכת הבטחון לעצור ולחקור אזרחים אמריקאים.

"העובדה שאני תומך בחוק בכללותו לא אומרת שאני מסכים עם כל דבר שיש בו", אמר אובמה בהצהרה המפורטת המתלווה לחוק. "חתמתי עליו חרף הסתייגויות רציניות מחלק מהסעיפים הקשורים למעצר, חקירה ומשפט של החשודים בטרור. אני רוצה להבהיר שהממשל שלי לא יאשר מעצר בלא משפט של אזרחים אמריקאים על ידי הצבא. אני מאמין שאם נעשה זאת, זה יסתור את הערכים והמסורות החשובים ביותר שלנו בתור אומה".

הנשיא הסביר שהממשל שלו "עבד ללא לאות למחוק את הסעיפים", אך חלקם עדיין "מדאיגים", והבטיח להיאבק כדי לשנותם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ