ידידיו הטובים של מוגאבה

עשרות מיליוני דולרים ממכירת יהלומים בזימבבואה אינם מגיעים לקופת המדינה, ולטענת ארגוני זכויות אדם, קיים חשש שהם מועברים לנשיא ומסייעים לו להמשיך בשלטונו האלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון אליגון, ניו יורק טיימס

עשרות מיליוני דולרים מרווחי מכירת יהלומים, ואולי יותר, מועברים בחשאי ממכרות ממשלתיים במזרח זימבבואה, אינם מגיעים לאוצר המדינה ומעוררים חששות שהנשיא רוברט מוגאבה צובר עושר אדיר שיסייע לו להאריך את תקופת שלטונו, שנמשכת כבר 31 שנים.

לפי דו"ח שהכין שר האוצר - אחד מיריביו הגדולים של הנשיא - גם אם בעלי בריתו של מוגאבה במשרד המכרות מספרים את האמת על כמות היהלומים שנכרים, חסרים לאוצר בכל שנה 60 מיליון דולר לפחות. אך לדעת מומחים, ואפילו לפי כמה חברים במפלגתו של מוגאבה, סכום הכסף שנגנב מקופת המדינה גדול בהרבה. הכסף שמצליחים דורשי שלומו של מוגאבה להעלים מהקופה הציבורית מנוצל למטרות אישיות ופוליטיות.

"הכסף שמתקבל ממכירת היהלומים מגיע קודם כל למקורבים לנשיא", אמר מייק דייוויס מ-Global Witness, ארגון שחוקר בהרחבה את המכרות השנויים במחלוקת במזרח זימבבואה. לדבריו, השיטה היא חלק מניסיון נרחב של אנשי מוגאבה להשתלט על כספי יהלומים למטרותיהם הפוליטיות, שבטווח הקצר משמעותן לזכות בעוד מערכת בחירות באמצעות אלימות ורמאות.

כורי יהלומים במזרח זימבבואהצילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

מוגאבה לא שולט יותר על משרד האוצר, כתוצאה מהסכם חלוקת השלטון שהושג במטרה לשים קץ למעשי האלימות שנעשו בעידוד המדינה בבחירות לנשיאות ב-2008, ופרשנים אומרים שלכן נחוצה לו הכנסה חיצונית למימון פעולותיו הפוליטיות. היהלומים מעניקים לו אפשרות נדירה לכך, בעיקר מאחר שהמפקחים הבינלאומיים הסכימו להניח לזימבבואה למכור את היהלומים ממזרח המדינה, למרות האזהרות שהדבר מאפשר למוגאבה להדק את אחיזתו בשלטון.

כוחות הביטחון של זימבבואה, הנתונים למרותו של מוגאבה ואשר סייעו לו לנצח בבחירות, קנו באחרונה משלוח גדול של נשק וציוד צבאי מסין. משרד המכרות שילם מיליוני דולרים כתוספת למשכורותיהם של עובדי מדינה - פעולה שמטרתה לזכות בקולות, לפי חברי פרלמנט וארגוני מעקב. מקורות במערב אף טוענים כי חברת המכרות "אנג'ין", חברה סינית הפועלת במזרח זימבבואה, מממנת בניית אקדמיה צבאית חדשה.

מפת זימבבואה

"ברור שיש הרבה מאוד כסף שמסתובב, הרבה יותר ממה שנראה מוצדק בהיקף הפעילות הכלכלית של זימבבואה", מספר אדי קרוס, אחד מיריביו של מוגאבה בפרלמנט. הוא אמר באוקטובר בבית הנבחרים כי ממידע שקיבל מגיאולוגים ומדיווחי כרייה, חברה אחת לבדה כרתה בשנה שעברה יהלומים בשווי 1.4 מיליארד דולר בשדות מראנג' שבמזרח המדינה, הרבה יותר מ-300 מיליון הדולר שעליהם דיווח משרד המכרות על כלל הפעילות באזור.

התהיות על היהלומים גרמו למחלוקות בתוך מפלגתו של מוגאבה, PF-ZANU, מאחר שרק אחדים מהחברים בה נהנים מההכנסות, בעוד שאחרים נותרים בידיים ריקות. "אנשים שואלים: 'איפה הכסף?', מסביר בכיר לשעבר במפלגה, "ואין לזה תשובה".

ואכן, בעוד שאנשי מוגאבה מכחישים שיש הונאה כלשהי, חברים אחרים במפלגה מודים שכספי היהלומים לא תמיד מגיעים לאוצר המדינה. אדוארד צ'ינדורי-צ'ינינגה, חבר בכיר במפלגה ויו"ר ועדת הפרלמנט למכרות ואנרגיה, אמר כי 60% מהכנסות המדינה מייצוא הן ממכרות, אך המגזר הזה אחראי רק ל-10%-15% מהכנסות המדינה. המדינה חייבת לוודא שההכנסות מכל אוצרות הטבע שלה, הכוללים זהב ופלטינה, "אכן יגיעו לאוצר", הוסיף.

היהלומים הפכו לסמל לעימותים בזימבבואה. ארגוני המעקב הבינלאומיים וארגונים למען זכויות האדם אומרים שהצבא השתלט על שדות מראנג' ב-2008, תוך שימוש "באלימות נוראה שהופנתה נגד אזרחים". "תהליך קימברלי", פורום בינלאומי שהוקם כדי למנוע סחר ביהלומי דמים, השעה לפני כמה שנים את הסחר ביהלומים מזימבבואה. אך ב-2010, בלחץ אחדות משכנותיה, היא הורשתה לבצע שתי מכירות למרות התנגדות מדינות מערביות, בהן ארה"ב.

זימבבואה מכרה בנובמבר 2010 ארבעה מיליון קראט של יהלומים, ובחודש שעבר קיבלה אישור רשמי לייצא יהלומים ממראנג', על אף הביקורת החריפה שמתחו ארגונים למען זכויות האדם ואחדות ממדינות המערב. ארגון Global Witness, שסייע בהקמת "תהליך קימברלי", פרש ממנו בשבוע שעבר במחאה על כך.

בכירים במפלגתו של מוגאבה טוענים שהם מדווחים בדייקנות על כל ההכנסות ממראנג'. "בזימבבואה אי אפשר להסתיר שום דבר מאף אחד", אמר שר המכרות אוברט מפופו. "השיטות קפדניות. כל מה שנכרה במדינה הזו, נמכר במדינה הזו והכל רשום ומתועד".

ואולם, מתנגדי מוגאבה, חברי ארגוני מעקב ודיפלומטים, חולקים נחרצות על דבריו. "אנחנו שומעים דיווחים מפורטים מאוד על מכירות שנעשות בעזרת מזוודות מלאות כסף, וביחידות מיוחדות בבנקים מקומיים. המכירות האלה וההכנסות שמתקבלות מהן אינן באות לידי ביטוי במספרים של האוצר, ולכן, יש סיבה להאמין שהמכירות האמיתיות הן רבות יותר", אמר דיפלומט מערבי.

ההשלכות הפוליטיות עלולות להיות קשות. הצבא ערך באזורים כפריים מבצע, שמומן על ידי חבר מפלגת השלטון שמפקח על האינטרסים של המדינה במראנג'. המבצע הזה, שנקרא "ברכות מהמפקד", כלל פעולות אלימות והפחדה של מתנגדי המשטר.

מוגאבה הודיע שהסכם חלוקת השלטון כשל, והכריז שהבחירות ייערכו בשנה הבאה, שנה לפני התאריך המקורי. אחדים מהפרשנים טוענים שמוגאבה לוחץ לערוך בחירות בשל בריאותו הרופפת, כי הוא יודע שמפלגתו עלולה להתפורר בלעדיו, וכדי להרוויח עוד ועוד מכספי היהלומים כל עוד הוא בשלטון.

ניו יורק טיימס

תרגום: גילה דקל, עריכה: מאיה לקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ