סוריה: ערימות אשפה ומחסור במזון בחומס

הגעתם של פקחי הליגה הערבית לסוריה בשבוע שעבר לא הביאה עמה הקלה לתושבי השכונות הנצורות בעיר חומס

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

וושינגטון. הגעתם של פקחי הליגה הערבית לסוריה בשבוע שעבר לא הביאה עמה הקלה לתושבי השכונות הנצורות בעיר חומס, בהן נוצר כעת משבר הומניטרי שמתווסף לחשש מירי מצד תומכי משטרו של בשאר אל-אסד. רשת סי-אן-אן דיווחה כי שיבוש האספקה לאזור והפסקת השירותים המוניציפליים מאלצים את תושבי העיר לתור אחר מוצרי מזון בסיסיים ולהתמודד עם הררי אשפה. במקביל, הוביל החשש מפני אנשיו של אסד לפתיחתן של מרפאות מאולתרות בבתים פרטיים.

"יש לנו רק אורז לאכול וגם זה לא כל יום", סיפרה אחת מתושבות העיר לכתב הרשת, "בשאר אסד הורג את הילדים שלנו. איזו מן ממשלה זו?", תהתה. בשכונות שהפכו למוקד ההתנגדות גובר הזעם על משטרו של אסד והתושבים יודעים כי כל יציאה מהבית עלולה להסתיים בפציעה או במוות. מחסומים שהקים הצבא מקשים על התנועה וקשיי האספקה הפכו את הדלק למצרך נדיר בחורף הקר של חומס. אלו שלא מצליחים לקנות דלק בשוק השחור בעיר נאלצים לכרות עצים להסקה.

מזור לא נמצא גם בבתי החולים העירוניים, שעשויים להפוך למלכודת מוות למפגינים הפצועים. פעילי אופוזיציה מספרים על ביקורים של נציגי המיליציות של אסד, שחוטפים פצועים או מוציאים אותם להורג בבית החולים. אלו שבוחרים לקבל טיפול במרפאות המאולתרות שבבתים הפרטיים אמנם חוששים פחות מאנשיו של אסד, אולם נמצאים בסכנה בשל רמת הטיפול שניתנת להם עקב מחסור בתרופות ובמכשור מתקדם. באחת המרפאות יש תרופות אך אין מכונות החייאה ומכונת רנטגן ושקיות מנות הדם נשמרות במקרר לצד מוצרי מזון. הרופאים מצדם חוששים לנקמה מצד המשטר ורבים מהם מעדיפים להסתיר את פניהם.

גם כבוד אחרון למתים הוא זכות שנמנעת ממתנגדי משטרו של אסד. החשש כי הלוויה גדולה עלולה להסתיים בטבח מוביל לכך שרק קרובי משפחה בודדים מלווים את ההרוגים.

אחד הקורבנות הבולטים של האלימות בחומס הוא בזיל אל-סעיד, נגר בן 24 שמאז פרוץ המהומות שימש צלם וידיאו ותיעד במשך חודשים את הדיכוי האכזרי של ההפגנות בעירו. אל-סעיד נורה ונהרג מאש צלפים ביום שלישי האחרון בעת שצילם מתקפה של כוחות הביטחון. "כל מי שמחזיק מצלמה הופך אוטומטית למטרה עבור הצלפים, והוא היה באזור הכי מסוכן", אמר חברו. סרטוני וידיאו של חובבים הפכו לנשק בולט מצד מתנגדי משטרו של אסד, שמטיל צנזורה קשה על אמצעי התקשורת הזרים. צילומיו של אל-סעיד ממוקדי הירי בשכונת באבא עמר שבחומס תיעדו את תנועת הכוחות של המשטר, מחסומים, צלפים על הגגות, קרבות והרס. "הוא בחר להיות צלם כי הוא היה אמיץ", הוסיף חברו של מי שכונה בפי המקומיים "עינה של האמת".

ערימות אשפה שהצטברו בעיר חומס בסוף השבועצילום: טלוויזיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ