הארץ

ממשלת צרפת נוקטת מהיום צעד נוסף במלחמתה בהשמנה ובמשבר הכלכלי, ומטילה מס בגובה סנט אירו אחד על כל פחית משקה מוגזת. זאת בהתאם לחוק חדש שאישרה האסיפה הלאומית בשבוע שעבר, ובמסגרתו מוטל מס הקולה על משקאות תוססים וממותקים, בהם קוקה קולה והמשקה הצרפתי האהוב "אורנג'ינה".

לפי ההערכות בתקשורת הצרפתית, רוב החברות יעלו את מחירי המשקאות הקלים בשיעור של 35% כדי לשלם את המס החדש. בממשלה ציינו כי ההכנסות הצפויות למדינה מהמס, שנאמדות ב-120 מיליון אירו לשנה, ישמשו להפחתת תשלומי הביטוח הלאומי לעובדים במגזר החקלאי.

ההודעה הראשונה על הטלת המס התפרסמה באוגוסט האחרון ועוררה התנגדות מצד חברות רבות. בספטמבר הודיעה קוקה קולה כי היא משעה את תוכניתה להשקיע 17 מיליון אירו במפעל שלה בדרום צרפת. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי החברה הסבירה שהמהלך ננקט כאות מחאה סמלי נגד המס החדש, שמעניש אותה ומכתים את שם מוצריה.

שותים קוקה קולה בקולנוע בצרפת. המדינה הגבילה גם את הקטשופ והמיונז בבתי הספר כדי להתמודד עם ההשמנהצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב מאמרי הארץ ישירות אליכם

ממחקר של המכון הלאומי הצרפתי למחקר רפואי ובריאותי עלה כי יותר מ-20 מיליון צרפתים סובלים ממשקל עודף. כחלק מתוכניתה להגביר את מודעות הציבור לתזונה נכונה הודיעה צרפת גם על הגבלת כמויות הקטשופ והמלח המותרות לשימוש בקפיטריות במוסדות החינוך. לפי התקנות החדשות, מותר להגיש קטשופ ומיונז פעם בשבוע בלבד, לצד צ'יפס ולא לצד מאכלים צרפתיים הנחשבים למסורתיים כמו צלי עגל.

בהודעה שפרסמה המועצה החוקתית בצרפת, לאחר אישור החוק, היא ציינה כי אינה מאמינה שהממשלה הטילה את המס רק כדי לקדם את הבריאות ולהיאבק במשקל העודף. עם זאת, הדגישה כי החוק לא גורם לאפלייה לא הוגנת של קבוצת מוצרים מסוימת.

המס החדש לא נועד רק להיאבק בהשמנה אלא מהווה צעד נוסף שבעזרתו מנסה צרפת להתמודד עם משבר החוב. הוא נהגה כחלק מתוכנית חיסכון כוללת של הממשלה, שמטרתה להקטין את הגירעון התקציבי בשנים הקרובות ולשמור על דירוג האשראי הגבוה. כחלק ממנו, המועצה החוקתית אישרה בשבוע שעבר גם את העלאת המע"מ מ-5.5% ל-7%. התוכנית כוללת העלאת מסים על סיגריות ומשקאות אלכוהוליים. בחודשים האחרונים נערכו באסיפה הלאומית ויכוחים סוערים על חבילת המסים. יותר מ-60 חברי אופוזיציה בפרלמנט חתמו על עצומה המתנגדת לחקיקה, אולם המועצה החוקתית דחתה אותה. צרפת אינה המדינה היחידה באירופה המטילה מסים בניסיון להתמודד עם תופעת ההשמנה. בשנה שעברה הטילה גם הונגריה מס שומן על מוצרים בעלי אחוז שומן גבוה וכמויות גבוהות של סוכר או מלח, בהם משקאות קלים. גם בדנמרק הוטל מס דומה על משקאות תוססים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ