החשוד בהצתה הותקף בביהמ"ש בצ'ילה: "יהודי מסריח"

רותם זינגר, שחשוד בגרימת השריפה בפארק הלאומי במדינה, שוחרר בערבות אך נאסר עליו לעזוב את המדינה. אביו: הוא שעיר לעזאזל

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65
רויטל בלומנפלד

רותם זינגר, הצעיר הישראלי , שוחרר הבוקר (ראשון) בערבות, אך לא הורשה לעזוב את המדינה עד תום ההליכים נגדו. הישראלי יידרש פעם בשבוע להתייצב בתחנת המשטרה המקומית, שם מופקד דרכונו האישי. זינגר זכה לקבלת פנים צוננת מכמה מהנוכחים בבית המשפט שצעקו לעברו "יהודי חרא" ו"יהודי מסריח".

התובע האזורי המטפל בתיק, חואן מלנדז, אמר לערוץ סי-אן-אן הצ'יליאני כי צפויים שלושה חודשי חקירה עד שיוכלו לגשת לאתר ולבדוק את נסיבות האירוע. כמו כן דיווח מלנדז כי האזרח הישראלי שנחקר ניצל את זכות השתיקה עד להבאת עורך דין ישראלי הדובר את שפתו. אם יורשע זינגר, הוא צפוי למאסר של 41-60 יום ולקנס של 80-300 דולר, בגין הפרה של סעיף 22 בחוק היערות הצי'ליאני.

עוד הוסיף מלנדז כי "אנחנו נמצאים בחלקה המוקדם של החקירה ובתנאי אש שאינם מאפשרים לנו להגיע למוקד האש ההתחלתי ולכן איננו יכולים עדיין לאמוד כמה אנשים לקחו חלק בשריפה ואם יש מעורבות של צד שלישי".

על פי דיווח רשת אי-אף-פי, זינגר הודה כי הדליק נייר טואלט להבערת מדורה שלא כובתה כראוי לאחר השימוש. מריה לנסייה בניטז, שרת איכות הסביבה הצ'יליאנית, הודיעה כי ממשלת צ'ילה תגיש תביעה לנזק סביבתי נגד מבצעי האש "זה ברור שזו הזנחה של תיירים. זה יכול להיות מקרי, רוב הסיכויים שזה היה מקרי למרות שעדיין איננו יודעים בוודאות, אבל זוהי אחריותם של האנשים שהציתו את האש, שאינם מכבדים את האתרים המוסמכים" אמרה.

משפחתו של זינגר הסתגרה בבית אמש עם היוודע דבר מעצרו. הבוקר אמר אביו חזי לגלי צה"ל כי בנו לא היה מעורב בהצתה. "הרשויות בצ'ילה חיפשו שעיר לעזאזל ומצאו את הבן שלי, שאין לו שום קשר לשריפה בפארק הלאומי שם", אמר והוסיף כי "הצ'יליאנים פשוט הפילו את התיק על הבן שלי".

זינגר האב הדגיש כי קשיי השפה הם אלו שעומדים לו כרועץ בפרשה. "הוא הרי לא מדבר ספרדית והצמידו לו איזה מתורגמן שאיני יודע מה הכישורים שלו ועורך דין מקומי שלא עושה בדיוק את העבודה שלו", אמר והוסיף כי "היו לו יומיים הפרש בין השריפה ועד שראיינו אותו, אם היה אשם הוא היה מסגיר עצמו". זינגר אמר כי כי למיטב ידיעתם, בלילה שבין שלישי לרביעי המשטרה הצ'ליאנית פינתה קבוצה של חמישה ישראלים שהיו כמה קילומטרים מהאש. "כשאנחנו דיברנו איתו חצי יום אחרי, הוא סיפר שהייתה שריפה גדולה והאש התחילה להתקרב אליהם, המשטרה תחקרה אותם על מה שהיה ושחררה אותם. יומיים אחרי זה, התחילו לשאול על ישראלים, כנראה מחפשים ומצאו שעיר לעזאזאל שאינו מדבר ספרדית".

רן ברודר, תייר ישראלי השוהה כעת עם קבוצה של תיירים ישראלים נוספים בעיירה בה רותם שוהה סיפר כי הכיר את רותם מימי לימודיהם בבית הספר בנס ציונה, והגדיר אותו כ"בחור שקט וטוב". ברודר הדגיש כי אינו מאמין שרותם אחראי למיוחס לו. הוא אף פגש בו יום לפני שנעצר ולדבריו קיימו שיחת חולין רגילה ללא כל אזכור לשריפה. ברודר וחבריו טיילו בפארק עד למעצרם ביום חמישי האחרון "המשכנו לטייל עד יום חמישי שעצרו אותנו. הבנו מהעובדים בפארק שמחפשים ישראלים, חקרו אותנו חמש שעות וצירפו אלינו עוד שישה ישראלים שטענו שמישהו ראה אותם מדליק את השריפה. מישהו טען שהוא ראה חבורה של ישראלים והם פשוט הלכו לפארק וחיפשו ישראלים". ברודר וחבריו שוחררו לאחר שהראו לשוטרים המקומיים תמונות מהמסלול בו הלכו וכך הסירו את החשדות נגדם. הערב הם עוזבים לארגנטינה.

על פי דיווחי הרשויות, האתר נסגר, אך לעת עתה לא היו פצועים או הרוגים. 400 תיירים פונו מהמקום, רובם זרים. מישל דה להרבה, מומחה למצבי חירום, דיבר עם רשת סי-אן-אן צ'ילה ותיאר את השריפה. "האש מתפשטת לא רק סנטימטר אחר סנטימטר אלא יכולה לקפוץ לגובה מאות מטרים במהירות וליצור מקורות חדשים", אמר.

ממשלת צ'ילה נאלצה לבקש סיוע בינלאומי למאבק בשריפה מארצות הברית, ארגנטינה ואוסטרליה, המחזיקה בצוותים מיומנים לעבודה ביער שהטמפרטורות בו גבוהות והרוחות חזקות. נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה, הכריז על המקום כאזור אסון והבטיח כי גם לאחר ההשתלטות על השריפה, הפארק יהיה סגור למבקרים לאורך בכל חודש ינואר. "הממשלה נקטה ותמשיך לנקוט את כל האמצעים להתמודד עם האסון הזה", אמר הנשיא בערוץ סי-אן-אן הצ'יליאני. "אני קורא לכל הצ'יליאנים להיות מאוד זהירים כי אנחנו עומדים במצב של סיכון גבוהה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ