מצב חירום בצפון ניגריה: טנקים מפטרלים ברחובות

מעברי הגבול עם קמרון, צ'אד וניז'ר נסגרו, כדי למנוע אספקה לארגון הטרור בוקו חראם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מיידוגורו, ניגריה (רויטרס). כלי רכב משוריינים וטנקים פטרלו אתמול ברחובות מיידוגורי שבצפון מזרח ניגריה, כך סיפרו עדי ראייה לאחר שהנשיא הכריז על מצב חירום בחלקים מהצפון שנפגעו מהתקפות טרור של ארגוני איסלאם נגד נוצרים.

הנשיא גודלאק ג'ונתן הטיל שלשום מצב חירום בצפון מזרח המדינה, בעיר ג'וס המרכזית והנפיצה ובחלק ממחוז ניג'ר, שבקרבת אבוג'ה הבירה. הוא גם סגר את מעברי הגבול עם קמרון, צ'אד וניז'ר.

כשבוע חלף מאז ביצע הארגון האיסלאמי הקיצוני "בוקו חראם" סדרה של פיגועים ברחבי ניגריה בחג המולד, כולל פיגוע בכנסייה שבו נהרגו כ-37 בני אדם ונפצעו 57. הנשיא ג'ונתן אמר לטלוויזיה הממלכתית כי מצב החירום הוטל כדי להחזיר את הביטחון לצפון הסוער. הוא סיפר שהורה לראש מטה ההגנה הלאומי לנקוט צעדים "הולמים", כולל הקמת כוח משימה מיוחד למלחמה בטרור.

לדברי עיתונאי במיידוגורי, עיר נידחת על סף מדבר סהרה המשמשת מרכז להתקוממות של בוקו חראם, כמה טנקים מסיירים בעיר וקבוצות המונות כעשרה חיילים מפטרלים ברגל.

"הבוקר התעוררנו וראינו חיילים חמושים בכל רחבי העיר וגם כמה טנקים מסיירים. אנחנו פוחדים ממה שיקרה בעתיד", אמר בובה גודוף המתגורר במיידוגורי.

המטענים שהתפוצצו בכנסיות עוררו חשש שבוקו חראם, ארגון בנוסח הטליבאן, מנסה לחולל סכסוך בין-דתי בניגריה, המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה ואחת מיצרניות הנפט החשובות בעולם. ג'ונתן זכה לביקורת מצד האופוזיציה ומפי קבוצות נוצריות, בשל תגובתו האטית לפיגועים.

ביום שישי החרידו שלושה פיצוצים את מיידוגורי, זמן קצר לאחר סיום התפילות המוסלמיות. איש לא נהרג אך נזק נגרם למבנים. זמן קצר לאחר מכן, חמושים ירו למוות בשלושה בני משפחה של איש דת מוסלמי בעיר. בתקריות ירי בין כוחות הביטחון לבוקו חראם לפני כעשרה ימים נהרגו לפחות 68 בני אדם בעיר דמטורו הסמוכה למיידוגורי.

"החיילים הגבירו את סיוריהם באזור שלנו ומרבית האנשים מעדיפים להישאר בתוך הבתים מתוך חשש מפני הבלתי ידוע", סיפר איברהים אוסמן, מבית החולים גוואנג'י בעיר. "אנחנו פועלים כרגיל", אמר קצין בכוח המשימה המשותף במיידוגורי, שלא מסר את שמו, שכן הוא אינו רשאי לדבר עם עיתונאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ