נפתח השלב האחרון של הבחירות לפרלמנט במצרים

14 מיליון בעלי זכות בחירה, בעיקר באזורים המזוהים עם תנועות האיסלאם, יצביעו היום ומחר. ההצבעה צפויה לחזק עוד יותר את המפלגות המוסלמיות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

שלב הבחירות השלישי במצרים נפתח היום (שלישי) במצרים. 14 מיליון בעלי זכות בחירה ב-9 מחוזות יבחרו 150 נציגים לפרלמנט החדש, הראשון שייבחר מאז נפילת משטר מובארק. הסיבוב השלישי, שיימשך גם מחר, נערך במחוזות שבהם ישנה אחיזה איסלאמית חזקה, והתוצאות צפויות לחדד את הניצחון הגדול שהשיגו מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים והמפלגה הסלאפית, א-נור, בשלבים הקודמים.

בשני השלבים הראשונים זכו המפלגות האסלאמיות בקרוב ל-70% מקולות הבוחרים, ועוררו את החשש כי המהפכה המצרית תהפוך במהרה למהפכה איסלאמית. המפלגות הליברליות והחילוניות, שהובילו את ההתקוממות נגד משטר מובארק, זכו להישגים מאכזבים מאוד בבחירות, למרות שמספר המושבים המדויק עדיין לא ידוע בשל השיטה הנהוגה במצרים לפיה חלק מהנציגים נבחרים בבחירות אישיות בעוד אחרים נבחרים על פי הישגי המפלגה בקלפי.

אחת המשימות הראשונות של הפרלמנט החדש תהיה בחירת מאה נציגים שיהיו אמונים על ניסוח חוקה חדשה למדינה. המפלגות הליברליות, שפעיליהן הובילו את ההתקוממות נגד משטר מובארק, חוששות כי ברית בין המפלגות האסלאמיות תוביל לחקיקה אנטי דמוקרטית שתמסמס את הישגי המהפכה.

נשים מצריות בוחרות, היוםצילום: אי–פי

לאחר סיבוב הבחירות הקודם פרצו במדינה, ובעיקר בבירה קהיר מהומות קשות בין כוחות הביטחון למפגינים החילונים. במהלך האירועים נהרגו לפחות עשרה בני אדם ומאות נוספים נפצעו.

בניגוד לאחים המוסלמים המתונים יותר, א-נור מהווה פנים חדשות בזירה הפוליטית של מצרים. התנועה שואבת את השראתה מהזרם הוואהבי-סעודי. הסלפים מתנגדים לדמוקרטיה באופן עקרוני מכיוון שלטענתם היא מאפשרת לחוקי האדם להתעלות על חוקי האל.

עם זאת, לאחר נפילת מובארק הם ייסדו מפלגה והחליטו להעמיד עצמם לבחירה על מנת להגיע לעמדה ממנה יוכלו להבטיח שחוקי השריעה יהיו חלק אינטגרלי מהחוקה החדשה במצרים. קבוצות סלפיות מצהירות בגלוי על רצונן להפוך את מצרים למדינה בה חופש הפרט, ובכלל זה חופש הדיבור, לבוש נשים ואומנות נאכפים על פי קודים מוסלמיים.

התוצאות הסופיות של הבחירות אמורות להיות מוכרזות ב-13 בינואר ובהמשך החודש ייערכו בחירות גם לבית העליון של הפרלמנט, המשפיע פחות. שני הבתים ייחלו בעבודתם במארס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ