האם אקדח צעצוע נועד להעליב את אשתו של מוחמד?

האקדח מת מצחוק, הסונים קצת פחות: הם טוענים כי האקדח הפופולארי משמיע קולות המעליבים את עאישה, אשתו של הנביא, שנואת נפשם של השיעים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

אקדח צעצוע לילדים, שהופץ לאחרונה ברחבי העולם הערבי, מסעיר את העולם המוסלמי. זאת, לאחר שהפרשנויות לאפקטים שלו מאיימות ללבות את המתחים בין הסונים לשיעים. האקדח, שלא ברור היכן יוצר, משמיע בכל לחיצה על הההדק קולות מוזרים – כנראה את המשפט באנגלית: "Go go go and release the hostage" ("צא צא ושחרר את בן הערובה").

אולם, מתברר שכמה חכמי דת סונים החליטו כי מה שנאמר בהודעה הקולית הוא מסר בשפה הערבית: "אודרוב אודרוב א-סיידה עאישה", שמשמעותו: "הכה הכה את הגברת עאישה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הגברת עאישה היתה אשתו השלישית של הנביא מוחמד, שנודעה כאויבת מרה של עלי - הפטרון ומי שנחשב למייסד זרם השיעה. במסגרת הסכסוך בין מאות השנים בין הסונה לשיעה, נחשבה עאישה לאחת משנואות נפשם של השיעים, מאחר שהעזה לצאת נגד עלי, ואף קראה להילחם בו לאחר שמונה לח'ליף (יורשו של הנביא) הרביעי.

ילד סורי מחזיק באקדח צעצוע. מעליב את הסוניםצילום: אי-פי

עלי בן אבו טאלב היה חתנו של הנביא מוחמד, והשיעה טוענת כי עאישה נאפה בנביא, אך אין עדות לכך שהוא כעס עליה. להיפך: על פי מסורות שונות, היא נחשבה לאהובה בין נשותיו והוא ביקש למות בזרועותיה, על אף שהיתה צעירה ממנו בשנים רבות.

אנשי הדת הסונים בירדן, בסודאן וברצועת עזה, חשבו כי מדובר באקדחי צעצוע שמקורם באיראן, במסגרת ניסיונם של אנשי הדת השיעים להפיץ את תורתם, לפגוע בסונים ובעיקר לשטוף את מוחותיהם של ילדים סונים צעירים. אחד מאנשי הדת בסודאן אף הציג לראווה את האקדח במהלך דרשה שנשא במסגד, והשמיע את הצליל הבוקע ממנו. הוא אמר כי מה ששומעים בהקלטה הוא "הכה הכה את הגברת עאישה". במקביל, החלו שלטונות חמאס בעזה להחרים עשרות אקדחי צעצוע מסוג זה, כדי למנוע - חלילה - פגיעה בסונה.

האבסורד הגיע לשיאו דווקא בירדן, שם עצרו השלטונות הירדנים איש עסקים צעיר שייבא את האקדחים ומכר אותם ברחבי המדינה. זאת, בחשד כי ביקש לפגוע באיסלאם הסוני ולעודד שנאה עדתית. לסוגיה נדרשו התובע הכללי בירדן ושר המשפטים, שבפניהם הובאו דוגמאות מאותם אקדחים, כדי להוכיח להם את חומרת הקולות היוצאים מהאקדח הקטלני. הירדני שנעצר יישפט בבית דין לביטחון המדינה, ככל הנראה באשמת ליבוי שנאה עדתית.

תגובות אנשי הדת ברחבי המזרח התיכון לסיפורו של האקדח עוררו תגובות לועגות גם בקרב צעירים ערבים, שעקבו אחר הפרשה בתדהמה. כמה מהם העלו לרשת היוטיוב סרטונים שבהם הם מציגים שוב ושוב את האקדחים, ומשמיעים את קולותיהם. בסרטונים מדגישים הצעירים כי מדובר במשפט באנגלית, שאינו קשור כלל לגברת עאישה, לנביא עצמו או ליריבות המרה בין השיעה לסונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ