מנהיג האחים המוסלמים במצרים: "אנחנו נקים ח'ליפות איסלאמית"

אנשי ציבור במצרים: "יש לבחון מחדש את מעמד האחים המוסלמים במשטר החדש". בימים אלה אמור להתחיל סיבוב הבחירות השלישי

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

איגרת שכתב בימים האחרונים מנהיג תנועת האחים המוסלמים במצרים מחוללת סערה פוליטית במדינה. "המדריך הכללי" של האחים המוסלמים (שם התואר של מנהיג התנועה), הדוקטור מוחמד בדיע, כתב באחרונה הודעה שיועדה לכל חברי התנועה ותומכיה תחת הכותרת "הבהרת המטרה והעמידה עליה... דרך התחייה".

לדברי בדיע, "התנועה התקרבה להשגת מטרתה העצומה אשר קבע אותה מייסדה, האימאם חסן אל-בנא, וזאת (באמצעות) הקמת משטר שליט, צודק וישר בכל מוסדותיו ויסודותיו שיכלול ממשלה ולאחר מכן ח'ליפות ישרה ומנחה בכל העולם".

בדיע הוסיף כי"האימאם קבע לנו למטרה זו כמה שלבים ואמצעים, להתחיל בשינוי היחיד, לאחר מכן בניית המשפחה, לאחריה הקמת החברה ואז הממשלה ו(אז) ח'ליפות ישרה שתנחה את העולם".

כמה אישים במצרים, כמו תהני אל-ג'באלי, סגנית נשיא בית הדין החוקתי, אמרו לעיתון א-שארק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון כי לנוכח הדברים יש לבחון מחדש את מעמדה החוקי של התנועה במשטר המצרי החדש. זאת, בעיקר משום שהתנועה משתתפת בבחירות לפרלמנט המצרי תחת השם מפלגת "החירות והצדק". לדברי המשקיפים, על תנועת האחים המוסלמים לכבד את העידן החדש של אומות לאומיות ברחבי העולם.

בשני סבבי הבחירות האחרונים לבית התחתון בפרלמנט ("מועצת העם") זכו האחים המוסלמים בכ-40% מכלל המושבים. המפלגה השנייה בגודלה היא מפלגת א-נור של התנועה הסלפית, האיסלאמית עוד יותר מ"האחים". למרות המשנה האידיאולוגית הקיצונית של האחים המוסלמים, הסברה הרווחת בקרב פרשנים ערבים ומערבים היא ש"האחים" לא יחתרו לעימות עם התנועות החילוניות ויעדיפו להתמקד בייצוב מצבה הכלכלי של מצרים.

דיפלומטים אמריקאים, שפגשו באחרונה נציגים של האחים המוסלמים במצרים, טענו כי הובהר להם שאין בכוונת התנועה להתנגד לתהליך השלום. אבל דווקא בימים האחרונים שבו בכירים בתנועה וטענו כי יבקשו להעמיד את הסכם השלום עם ישראל למשאל עם. בנוסף לכך הבהירה התנועה שתתנגד לכל סממן של נורמליזציה עם ישראל או למפגשים עם נציגי ממשלת ישראל. זאת, בניגוד לאנשי התנועה הסלפית דווקא, שהבהירו שאם פגישות כאלה יתקיימו בהסכמת משרד החוץ המצרי, אין בכוונתם לשלול אותן.

בימים אלה צריך לצאת לדרכו הסיבוב השלישי בבחירות לבית התחתון. לאחריו יתקיימו הבחירות לבית העליון של הפרלמנט. עד חודש מאי צפויות להתקיים גם בחירות לנשיאות במצרים.

בסוף השבוע שעבר פרצו במצרים מהומות בין מוסלמים ונוצרים, בעיקר באזור אסיוט בדרום המדינה, ונמשכו שלושה ימים. סיבת המהומות היא ציור שהציג סטודנט נוצרי בעמוד הפייסבוק שלו, שפגע לטענת המוסלמים בנביא מוחמד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ