הרפובליקאים מסתערים על איווה השלווה

אדם גאבט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם גאבט

דה מוין, איווה. בשעה שמועמדים ותומכים החלו צובאים על בתי הקפה והמרכזים הקהילתיים של העיר, נואשים לגייס תמיכה לקראת הכינוס המפלגתי באיווה, המשיכו אתמול החיים במדינה הכפרית השלווה כהרגלם בעבור רוב תושביה.

רבים מהם התבוננו בעין ביקורתית ביותר על האופן שבו מנהלים מתמודדי המפלגה הרפובליקאית את קמפיין הבחירות שלהם. המועמדים (בתמונה מימין המוביל מביניהם, מיט רומני, עם אשתו) מודעים לכך שאיווה אינה מדינת מפתח במרוץ, אך כמקום שפותח את המרוץ כולו לבית הלבן, הם אינם מוותרים עליה.

ב"בר וגריל של סאם", במרכז מסחרי קטן באלטונה, כעשרים קילומטרים מבירת איווה, דה מוין, נראו הבעלים וצוות הבר אדישים למדי ביחס לנעשה במדינה. "אין לזה שום משמעות מבחינתי", אומר מייק ה., ששתה בירה בזמן שצפה בנבחרת הפוטבול של נברסקה מפסידה לדרום קרוליינה. "הם פשוט חבורה של בהמות חסרות מוח".

מייק, שלא רצה לחשוף את שמו המלא, אומר שהוא מצביע בדרך כלל "למי שיעשה את הכי פחות נזק". לדבריו, "אנחנו מדינה חקלאית של צווארון כחול ומאמינים שעבודה קשה משתלמת. אנחנו רוצים נשיא שמרגיש כמונו". מייק החליט מראש כי לא יהיה מעורב בכינוס המפלגתי שהתקיים אתמול. "הייתי רוצה לראות אותם אומרים לנו מה בכוונתם לעשות, במקום לספר לנו על היריבים שלהם וכמה רע הם הולכים לעשות", הוא אומר.

צ'אק פולסום, הברמן, הנהן בחוזקה. "כל מה שהם עושים זה לזבל על אחרים", הוא אומר. "הם לא מגלים מה הם מתכוונים לעשות, רק אומרים: זה מה שהטיפוס הזה עושה גרוע". לפולסום אין העדפה ביחס לאף מועמד רפובליקאי. "לא ממש. לא ראיתי אף אחד מהם מגבה במעשים את מה שהבטיח", הוא טוען.

באורלבור, כ-11 ק"מ מצפון לאלטונה, הקונים בחברת טרקטור סופליי מגלים עניין רב יותר בכינוס המפלגתי אך עדיין חשים דחייה מהקמפיין, שהיה שלילי ברובו בשבוע האחרון. טום בריקס, שכיר בחברה, הוא אחד המרואיינים היחידים שהחליט להצביע. בריקס ציין שהמועמד שלו יצביע הוא מיט רומני, שלדבריו "פשוט נראה יציב יותר מהאחרים". ביחס לרעש התקשורתי סביב הכינוסים המפלגתיים אומר בריקס כי "זה לא כל כך נורא. חייתי כאן כל חיי, כך שזה כבר מרגיש נורמלי".

מוקדם יותר, ביום שני, באירוע של ריק סנטורום בפולק סיטי (כעשרים קילומטרים צפונית לדה מוין), כמה מהתושבים שבאו לראות את מושל פנסילווניה לשעבר לא הצליחו להגיע להחלטה. דייב יולט, מורה מהאקסלי הסמוכה, נטה להצביע לסנטורום אך לא החליט. "אני רפובליקאי שמרן", הוא אומר. "לריק יש עמדה טובה ביחס לערכי המשפחה וביחס להגבלות על הפלות. אני רוצה להצביע לאדם שיש לו את הסיכוי הגדול ביותר לנצח את אובמה ונראה שסנטורום מתחזק". עם זאת, מודה יולט כי הוא סבור שלמיט רומני יש את העמדה המגובשת ביותר בנוגע לכלכלה.

בחזרה לבר וגריל של סאם, הבעלים סוזן גארנר אומרת כי מיקוד תשומת הלב באיווה לא השפיע עליה הפעם רבות. לדבריה, "אלה יחסי ציבור טובים לאיווה. אנשים מבינים שאנחנו לא איידהו ולא אוהיו. זה שם אותנו על המפה, אנשים מתחילים להכיר אותנו". היא עצמה מגלה עניין במרוץ, אך לדבריה, "תוקעים לנו אותו כל כך עמוק בגרון ולכן עכשיו אני פשוט מכבה את הטלוויזיה".

תגובות