קוקה קולה תומכת ברודנות של המלך האחרון באפריקה

החברה מואשמת כי רווחי המפעל שלה בסווזילנד מסייעים למלך מסוואטי ה-3 לחיות חיים מפוארים על חשבון אחת מהמדינות העניות ביבשת

דייוויד סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד סמית, גרדיאן

חברת קוקה קולה סופגת ביקורת על מתן תמיכה כלכלית למלך סווזילנד, המואשם בהפרת זכויות אדם ובגזל אוצרות המדינה. ענקית המשקאות העולמית מחזיקה מפעל לייצור תרכיזים בדיקטטורה מוכת העוני הנמצאת תחת שלטונו של המונרך האחרון באפריקה - מסוואטי השלישי.

המלך ערך לאחרונה ביקור במטה הראשי של חברת קוקה קולה באטלנטה, למורת רוחם של מתנגדיו, המאשימים אותו בהפרת זכויות אדם ובגזל אוצר המדינה. רכזת הארגון הדמוקרטי של סווזילנד, מארי פאיס דה-סילבה, קראה לחברה להוציא את עסקיה מהמדינה לאלתר. "על קוקה קולה לדעת כי היא עושה עסקים עם האנשים הלא נכונים", אמרה דה-סילבה, "בסופו של דבר זה לא תורם לכלכלה. האזרח הפשוט לא נהנה מהרווחים, בשעה שהמלך רק הולך ומתעשר מדי יום".

עוד הוסיפה כי המלך חולב את קופת המדינה. "המהלך העסקי של החברה רק מקבע את מעמדו של מסוואטי ומעניק לו את החוסן הכלכלי לו הוא זקוק כדי להדוף כל האופוזיציה". לדבריה, אסור שיתקיימו קשרי מסחר כלשהם עם השלטון. "על החברות לנתק קשרים כלכליים ולמשוך עסקיהם מהמדינה".

למנהיג 13 נשים, ומדי שנה נערך טקס ריקוד שבמהלכו נבחרת עבורו אשה חדשה מבין עשרות אלפי בתולות חשופות חזה. באמצעות הון אישי המוערך בכמאה מיליון דולר, מושל המלך על אחת המדינות הנחשלות בעולם, בעוד רובה הגדול של האוכלוסייה חי בעוני מחפיר. בנוסף, בסווזילנד חל איסור מוחלט על ריבוי מפלגות, מתנגדים פוליטיים נאסרים ומעונים באופן שיטתי על ידי השלטון.

מלך סווזילנד מסוואטי השלישיצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות, ישירות לפייסבוק

מנתוניהם של ארגוני זכויות אדם עולה כי רווחיה השנתיים של חברת המשקאות מהווים כ-40% מהתוצר הלאומי הגולמי במדינה. מקוקה קולה נטען עם זאת כי מסוואטי אינו זוכה כלל לרווחים או להפרשת דיבידנדים מהמפעל, הנחשב לגדול באפריקה, אולם הוסיפה כי אין לחברה דרך לדעת איזה שימוש עושה הממשלה בכספי המיסים שהיא משלמת.

מארגון "רשת הערבות של סווזילנד" נמסר כי על חברת קוקה קולה למצוא דרך לתעל את רווחיה מהמפעל המקומי לטובת האזרחים. "מוטב שהחברה תפנה את תמיכתה הכלכלית לתנועה הפרו-דמוקרטית". הדובר ערך השוואה בין הציווי המוסרי שבהחרמת השלטון לחרם העולמי כנגד גזענות המשטר בדרום אפריקה של ימי האפרטהייד. לדבריו "רבים בעולם תמכו בזמנו בעם הדרום אפריקאי. אסור לקוקה קולה להישאר בעמדה נייטרלית, והיא חייבת לבחור בין תמיכה להתנגדות. המלך גונב והורס את הכלכלה, כך שבמידה והחברה לא תתמוך בעם, היא עתידה למצוא עצמה עם המלך בפח הזבל של ההיסטוריה".

מקוקה-קולה נמסר בתגובה כי החברה פועלת על-פי "כללי האתיקה הגבוהים ביותר" ומכוונת למעורבות חברתית בכל קהילה בה היא פועלת. "בשנת 1987 הוקם מפעל קוקה קולה בסווזילנד בעקבות נטישת דרום אפריקה של תקופת האפרטהייד", נמסר בהודעת החברה. כמו כן שוללת נציגות החברה טענות מצד אקטיביסטים לפיהן המניע האמיתי למעבר היה הימצאותם במדינה של מטעי קנה סוכר, שכן התרכיזים המיוצרים במפעל אינם מכילים סוכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ