וילדרס דורש שהולנד תתנצל בפני היהודים על השואה

הפוליטיקאי הימני הקיצוני פנה במכתב לראש הממשלה רוטה בעקבות דברי שרים לשעבר על יחסה של הממשלה הגולה של הולנד ליהודים בזמן המלחמה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

חירט וילדרס, הפוליטיקאי ההולנדי הימני-קיצוני, קרא לממשלת הולנד להתנצל על התגובה "הפאסיווית" של ארצו לגירוש היהודים בידי הנאצים בשואה.

וילדרס, הידוע בגישתו התקיפה כלפי האיסלאם, הוא גם תומך נלהב של ישראל. הוא כתב לראש הממשלה מארק רוטה ושאל אותו אם הוא מוכן להתנצל. זאת בהתבסס על עדויותיהם של שני שרים לשעבר בספרו של יו"ר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מנפרד גרסטנפלד, "לשפוט את הולנד", שיצא לאור באוקטובר האחרון ועוסק בפיצויים שקיבלו יהודי המדינה לאחר המלחמה. מתוך 140 אלף היהודים שחיו בהולנד לפני המלחמה, יותר מ-100 אלף גורשו בידי הנאצים ונרצחו.

אלס בורסט, שרת בריאות לשעבר, אמרה בראיון לגרסטנפלד כי היא מאמינה שהתגובה של הממשלה הגולה לגירוש היתה חריפה בהרבה לו המגורשים היו קתולים או פרוטסטנטים. בורסט היתה מעורבת במגעים למתן הפיצויים ליהודי הולנד. "עמדת הממשלה הראתה, שהם לצד רבים אחרים, ראו באזרחים היהודים קבוצה מיוחדת וחשבו: יש לנו אזרחים הולנדים אמיתיים ויש לנו יהודים הולנדים", אמרה בורסט. וילדרס אמר כי הזדעזע מהדברים של בורסט.

חריט זאלם, שר אוצר לשעבר, שגם הוא היה מעורב בדיונים על הפיצויים בשנות ה-90, אמר גם בספר כי הוא ממליץ על התנצלות רשמית. בסופו של דבר הממשלה הסכימה לשלם 180 מיליון דולר פיצויים ליהודים בשנת 2000.

דובר הממשלה כריס ברידולד אמר כי הממשלה צריכה לבחון לעומק את הנושא לפני שתשיב לטענותיו של וילדרס. הוספר עצמו, שניצל בשואה לאחר שהסתתר ברוטרדם במשך שנתיים ומתגורר כיום בירושלים, אמר בראיון טלפוני לאי-פי כי הוא מאוד הופתע מהמהומה. "איש לא רצה להתעסק בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ