המורדים מאיימים לשוב לתקוף

העולם מבין: סוריה עושה צחוק ממשלחת פקחי הליגה הערבית

ארה"ב צפויה לקרוא להעברת הטיפול בנושא לאו"ם, ואם תקבל את גיבוי הליגה לצעד, אפילו רוסיה תתקשה להתנגד

צבי בראל
צבי בראל

עד מתי תמשיך סוריה לעשות צחוק מהליגה הערבית ומ-70 הפקחים שמתאמצים ללקט מידע על מעשי הקטל והדיכוי במדינה? נראה כי ביומיים שחלפו הולכת ומתגבשת קואליציה ערבית ומערבית, אשר מבינה שאין עוד טעם להמתין עד למועד סיום שליחותם של הפקחים, ב-19 בינואר, וכי ראוי לעבור לשלב הבא. בשבת אמורים להתכנס בקהיר שרי החוץ של הליגה לישיבת חירום כדי להחליט אם להסיג את הפקחים מסוריה, או להניח להם לפעול עד תום התקופה שנקבעה. עוזר שרת החוץ האמריקאית לענייני המזרח התיכון, ג'פרי פליטמן, צפוי להגיע גם הוא לקהיר כדי לקיים דיון מוקדם עם שרי החוץ ולהבהיר את עמדתו החדשה של הממשל האמריקאי, לפיה תומכת עכשיו ארה"ב בהעברת המשבר הסורי לטיפולו של האו"ם.

זו תפנית בעמדה האמריקאית, שעד כה נטתה להניח לליגה הערבית לפעול כדי לנסות ולהביא לסיום המשבר בסוריה ללא התערבות האו"ם. הסיבה לכך היא שארה"ב, צרפת, גרמניה וטורקיה חוששות שווטו רוסי או סיני עלולים לשים קץ לכל יוזמה חדשה - ובכך להקפיא את יכולתה של הקהילה הבינלאומית לפעול בסוריה. לפיכך, הליגה הערבית, בהובלת סעודיה וקטאר, נטלה לידיה את היזמה, ולראשונה הטילה סנקציות כלכליות משמעותיות על סוריה, ואף השעתה את חברותה בליגה, בהנחה שצעדים שתנקוט הליגה ייתרו את הצורך לפנות לאו"ם. אולם מה שנראה כצעד תכליתי, לא הרשים את אסד שלעג לליגה והצהיר שאין לה כל סמכות לומר לסוריה כיצד לנהוג מול "כנופיות חמושות שמאיימות על המדינה".

הליגה הציעה לאסד פתרון נוסף. לקבל משלחת פקחים של הליגה, כדי לתת למשטר להפגין את אמיתות טענותיו. גם לכך התנגד אסד, והיה צורך בהתערבות רוסית מסיבית כדי לשכנעו לקבל את הפקחים וגם זאת בתנאים שקבע המשטר. אולם ההרג לא פסק, ובתקופת שהותם של הפקחים נהרגו כ-300 בני אדם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות, ישירות לפייסבוק

פקחי הליגה הערבית צופים בהפגנה נגד אסדצילום: רויטרס

בה בעת מאיים הקולונל ריאד אל-אסעד, מפקד הצבא הסורי החופשי, צבא העריקים שמונה כ-15 אלף חיילים, כי בימים הקרובים יצבע צבאו "פעולה איכותית שתהווה קפיצת מדרגה" נגד צבא סוריה. לאל-אסעד, שנדרש לנצור את נשקו כל עוד הפקחים שוהים בסוריה, נמאס מכך שאזרחים נהרגים ואין מי שיבלום את הצבא הסורי. אתמול אנשיו כבר הרגו למעלה מ-13 חיילים סורים ונראה כי אחרי תקופת אימונים והצטיידות בנשק שמגיע מחוץ למדינה, הוא נכון להסלים את המערכה מול הצבא הסורי.

הצבא הסורי החופשי הוא ככל הנראה הגוף המאורגן היחיד היום בסוריה שיכול לא רק לפעול נגד צבא סוריה, אלא גם לקבוע את כללי המשחק הפוליטיים של האופוזיציה. שכן כל עוד האופוזיציה איננה מסוגלת להגיע להסכמה, וכבר עתה נראה כי ההסכם בין פלגיה עומד בפני ריסוק, רק הצבא הסורי החופשי יכול להוות אלטרנטיבה.

נראה עכשיו שאחרי עשרה חודשים של מחאות ולמעלה מ-6,000 הרוגים מתקרב השלב הבא, שבו עשויה גם רוסיה לשנות את עמדתה ולהצטרף ליוזמה בינלאומית - ובתנאי שזו לא תכלול פעולה צבאית בשטח סוריה. אם תחליט הליגה הערבית בשבת לאמץ את העמדה האמריקאית וליזום פניה לאו"ם, תתקשה רוסיה להתנגד ליוזמה הזאת ולהישאר יחידה בתמיכתה באסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ