דו"ח חדש: עידן עונש המוות בארה"ב קרב לקצו

לפי הדו"ח, יש בארה"ב ירידה משמעותית במתן גזרי דין מוות, כמו גם בביצועם ובתמיכת דעת הקהל בהם. האם עונש המוות בדרכו החוצה

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

ירידה משמעותית במספר גזרי דין מוות נרשמה בשנים האחרונות במדינות בארה"ב, שבהן עונש המוות עדיין נהוג. במקביל, חלה ירידה בביצוע עונשי מוות שנגזרו בשנים האחרונות. כך עולה מנתוני דו"ח חדש שפורסם בחודש שעבר. מגמה זו עולה בקנה אחד עם דעת הקהל האמריקאית, שלפי סקרים תומכת פחות ופחות בעונש.

לפי הדו"ח של "מרכז המידע לעונשי מוות", מספר עונשי המוות החדשים שנגזרו בארה"ב בשנת 2011 הסתכם בפחות מ-100, השיעור הנמוך ביותר זה עשרות שנים. במקביל, שיעור ההוצאות להורג של אסירים פחת ב-56% מאז 1999. מאמר המנתח את נתוני הדו"ח באתר המגזין "טיים" טוען כי עונשי המוות בארה"ב "מתקרבים אט אט לקיצם".

תהליך זה בא גם לידי ביטוי בהחלטות של מושלי מדינות לחון אסירים שנגזר עליהם עונש מוות. כמו כן, מורגשת נטייה חזקה לבטל עונשי מוות מצד בתי מחוקקים של מדינות בארה"ב ובבתי המשפט חברי מושבעים ושופטים נמנעים באופן מוצהר מהטלת גזר דין מוות.

גורמים אחדים חברו ליצירת התהליך, שלהערכת מומחים יביא בקרוב לביטולו של עונש המוות בארה"ב. גורם מרכזי הוא המספר הגדל והולך של אסירים שנידונו למוות ותוך כדי המתנה לביצוע העונש הם זוכו. לפי נתונים של המרכז, מאז 1973, 139 נידונים זוכו מאשמה ושוחררו.

מתוך הסרט "מונסטר בול"

גורם נוסף הוא העלויות הגבוהות הכרוכות בהליכים המשפטיים של מקרים הכפופים לעונשי מוות. קיצוצים דרסטיים שנעשו בתקציבי המדינות גרמו לכך שמחוקקים החל לשים לב להוצאות הגבוהות שהופנו למימון הליכים משפטיים בתיקים של בהם נגזר עונש מוות, שלבסוף לא בוצע. דוגמא לסכום גבוה כזה היא מדינת קליפורניה שבשנת 2008 הוציאה סכום של 137 מיליון דולר לטיפול בתיקים של נידונים למוות שעונשם לא בוצע.

מספר מדינות בארה"ב, שביטלו את עונש המוות בתחומיהן, עומד על 16. אולם, גם במדינות שעונש המוות בתוקף, ביצועו הושעה. מושל מדינת אורגון הכריז על דחיית ביצוע כל עונשי המוות במדינה ומושל מדינת אוהיו המתיק לאחרונה גזר דין מוות לרוצח מורשע.

מסקרי דעת קהל עולה כי הרוב בארה"ב עדיין לא מתנגד לעונשי מוות. ואולם שיעור התמיכה בקרב האמריקאים במגמת ירידה. בשנת 1994 בסקר של גאלופ הביעו 80% מהנשאלים תמיכה בעונש נגד רוצחים. בסקר דומה בשנת 2001 ירדה התמיכה ל-61%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ