קרוליין דיוויס וליזה אוקרול, גרדיאן

שירות משטרת המטרופולין של לונדון (ה"מט") שיגר הוראה חדשה לשוטריו ולפיה עליהם להימנע מיחסי קרבה עם עיתונאים, ובכלל זה להימנע מלשתות עמם משקאות אלכוהוליים אחרי שעות העבודה. במסמך ההוראות, שחיברה אליזבת פילקין, לשעבר נציבת האתיקה וההתנהגות בפרלמנט הבריטי, נמתחת ביקורת חריפה על "היחסים הקרובים שהתפתחו" בין השוטרים לתקשורת "העלולים לגרום לנזק חמור". השירות פועל בתחומי העיר לונדון רבתי, זולת תחומי הסיטי של לונדון, שם פועלת רשות שיטור נפרדת.

מסמך ההוראות אומץ על ידי מפקדת שירות משטרת המטרופולין, הסקוטלנד יארד, שצפוי לבקש משוטריו גם לנהל רישום של השיחות שהם מקיימים עם עיתונאים. זאת בעקבות אזהרותיה של פילקין מפני הסכנות הטמונות ב"התחככות עם כתבים" וקריאתה לשים קץ לשיחות שמנהלים הצדדים במקומות בילוי שבהן מוסרים השוטרים פרטי מידע סודיים. בהנחיותיה הביעה נציבת האתיקה לשעבר תמיהה על כך שבכירי הארגון לא ראו סיכון בקשרים ההדוקים שקיימו כמה קצינים עם דמויות בולטות בתקשורת המקומית.

פילקין התבקשה לחקור טענות כי עיתונאים שילמו לשוטרים תמורת קבלת מידע. היא המליצה כי שוטרים ינהלו מעקב אחר כל מידע שהם מוסרים לעיתונאים וקראה להחמיר את האמצעים הננקטים כדי למנוע דליפת מידע לא מאושר.

שוטר בריטי משוחח עם אוהדי כדורגל. את מסמך ההנחיות גיבשה נציבת האתיקה לשעבר בפרלמנט צילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

נציב שירות המטרופולין, הסר פול סטיבנסון, התפטר בחודש יולי האחרון בעקבות חשיפת קשריו עם ניל ווליס, לשעבר העורך של הסנדיי פיפל וסגן העורך של ניוז אוף דה וורלד. סטיבנסון היה זה שהורה לפתוח את הבדיקה שהובילה לפרסום ההנחיות, לפני התפטרותו. ווליס הועסק כאיש יחסי ציבור על ידי הסקוטלנד יארד לאחר סגירת חברת ניוז אינטרנשיונל. בעקבות הגילויים על שיטות הפעולה של ניוז אוף דה וורלד, שעובדיו נהגו לבצע האזנות סתר לבכירים רבים בממלכה המאוחדת, התפטר ביולי גם המשנה לנציב שירות המטרופולין, ג'ון ייטס. מחליפו של סטיבנסון, ברנרד הוגן-האו, הודיע כי הוא מאמץ את מסקנות הבדיקה.

במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול, מסר הנציב הנוכחי של השירות כי "לא יהיו עוד שיחות סודיות בין שוטרים לעיתונאים ולא יהיו קשרים בלתי נאותים". הוא ציין כי הוא מתכוון בדבריו לקשרים המתנהלים מתוך עניין אישי ולא ציבורי. "אין זה אומר שלעולם לא יהיו עוד הזדמנויות לבלות ולשתות עם עיתונאים, אבל באופן כללי אנחנו מצפים שלא לראות את זה יותר". לדבריו המשטרה מחויבת ל"פתיחות, לשקיפות ולאיזון, בד בבד עם הצורך לשמור על סודיות ולכבד את הפרטיות של מי שבא במגע עם המשטרה".

במסמך ההוראות נכתב כי הדעה הרווחת בציבור שלפיה שירות המטרופולין מדליף מידע לתקשורת "מזיקה מאוד". "הקשרים ההדוקים שהתפתחו בין גורמים במשטרה לתקשורת הסבו נזק חמור", כתבה פילקין, "אין ראיות של ממש בנוגע לממדי הגילויים הלא ראויים, ומשאלו התרחשו, אין זה ברור מה התועלת שהפיק האחראי להדלפה. מה שברור הוא שיש מידה מסוימת של מגע אסור, ואם זה לא ירוסן בעזרת כללים הוא עלול להמשיך ולהזיק לסקוטלנד יארד ולציבור". לדבריה, הסקוטלנד יארד נשען יתר על המידה על כלי התקשורת כדי להעביר את מסריו לציבור. "ה'מט' לא מתקשר ביעילות עם תושבי לונדון. הוא מסתמך יותר מדי על המדיה המודפסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ