מסע האימים של הסומליות

הרעב והעימותים הקשים בסומליה גורמים לנשים רבות לעזוב את הבית בחיפוש אחר מקום בטוח. אולם בדרך שהן עושות כדי לנסות ליצור לעצמן עתיד טוב יותר, רבות מהן נאנסות באכזריות

ניו יורק טיימס
ג'פרי גטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'פרי גטלמן

קולה של הנערה הפך ללחישה בעת שתיארה את אחר הצהריים השמשי שבו יצאה מהבקתה וראתה את חברתה הטובה ביותר קבורה בחול. היא חרצה את גורלה כשסירבה להינשא למפקד אל-שבאב ועתה עמדה לפני סקילה. "את הבאה בתור", הזהיר צעיר מהארגון את הנערה, בת 17, שחיה עם אחיה במחנה פליטים מזוהם. כמה חודשים לאחר מכן הם חזרו. חמישה צעירים חמושים פרצו לבקתה שלה ואנסו אותה. הם טענו כי הם בעיצומה של מלחמת ג'יהאד וכל גילויי התנגדות מצדה שקולים לפשעים נגד האיסלאם - שעונשם הוא מוות. "היו לי סיוטים איומים לאחר האונס", מספרת הנערה, שלאחרונה ברחה מאזור השליטה של כנופיית אל-שבאב. "אני אפילו לא מבינה לאיזו דת הם שייכים".

סומליה סובלת כבר עשורים מאי יציבות ומלחמות פנימיות. עריה הרוסות ועמה גווע ברעב. רק השנה מתו עשרות אלפים מרעב ורבים אחרים נהרגו בקרבות בלתי פוסקים. כעת נאלצים הסומלים להתמודד עם צורה חדשה יחסית ונרחבת של טרור - עלייה מטרידה במספר מקרי האונס וההטרדה המינית של נשים. נציגי האו"ם מדווחים כי אנשי אל-שבאב, המציגים עצמם כארגון מורדים בעל מטרות מוסריות ומגנו של האיסלאם הטהור, מבצעים בנשים מעשי אונס קבוצתיים ומתעללים בהן כחלק מהטרור שהם משליטים בדרום המדינה.

אל-שבאב, שסובל ממחסור בכסף ומאבד את מעוזי השליטה שלו, כופה על משפחות להעביר לידיו ילדות עבור שידוכים כפויים. השידוכים נמשכים בדרך כלל רק כמה שבועות ולמעשה הם סוג של עבדות מינית. ואולם, אין מדובר רק באל-שבאב. בחודשים האחרונים סיפרו נציגי האו"ם כי גברים חמושים לוכדים נשים ונערות שעזבו את בתיהן בשל הרעב. נשים אלה הולכות לעתים מאות קילומטרים בחיפוש אחר אוכל ומגיעות בסופו של דבר למחנות פליטים צפופים שבהם אין אכיפת סדר. במקומות אלה מיליציות שונות ואף חיילים של צבא סומליה אונסים אותן מבלי לחשוש מעונש.

מאחר שהרעב גורם למאות אלפי נשים לעזוב את בתיהן ומרחיק אותן מהחמולות שאליהן הן משתייכות, יותר ויותר סומליות נאנסות כיום בהשוואה לעבר. נוסף על כך, עובדי סיוע מדווחים כי בכמה אזורים משתמשים בנשים כ"שוברי תשלום" במחסומים. הן משמשות להנאתם של החמושים במחסום כדי שאלה יאפשרו לפליטים הנואשים לעבור. "המצב מחמיר", אומרת ראדיקה קומארסוומי, נציגת האו"ם באזור. לפי דיווחים של האו"ם, רק בחודשיים האחרונים התקבל מידע מהבירה מוגדישו על יותר מ-2,500 מקרים של אלימות מגדרית.

סומליה נחשבת למדינה דתית מאוד. לפי האו"ם, 98% מהנשים בסומליה עוברות מילה. רובן אינן יודעות קרוא וכתוב ואינן יוצאות בדרך כלל מבתיהן. כשהן יוצאות לעבוד הן בדרך כלל מכוסות בגלימות שחורות. במקביל אומרים באו"ם כי ארגון אל-שבאב, שנלחם בממשלה הזמנית של סומליה וכופה גרסה קיצונית של האיסלאם בשטחים שבשליטתו, לא יכול לשלם לאלפי לוחמיו כמו בעבר. לצד ביזת תוצרת חקלאית ובקר, הארגון מעניק ללוחמיו "נשים זמניות" הנישאות ללוחמים לפרק זמן קצוב. בכך מצליח אל-שבאב לשמור על לוחמים צעירים רבים בשורותיו. שייח מוחמד פארח עלי, מפקד בארגון לשעבר שערק לצבא הממשלה, אומר כי למרות זאת, קשה לקרוא לכך נישואים. "אין אנשי דת, אין טקס, כלום", הוא אומר. עלי מוסיף כי חלק מהנערות שנחטפות הן בנות 12 בלבד. לדבריו, אם נערה מסרבת ל"הסדר הנישואים", היא מוצאת להורג בסקילה או בירייה.

אחת הנערות, שילדה באחרונה תינוק, סיפרה כי נבחרה בידי לוחמי אל-שבאב סומלים שהכירה והובאה לבית מלא רובים. היא הועברה לידיו של מפקד ערבי, אחד מזרים רבים הלוחמים בשורות אל-שבאב. "הוא עשה כל מה שהוא רוצה איתי, יום ולילה", היא מספרת. בשלב מסוים הצליחה לברוח בזמן שהאיש ישן.

"מרכז אלמן לשלום ולזכויות אדם" הוא אחד הארגונים הסומליים המסייעים לקורבנות אונס. המרכז מנוהל על ידי פרטון עדאן, אשה גבוהה שבעלה, אלמן, נורה למוות בידי כנופיה לפני כמה שנים. לדבריה, מאז החל הרעב פגשה מאות נשים שנאנסו ומאות נוספות שנמלטו מנישואים כפויים. "אין לך מושג כמה קשה להן לבקש עזרה", היא אומרת. "אין צדק כאן, אין הגנה, אנשים פשוט אומרים לך שאת זבל אם נאנסת". לעתים קרובות הנשים ננטשות כשהן פצועות או הרות ואז הן נאלצות לבקש עזרה.

עדאן רוצה להרחיב את שירותי הייעוץ והרפואה של המרכז שלה ואולי גם לפתוח מקלט. אך היא מתקשה לעשות זאת בתקציב של 5,000 דולר לחודש, שמוזרם על ידי ארגון סיוע קטן בשם "אחות סומליה". יום קודם לכן בכתה עדאן כשהקשיבה לסיפורה של הנערה בת ה-17, שתיארה איך היתה עדה לסקילה למוות של חברתה ואז נאנסה בידי חבורת חמושים בעצמה. "הנערות האלה שואלות אותי: איך אוכל להתחתן? איך ייראה העתיד שלי? מה יקרה לי?", אומרת עדאן, "אך אין לנו תשובה לכך".

כמה נשים במשרדה של עדאן נראות כאילו הגיעו מזמנים אחרים. הן הצליחו להגיע מהפינות הנידחות ביותר של סומליה הכפרית. אחת מהנערות, בת 18, מספרת כי נישאה בכפייה בגיל 10. היא אומרת כי נאנסה באוקטובר בידי שני לוחמי אל-שבאב במחנה פליטים. לדבריה, הלוחמים לא דיברו הרבה כשנכנסו לבקתה. הם פשוט כיוונו את הרובים לגופה ואמרו שתי מלים: "תהיי בשקט".

תרגום: סביונה מאנה. עריכה: איתי רוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ