מצרים |

כשהמועצה הצבאית העליונה מונחת על הגריל

סיבות רבות הצטברו נגד הצבא המצרי עד שלא נותר הד לקריאת "העם והצבא יד אחת". האם טנטאווי רוקם שיתוף פעולה עם האחים המוסלמים? פרשנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הפלנו את משטר מובארק ב-25 בינואר, נפיל גם את המועצה הצבאית" - קוראות השבוע כתובות הגרפיטי מעל תריסי הברזל של חנויות בקרבת כיכר תחריר; "הצבא נוקט בשיטות שבהם פעל מובארק" - הצהיר השבוע ד"ר עבד אל-מונעם עבד אל-פותוח, מי שהיה חבר בכיר באחים המוסלמים ושבעקבות החלטתו לרוץ לבחירות לנשיאות סולק משורות הארגון; ואילו תנועות המחאה החילוניות כמו ה-6 באפריל בוחנים בעין חשדנית את מה שנראה כברית שנרקמת בין המועצה הצבאית העליונה לבין האחים המוסלמים.

סיבות רבות הצטברו כבר כנגד דרך ניהולה של המועצה הצבאית העליונה את תקופת המעבר, עד שלא נותר עוד הד לקריאה הנלהבת מן השנה שעברה לפיה "הצבא והעם יד אחת". האחרונה בהן היא העיכוב המתמשך בניהול משפטו של מובארק, שהתחדש היום, ושלטענת התובע, הצבא איננו מסייע באיסוף ראיות נגדו, כמו גם גרירת הרגלים בחקירת הריגתם של מפגינים ברחוב מוחמד מחמוד שליד כיכר תחריר בחודש נובמבר, אירוע שהפך טראומטי משום שבו הצבא ולא המשטרה היה אחראי להרג עשרות המפגינים.

אבל הצבא גורר אחריו שובל ארוך של טענות, החל ממסמך העקרונות של החוקה שבו הוענק לצבא מעמד-על, ולפיו תקציב הצבא לא יעמוד לביקורת של הפרלמנט, דרך מינוי המועצה המייעצת לצבא שבין תפקידיה לסנן את המועמדים לכהן בוועדת ניסוח החוקה, ההתנפלות הברוטאלית על משרדיהם של העמותות לזכויות אדם כדי לאסוף ראיות על דרכי מימונן, ועד לקביעת סוף חודש יוני כמועד לבחירת הנשיא - מועד שמעניק לצבא עוד ששה חודשים לפחות לנהל את עניני המדינה.

"העם והצבא יד אחת?", חייל מצרי מסייע לקשישה בקהירצילום: רויטרס

הסבב השלישי של הבחירות שמתקיים השבוע ויסתיים בשבוע הבא מבהיר לא רק את כוחם הפוליטי של האחים המוסלמים שגרפו עד כה למעלה מ-40 אחוזים מקולות הבוחרים, הוא גם משרטט את מפת הקואליציה הצפויה. אין מדובר בינתיים בתנועות ובמפלגות שיכהנו בפרלמנט ובממשלה, אלא את הברית שהולכת ונרקמת בין הצבא לאחים המוסלמים. שלשום הצהיר דובר האחים, מחמוד רוזלאן, כי "אין מניעה לתת לצבא חסינות מתחקור פרשת האירועים ברחוב מוחמד מחמוד". רוזלאן, שדבריו עוררו מחאה ציבורית מהדהדת, הסביר כי החסינות הזאת נועדה לאפשר העברה מהירה של השלטון לממשלה אזרחית מבלי לעכבה על ידי חקירות מסובכות מדי. "זהו הרע במיעוטו והדבר הנכון לעשותו על פי ההלכה". לכך מצטרפת הימנעותם של האחים מלהשתתף בהפגנות האחרונות בכיכר תחריר בהן דרשו המפגינים העברה מהירה של השלטון וה"שקט התעשייתי" שהאחים מלווים בו את התנהלות הצבא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

הצבא מצידו מנסה להלך בזהירות רבה בין תנועות המחאה לבין בעלי בריתו ה"חדשים". הוא מינה ופיטר שני ראשי ממשלה בעקבות ההפגנות, הקים ועדת חקירה לבדיקת אירועי ההרג, והקים קרן מיוחדת לפיצוי הנפגעים מן ההפגנות. ראש המועצה, הגנרל חוסין טנטאווי, קשוב גם לתביעה להקדים את מועד העברת השלטון, והחליט לפיכך להקדים את מועד סיום הבחירות לבית העליון (מג'לס אל-שורא) ל-22 בפברואר במקום ל-14 במארס, ובכך יוקדם גם מועד תחילת ניסוח החוקה החדשה.

ראש ממשלת מצרים, כמאל אל-גנזורי, הבטיח השבוע כי "הצבא איננו רוצה לנהל את המדינה וכי הוא מתכוון להעביר את השליטה לממשלה ולנשיא שייבחרו", כשהוא מסביר ש"בנסיבות הקיימות קשה מאוד לדרוש מן הצבא לעזוב את ניהול עניני המדינה. חיכינו 60 שנה להעברת השלטון, אי אפשר להמתין עוד כמה חודשים?". אולם הבעיה איננה בהמתנה, אלא בתבשיל שההמתנה הזאת תניב. האם מנסה הצבא להבטיח עכשיו שיתוף פעולה עתידי עם האחים המוסלמים, בהיותם הכוח הפוליטי הדומיננטי, על חשבון תנועות המחאה חילוניות? האם שואף הצבא למנוע ברית פוליטית בין האחים לבין תנועת הסלפים שהתפתחה לכוח פוליטי משמעותי? האם ההסכמה עם האחים תהיה על חשבון הקופטים ובעלי בריתם? ובעיקר מה יהיה המחיר שישלם הצבא לאחים המוסלמים בתחום חופש הביטוי, מעמד האישה וזכויות אדם כדי שהצבא יוכל להמשיך ולנווט את עניני הפנים והחוץ של מצרים גם לאחר העברת השלטון להנהגה אזרחית.

"אני יודע שהצבא מורה לממשלתו של אל-גנזורי להפיח רוח של אופטימיות בציבור ולבשר לו שהכל יהיה בסדר" כתב ואיל אל-סמרי בעיתון אל-יום אל-סאבע, "אינני נגד האופטימיות, אבל ההוראה הזאת של הצבא לממשלה דומה לדרישתו של אנס מקורבנו לחייך בשעה שהוא מחלל את כבודה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ