צבי בראל

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, לא נח לרגע. אחרי שטורקיה הבינה, עוד לפני הליגה הערבית, שמי רוצה לשחק תפקיד מרכזי במזרח התיכון המתחדש צריך להתנתק מאסד, מתגברת אנקרה על הזעם שחולל האיום האיראני נגדה בשל הצבת המכ"מ נגד טילים של נאט"ו על אדמתה, והיא מנסה לרקום עסקת תיווך חדשה. מאיראן יצא אתמול דבוטולו עם בשורה חשובה: איראן מסכימה לנהל את המשא ומתן עם מדינות המערב בשאלת הגרעין בטורקיה, ונראה כי הצעה זאת מתיישבת גם עם נכונותן של מדינות אירופה. עסקה עדיין אין, אבל טורקיה כבר הרוויחה. על עסקת הנפט שלה עם איראן היא לא תינזף, ארה"ב מוכנה למכור לה שני מטוסי אף-35, וטורקיה שוב נראית כמתווכת היעילה מול איראן.

טורקיה אמנם חטפה על הראש לפני שנה וחצי, כאשר סיכמה עם איראן על כך שהאורניום המועשר שלה יופקד בשטחה. אבל לא מן הנמנע שאותה עסקה, בתיקונים מסוימים, היא שתעמוד על הפרק בהמשך החודש, כאשר נציגי חמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון פלוס גרמניה ידונו עם הנציגים האיראניים.

אבל לא רק הגרעין האיראני עמד על סדר היום בפגישה בין דבוטולו לעמיתו האיראני עלי אכבר סאלהי. "טורקיה ואיראן יכולות לספק שלום וביטחון שדרושים למזרח התיכון", אמר שר החוץ הטורקי במסיבת עיתונאים משותפת לו ולסאלהי. כוונתו בעיקר למצב בסוריה ולמאבקים העדתיים בעיראק. "אנחנו לעולם לא ניתן תעשה צעד שעלול להשפיע באופן שלילי על יחסינו עם שכנינו", וטורקיה לא תרשה ששטחה ישמש בסיס להתקפה על איראן, הבהיר דבוטולו. לא רק על איראן אלא גם על סוריה, אפשר להוסיף. אבל כדי למנוע מתקפה על סוריה, מבקשת טורקיה לגייס את איראן להצטרף ללחץ הבינלאומי והערבי על אסד כדי למצוא פתרון למבוי הסתום שבו מצוי המשבר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

שר החוץ הטורקי דבוטולו עם נשיא איראן אחמדינג'אדצילום: רויטרס

טורקיה ניתקה את יחסיה עם אסד והטילה על סוריה שורה של סנקציות כלכליות, ואפילו הציבה סוללות טילי הוק לאורך הגבול עם סוריה. אבל כשם שהמשבר ביחסים בין שתי המדינות התפתח במהירות ועבר מחיבוק חם לצינה צורבת ופוגענית, יכולה אותה מערכת יחסים להשתנות, במיוחד כאשר הקהילה הבינלאומית אינה ממהרת לפעול באופן נחוש נגד אסד. הצעד הבא שיכולה טורקיה לנקוט הוא לזמן את נציגי המשטר הסורי למו"מ עם האופוזיציה בטורקיה כדי להגיע להבנות חדשות. אחרי ככלות הכל, היתה זאת טורקיה שעל אדמתה הוקמה המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדול, ומשטחה זוכה הצבא הסורי החופשי, צבא העריקים הסורי, לסיוע לוגיסטי וכמראה גם צבאי.

לצד אלה, הצהרותיו הלוחמניות של ארדואן כנגד אסד הפכו את טורקיה לכתף התומכת העיקרית של האופוזיציה הסורית, מעמד שיכול למנף אותה לתפקיד של מתווכת. לצורך זה היא זקוקה לברכתה של איראן, אשר גם היא כבר קיימה בחשאי מגעים עם ראשי האופוזיציה. וכך, כאשר גם הליגה הערבית איננה שואפת לפתוח חזית צבאית נגד אסד, עשויה ברית טורקית-איראנית לחולל מפנה. זאת מכל מקום השאיפה הטורקית, כאשר האופוזיציה מצידה עדיין לא אמרה את דברה.

המשכו של המפגש בטורקיה יתברר בימים הקרובים כאשר המעצמות יודיעו אם הן נכונות לשאת ולתת מחדש עם איראן בהשתתפות טורקיה, וכן אם האופוזיציה ואסד מוכנים להשתמש בשירותיה הטובים של טורקיה כמתווכת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ